Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Kolíně byla otevřena Romská střední škola sociální

aktualizováno 
- V září byla v Kolíně otevřena nová škola pod názvem Romská střední škola sociální. Do prvního ročníku je zapsáno dvaačtyřicet studentů, budoucích sociálních právníků či poradců pro etnické menšiny, kteří nyní přes týden bydlí společně na internátě.
"Od počátku tu byl záměr, aby studenti, kteří chodí na školu, bydleli na internátě. Spousta romských dětí má totiž vysoké IQ, ale kvůli špatnému rodinnému zázemí končí jako nekvalifikované síly," říká ředitelka školy Jana Tlučhořová.
Většina studentů hodnotí školu jako náročnou, ale možnost na ní studovat pokládají za velkou čest. "Mezi Romy je to veliká prestiž dostat se sem. Naši jsou na mě pyšní. A já si nedělám iluze: kdybych chodila na střední školu u nás doma, za chvíli bych ji nechala," říká šestnáctiletá slečna, která má doma čtyři sourozence.
I když je romská sociální škola už v plném běhu, stále ještě se na ni obracejí rodiny  se žádostí o přijetí svého dítěte. "Vodí sem i děti ze zvláštních škol a myslí si: 'Soukromá škola, tady si naše Sylvinka udělá maturitu.' Ale my tu nejsme od toho, abychom rozdávali Romům zadarmo středoškolské vzdělání! Jo to normální střední soukromá škola, skládají se sem náročné přijímací zkoušky," říká Tlučhořová.
Nájemníci okolních domů už také zazanamenali, že studenti nejsou žádní negramotní raubíři, jak se předem obávali. "Jsou opravdu slušní, tedy zatím. Zatím nás tu víc zlobí naši," říká mladá maminka s kočárkem a rukou ukazuje na hlouček "bílých", kteří sedí na lavičce opodál a hlasitě na sebe pořvávají.
Podle ředitelky Tlučhořové nebyl na škole zatím žádný větší problém: žádné drogy, žádné hádky, žádné nepřístojné pletky.
Přestože roční školné činí osmnáct tisíc, není na škole jen horní sorta Romu, jak se mnoho lidí domnívá. "Mnoho našich studentů pochází ze skutečně sociálně slabých rodin - většinu školného za ně platí nadace. Kolikrát i studentům půjčujeme, aby se mohli jednou za čtrnáct dnů podívat o víkendu domů," říká Viera Ščuková, která ve škole pracuje jako ředitelka internátu.
Autor:


Témata: Maturita

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sněžení potrvá až do večera, západem Čech se žene silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz