Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V kauze Balvín policie zkoumá korupci

  0:01aktualizováno  0:01
Hlavním důvodem, proč policie vůbec začala před čtvrt rokem vyšetřovat ředitele České televize Jiřího Balvína, je podezření z korupce. Případ ředitele, kterého policie stíhá kvůli podezřelé zakázce na nákup přenosového vozu, je tedy vážnější, než se původně zdálo. Policisté prověřují informace, podle nichž nákup digitálního přenosového vozu od firmy ČNTS provázela pětiprocentní provize pro Balvína. Ředitele televize však z korupce dosud neobvinila.

"To, z čeho byl Balvín zatím obviněn, je v podstatě ptákovina. Je to vedlejší produkt vyšetřování. Ve skutečnosti jde od začátku o to, jestli za transakci žádal a dostal od ČNTS provizi," řekl policista obeznámený s vyšetřováním. Ředitel protikorupční služby Jaroslav Macháně na otázku, jestli policie zkoumá v případě Balvín korupci, odpověděl: "Bez komentáře."

I sám Balvín, který dříve pracoval právě v ČNTS, potvrdil, že se jej policisté na provizi ptali. Popírá však, že by nějaký úplatek žádal a dostal. "O žádné provizi nevím. S výběrovým řízením jsem neměl nic společného," řekl Balvín, který za absurdní považuje i obvinění ze zmanipulování zakázky na nákup přenosového vozu.

Policie už v případu vyslechla několik svědků, kterých se ptala právě na údajnou provizi. "Dotazovali se na to a řekl jsem pravdu. Nebudu prozrazovat, o co šlo," uvedl generální ředitel ČNTS Jan Vávra.

Právě jeho svědectví je dnes pro policii klíčové. Protikorupční služba má však k dispozici i další důležité informace, které ji dovedli k tomu, aby se o údajnou korupci zajímala.  Podle zdroje detailně obeznámeného s vyšetřováním je Vávrovo zaprotokolované svědectví závažné.

Vyplývá z něj, že Balvín měl "svou" provizi po ČNTS žádat prostřednictvím svého právníka Pavla Kačírka, který si o ní řekl při schůzce s dalším jednatelem ČNTS Milanem Cimrotem. "(Cimrot) měl dojem, že ten člověk požadoval pět procent pro Jirku," řekl podle zdroje Vávra do protokolu.

Jiří Balvín připustil, že Cimrota i Kačírka zná, Vávrovo svědectví však popírá: "S panem Cimrotem jsem v této záležitosti jednal. Šlo jen o technické záležitosti. Pan Kačírek v této věci žádnou roli nesehrál." Kačírek ani Cimrot, kterého včera vyslýchala policie, nebyli během dne k zastižení. Kačírkův telefon v kanceláři nefungoval a číslo domácího telefonu není veřejně přístupné.

Policie má ovšem k dispozici i další závažné indicie: například dopis, který poslal počátkem prosince 2001 bývalý finanční ředitel ČT Tomáš Oliva elektronickou poštou do ČNTS. Ta se tehdy velmi razantně domáhala toho, aby jí ČT za přenosový vůz konečně doplatila 50 milionů z celkových 75,5 milionu, jak to stanovila smlouva. Olivův e-mail však naznačuje, že kromě této písemné smlouvy mezi ČNTS a ČT existovaly ještě nějaké další dohody.

"Na základě jednání s panem GŘ Balvínem Vám sděluji, že ČT stále očekává splnění některých domluvených ujednání na úrovni generálních ředitelů. Jakmile budou tyto splněny, okamžitě pošleme dohodnutou výši platby," stojí v dopise.
Oliva, který už také vypovídal na policii, autentičnost dopisu potvrdil.

Že by však "domluvenými ujednáními" mínil provizi, odmítá: "Volil jsem možná trochu nevhodná slova, byla to vypjatá situace," říká Oliva. "Odvolával jsem se na smlouvu o prodeji. Co z ní konkrétně nebylo splněno, nevím, nebyl jsem u toho, když se připravovala." Balvín tvrdí, že o Olivově dopisu vůbec neví. A Vávra zase říká, že žádné dohody mimo smlouvu nebyly. "Už tehdy jsme jim odepsali, že nevíme, o čem je řeč," tvrdí Vávra.

Právě provize by vysvětlovala, proč ČT pod Balvínovým vedením koupila přenosový vůz od firmy, které podle policie ušila zakázku na míru. Balvín je zatím obviněn z toho, že ve veřejné soutěži zvýhodnil ČNTS a kromě toho zavinil, že ČT hrozí pokuta za opožděné platby za přenosový vůz. Policie Balvínovi připisuje škodu za 2,5 milionu korun, které má ČT zaplatit podle smlouvy s ČNTS jako penále.

Balvín prodlevy s poslední splátkou vysvětluje tak, že ČT musela vyřešit nenadálé technické problémy s vozem. Bývalý ředitel výroby a techniky ČT Vít Novotný, jemuž Balvín připisuje odpovědnost za celé výběrové řízení, však tvrdí, že žádné problémy s vozem nebyly.

"Žádné technické závady nemohly mít na opožděnou platbu vliv," tvrdí Novotný, který se s Balvínem po jeho loňském zvolení do čela ČT rozešel ve zlém.
Policie včera celý den vyslýchala svědky. Ani u jednoho však nebyl Balvínův advokát Tomáš Sokol, který si na to hodlá stěžovat. Balvín bude muset celý případ vysvětlovat i Radě České televize, která si ho předvolala na dnešek.

Balvín: Se zakázkou jsem neměl nic společného

Generální ředitel České televize Jiří Balvín, kterého vyšetřuje policie kvůli nákupu digitálního přenosového vozu, tvrdí, že s transakcí vlastně neměl nic společného. Jeho obhajoba stojí na výroku, že jen podepsal, co mu podřízení připravili. Tím dokládá i to, že nemohl žádat žádnou provizi, když nákup vozu neorganizoval.

Když jste byl na policii, ptali se vás na provizi?
Podával jsem tam vysvětlení a už si nepamatuji na co všechno.

Takže si nevzpomínáte?
Já už nevím, na co všechno se ptali. Bylo toho moc. Až se podívám s advokátem do spisu, budu vědět víc.

Takhle vážnou věc byste si asi pamatoval, ne?
Myslím, že se na to ptali. Ale já o žádné provizi nevím.

Takže to podezření z korupce je nesmysl?
Podívejte, já jsem s výběrovým řízením neměl nic společného, nevypisoval jsem je, neorganizoval. Schvalovala to technická rada a pak to dělala firma Gordion.

Proč jste oddalovali poslední splátku za vůz, čímž teď hrozí ČT dvouapůlmilionová pokuta?
Museli jsme si vyjasnit, že je všechno v pořádku, a probrat to Radou ČT.

Ale v té smlouvě bylo stanovené penále, když nezaplatíte včas.
To penále bylo naprosto nepřijatelné. Navíc jsme je dodnes nezaplatili, takže ČT žádná škoda nevznikla.

A proč jste tu smlouvu vůbec podepisoval, když sám říkáte, že tam bylo nepřijatelné penále?
Tu smlouvu připravoval Vít Novotný. Já jsem to nevěděl, že to tam je. Dokonce tu smlouvu neviděl ani finanční ředitel.

Včera jste říkal, že rezignaci nezvažujete. Dnes se ukázalo, že policie vyšetřuje ve vašem případě podezření z korupce. Nezměnil jste názor?
Ne, nikdo mě z korupce neobvinil.

Když policie stíhala moderátora Událostí Ondřeje Giňu, ČT ho stáhla z obrazovky s tím, že chce předejít spekulacím. Není to dost podobný případ jako ten váš?
Nevím, proč bych měl odstoupit.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Tři králové útočí v Moravskoslezském kraji na rekord. Lidé byli štědřejší

Tři králové v ulicích Ostravy. (ilustrační foto)

Ještě není sečteno vše, ale už teď výsledky Tříkrálové sbírky v Moravskoslezském kraji lámou rekordy. Například jen v...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Najdete na iDNES.cz