Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Kloboukách bojují o školu

  16:19aktualizováno  16:19
Trváme na zachování všech škol ve Valašských Kloboukách! Takový vzkaz posílají zastupitelé Valašských Klobouk krajským politikům. Důvodem, proč se místní radnice bouří, je snaha kraje přesunout gymnázium do Slavičína a sloučit ostatní střední školy s těmi ze sousedního městečka. Tak alespoň vypadá jedna z navrhovaných variant, kterou předložili v lednu krajští úředníci.

Zatímco zastupitelé Valašských Klobouk diskutovali o tom, jak pokračovat v započatém boji, krajští radní rozhodli, že žádost o zvýšení kapacity gymnázia ve Slavičíně nakonec podpoří. I když ještě na podzim byli proti tomu.

O takovém způsobu tak zvané optimalizace ale ve Valašských Kloboukách nechtějí ani slyšet. Znamenalo by to totiž podle nich zánik právě toho jejich gymnázia.
„Jsme malý okres. Pro nás jiná varianta než zachovat střední školy ve městě není přípustná,“ říká rozhodně starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš.

„Předpokládáme, že zvítězí selský rozum nad politikařením. Budeme se tvrdě bránit,“ slibuje starosta.

První obranné kroky už místní politici podnikli. Podporu Valašským Kloboukám podepsalo v první polovině ledna 28 starostů z celého Hornolidečska i Nedašovska. A předpokládá se, že za své starosty se postaví během několika dní také jejich zastupitelstva. Celá oblast, která stojí za Valašskými Klobouky, má zhruba 40 tisíc obyvatel. O zrušení jednoho z gymnázií začal kraj uvažovat v minulém roce, kdy slavičínské gymnázium požádalo o zvýšení své kapacity. To odstartovalo optimalizační martyrium krajského úřadu v oblasti. „Kvůli Slavičínu se strhla lavina. Funguje teprve od roku devadesát dva a byl to zřejmě omyl,“ soudí zastupitel Jiří Ročák. Gymnázium v Kloboukách má přitom už pětapadesátiletou tradici. Valašskokloboučtí si navíc myslí, že Slavičín, který není na rozdíl od nich spádovou oblastí, má silnou politickou podporu v kraji.

„Je to politická otázka. Momentální stav nahrává Slavičínu. Mají silnou lobby zlínské ODS, a hlavně lidovci stojí za Slavičínem,“ je přesvědčený další valašskokloboucký zastupitel Antonín Bařinka.

Všichni jsou přesvědčeni, že spor by měla vyřešit kvalita obou škol, spíš než zbrklé politické rozhodnutí. „Rodiče dají časem děti tam, kde budou lepší výsledky,“ soudí zastupitel Alois Bureš.

Stejně to vidí i ředitel Gymnázia a Obchodní akademie Valašské Klobouky Ondřej Kašpar. „Souhlasím. My ale musíme mít čas, abychom tu kvalitu mohli dokázat,“ upozorňuje Ondřej Kašpar.

Přestože se celá část regionu staví na podporu Valašských Klobouk, Rada Zlínského kraje se týž den vyslovila pro podporu vyšší kapacity slavičínského gymnázia.
„Rada souhlasila se zvýšením kapacity Gymnázia ve Slavičíně, a to i přes původně odmítavé stanovisko školského odboru. Schválit toto zvýšení však ze zákona přísluší ministerstvu školství. Stále se však domnívám, že samo zvýšení kapacity není řešením gymnazijního vzdělávání v daném regionu,“ vysvětlil svůj postoj Michal Hanačík, náměstek hejtmana zodpovědný za školství, mládež a sport.

Ve Valašských Kloboukách nejde ale jen o gymnázium. Tak řečená optimalizace má totiž zasáhnout i místní střední odborné učiliště zemědělské, odborné učiliště a praktickou školu.

Podle optimalizačních návrhů by se měly v nejlepším případě školy sloučit. V těch dalších by docházelo k přesunům opět do Slavičína, kde učiliště s podobným zaměřením funguje také.

„Za své školy by měli bojovat ředitelé těchto učilišť. Na zastupitelstvo ale nepřišli,“ podotýká Alois Bureš. Na jednání byli přizváni také pracovníci krajského úřadu, ale omluvili se. „Dobré je, že jsme se dali dohromady přes celé politické spektrum. O školství musíme bojovat. Jsme malý okres a bylo by hloupé, kdybychom o školy přišli,“ shrnuje zastupitel Jaroslav Šanovec.

Gymnázium Valašské Klobouky
založeno v roce 1949
kapacita 480 žáků

Gymnázium Slavičín
založeno v roce 1992
kapacita 270 žáků

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz