Pražský hotel Savoy

Pražský hotel Savoy | foto: www.savoyhotel.cz

V kauze Savoy svědčila Slonková, na řadě je zřejmě Topolánek

  • 4
Další kolo tajného soudního líčení v kauze Savoy dnes začalo před Obvodním soudem pro Prahu 1. V případu jsou obviněni bývalý pracovník civilní rozvědky Petr Bakeš a bývalý příslušník speciálního policejního útvaru Jiří Dvořák.

Podle žaloby se podíleli na úniku videonahrávky schůzky prezidentova kancléře Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa před volbou prezidenta v roce 2008. Bakeš i Dvořák čelí obžalobě z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji, hrozí jim až pět let vězení.

Soud za zavřenými dveřmi vyslechl několik pracovníků rozvědky i speciálního policejního útvaru. Jedním ze svědků byla i novinářka serveru Aktuálně.cz Sabina Slonková, která celou kauzu zveřejnila

Ta podle informací iDNES.cz s poukazem na radu svého advokáta odmítla sdělit, jak se k ní informace dostaly.

Bude svědčit Topolánek?


Obhájce dnes už bývalého policisty Dvořáka bude nyní navrhovat své svědky a důkazy. Předběžně má v plánu předvolat především expremiéra Mirka Topolánka. "Sám pan Topolánek říkal v tisku i parlamentu, že zná pozadí celé kauzy," tvrdí právník Bronislav Šerák.

Klíčovým důkazem obhajoby se mohla stát tajná zpráva Bezpečnostní informační služby, která ji zpracovala na žádost vlády. Tento utajovaný dokument zatím viděli jen ministři a členové sněmovního výboru pro kontrolu tajné služby. Nyní by mohl zaznít při soudním jednání. Otázkou ale je, zda soud návrhům obhajoby vyhoví. Proces bude pokračovat na začátku září.

Soud původně oba muže potrestal takzvaným trestním příkazem. Bakešovi uložil peněžitý trest 100 tisíc korun a Dvořákovi 40 tisíc korun. Dvořák navíc dostal roční zákaz činnosti u všech policejních složek, Bakeš dostal dvouletý zákaz činnosti. Muži ale podali takzvaný odpor a soud proto musel nařídit hlavní líčení.

Dvořák je podle dřívějšího vyjádření žalobců podezřelý z toho, že neoprávněně a pod smyšlenou záminkou získal od vedení hotelu Savoy DVD, na němž byla nahrávka schůzky Šloufa s Weiglem. Disk prý potom předal Bakešovi a od něj putoval záznam k třetímu člověku, který nahrávku poskytl médiím.

Randák i Dimun prý o ničem nevědí

Setkání Weigla se Šloufem nahrály bezpečnostní kamery hotelu, záznam schůzky unikl a čtyři dny před prezidentskou volbou ho zveřejnil server Aktuálně.cz. Zveřejnění nahrávky mělo například vliv na rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě.

Rovněž se tehdy začalo spekulovat o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o možnosti získat pro kandidáta ODS Václava Klause hlasy od sociálních demokratů, jejichž lídři prosazovali Jana Švejnara.

Podle spekulací médií Bakeš požádal Dvořáka, aby pro něj získal nahrávku na žádost bývalého ředitele rozvědky Karla Randáka. Policista prý nevěděl, pro jaké účely má nahrávka sloužit a žádosti vyhověl. Nahrávka nakonec skončila u Petra Dimuna - bývalého mluvčího ministra spravedlnosti Pavla Němce a současného šéfa PR sociální demokracie. Randák i Dimun ale takovou verzi odmítají.

Pražský hotel Savoy dostal od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun za nezákonné využívání kamerového systému. Kontrolu v hotelu přitom odstartoval právě únik nahrávky schůzky Weigla se Šloufem.


Video