V Kašmíru se opět střílí

Napětí mezi Indií a Pákistánem se sice v posledních dnech zmírňuje a armády obou zemí pozvolna skládají zbraně, na jejich společné hranici ale stále pokračují přestřelky. Při nejnovějších bojích mezi indickými a pákistánskými vojáky v oblasti Kašmíru utrpělo zranění nejméně sedm lidí. Podle představitelů obou stran byla do bojů na několika místech společné hranice nasazena děla, minomety a těžké kulomety.

"Při ostřelování vesnice v sektoru Naušera utrpěla zranění mladá dívka," řekl indický činitel. Palba poškodila domy a usmrtila několik kusů dobytka.

Podle informací druhé strany zranily indické minometné granáty v pákistánské části Kašmíru šest lidí.

Indie a Pákistán soustředily podél společné hranice dohromady milion vojáků. Stalo se tak po prosincovém útoku na indický parlament, z něhož Dillí obvinilo kašmírské separatisty se základnami v Pákistánu.

Jednotky obou zemí se takřka každodenně ostřelují. Napětí se v posledních dnech zmírnilo, když Indie oznámila sérii vstřícných kroků, které byly reakcí na slib pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa, že zastaví pronikání islámských bojovníků z pákistánské do indické části Kašmíru.

Mušaraf: Indie by měla udělat další vstřícné kroky
Pákistánský prezident Parvíz Mušaraf vyzval Indii, aby přijala další podstatná opatření ke zmírnění napětí.

Očekáváme z jejich strany další významné činy, které by nastartovaly dialog o Kašmíru, prohlásil Mušaraf na tiskové konferenci v Abú Zabí v závěru návštěvy Spojených arabských emirátů (SAE).

Na otázku, zda Pákistán podnikne reciproční kroky, Mušaraf odpověděl: "Pákistán udělal pro zmírnění napětí mnohem více, než byl jeho díl."

Indie povolila přelety pákistánských letadel
Indická vláda v pondělí rozhodla, že s okamžitou účinností ruší všechna omezení přeletu indického území, uvalená po 1. lednu na pákistánská letadla a letecké společnosti. "Zrušení omezení přeletu není malým krokem. Myslím, že je to významné," prohlásila mluvčí indického ministerstva zahraničí Nirupama Ráová.

Indie povolením přeletů ocenila Pákistán, že se snaží zamezit pronikání muslimských ozbrojenců do indické části Kašmíru. "Velmi podrobně hodnotíme situaci v terénu. Dospěli jsme k závěru, že nastalo jisté zlepšení," řekla Ráová.

Po prosincovém útoku na indický parlament, připisovaném islámským radikálům se základnami v Pákistánu, Indie odvolala velvyslance v Islámábádu.

Obě země na společné hranici soustředily dohromady milion vojáků. Indie také zakázala pákistánským letounům létat v indickém vzdušném prostoru a Pákistán odpověděl stejným krokem.

"Další kroky Indie ke zmírnění napětí budou následovat, až se prokáže, že pronikání muslimských bojovníků přes společnou hranici do indické části Kašmíru nadobro přestalo," tvrdí Ráová.

Kašmír ovšem zůstává i nadále rozbuškou indicko-pákistánských vztahů. Podél hranice kontroly, která odděluje pákistánskou část Kašmíru od indické, pokračují přestřelky. Od poloviny května si indické bombardování vyžádalo na pákistánské straně přes osmdesát mrtvých.

Nové boje probíhají i přes náznaky uvolnění napětí mezi oběma jadernými mocnostmi před očekávanou návštěvou amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda v regionu. Při přeshraničních přestřelkách přišlo přes víkend o život nejméně 14 lidí.

INDIE - PÁKISTÁN

S kašmírským ohněm
si hrají diplomaté

přechozí vývoj

Indie ztratila špinonážní letoun
Napětí mezi oběma státy zvýšilo i zmizení indického špionážního letounu. Naše stíhačky ho sestřelily, tvrdí Pákistán. Dillí oznámilo, že její stroj zmizel při rutinním letu poblíž hranic s Pákistánem.

Islámábád už dříve informoval, že jeho stíhačky v pátek večer sestřelily indické špionážní letadlo poblíž metropole Paňdžábu Láhauru asi 150 kilometrů od kontrolní linie Kašmíru. Typ stroje určí pákistánští armádní experti po prozkoumání trosek letounu.

Indie odmítá tyto zprávy komentovat. "Za nynějšího stavu rozmístění ozbrojených sil jsou mise bezpilotních letounů na obou stranách běžnou záležitostí," řekl mluvčí indického letectva a odmítl sdělit další podrobnosti.

Spor o Kašmír klidní USA, ale radši se jistí
Nejvýznamnější světová mocnost se ke kašmírskému napětí nestaví jednoznačně. Na jednu stranu velení americké armády vydalo příkaz vypracovat plány na ochranu jednotek USA operujících v Pákistánu. Považuje totiž za reálné, že napětí mezi Islámábádem a Dillí přeroste ve válku. Na druhou stranu se ministr zahraničních věcí USA Richard Armitage nechal slyšet, že napětí polevilo.

Armitage po jednání s indickým premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím řekl, že Indie je odhodlaná zabránit válce. S výsledky své mírové mise vyjádřil spokojenost a zdůraznil, že napětí mírně polevilo.

Dodal, že přání zabránit válce vyjádřil při jejich čtvrtečním setkání v Islámábádu také pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. "Prezident Mušaraf mi jasně řekl, že má v úmyslu udělat cokoli, co je v jeho silách, aby se vyhnul válce - ovšem tak, aby zachoval čest a důstojnost Pákistánu," řekl Armitage.

Přípravy US Army potvrdil předseda sboru náčelníků generálních štábů americké armády generál Richard Myers. "Požádali jsme šéfa ústředního velitelství generála Tommyho Frankse a velitele pro oblast Tichomoří admirála Thomase Farga, aby posoudili podmínky ochrany sil USA v Pákistánu a vypracovali příslušné plány," řekl Myers během tiskové konference na okraj zasedání ministrů obrany zemí NATO.

Pákistánský voják nese část trosek špionážního letadla. Dillí oznámilo, že v noci ztratilo kontakt se svým špionážním bezpilotním strojem. Islámábád tvrdí, že pákistánské stíhačky ho sestřelily. (8. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video