Káhira se změnila ve válečnou zónu, platí výjimečný stav

  • 199
Egyptští vojáci brutálně zasáhli proti dvěma táborům stoupenců Muhammada Mursího. Podle oficiálních čísel při násilnostech zemřelo 278 lidí, mezi nimi i dva novináři. Vláda v reakci na nepokoje vyhlásila výjimečný stav a pro Káhiru a několik provincií zákaz vycházení. Egyptský viceprezident Muhammad Baradej rezignoval.

Baradej, který je v zahraničí znám především jako bývalý šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii, v rezignačním dopise dočasnému prezidentovi Adlímu Mansúrovi napsal, že je obtížné dále odpovídat za rozhodnutí, s nimiž osobně nesouhlasí. Podle něj existovala jiná a poklidnější alternativa pro řešení krize.

Egyptská policie vyklidila večer i druhý tábor příznivců svrženého prezidenta Muhammada Mursího v Káhiře. Zatkla osoby, které byly ozbrojené, ostatní nechala odejít krátce před sedmou hodinou místního času, kdy začal platit nově vyhlášený zákaz vycházení. Ten bude stejně jako výjimečný stav v platnosti jeden měsíc.

Ráno policisté rozprášili účastníky protestu na náměstí Nahda. Snažili se ukončit také shromáždění u mešity Rábaa al-Adavíja, avšak tam zásah trval až do večera. Mursího příznivci na obou místech tábořili od 3. července, kdy byl Mursí svržen. Cílem protestů bylo vynutit si Mursího návrat do funkce.

Zásah egyptských pořádkových sil začal ráno kolem sedmé hodiny středoevropského letního času. Podle americké stanice CNN se oba tábory během několika hodin proměnily ve válečnou zónu.  Nejprve policisté vyháněli lidi ze dvou tábořišť v centru Káhiry slzným plynem, poté egyptské ministerstvo vnitra oznámilo, že menší z obou shromaždišť, tábor na náměstí Nahda, je "plně pod kontrolou" bezpečnostních sil.  

Výjimečný stav

Ve středu odpoledne dočasná egyptská vláda oznámila, že od 16:00 SELČ vyhlašuje v zemi výjimečný stav. Podle prvních informací by měl platit měsíc. Úřad také nařídil armádě, aby podpořila ministerstvo vnitra při zajištění bezpečnosti.

Zdroj: Reuters

Ještě dopoledne halila podle televizních záběrů mračna slzného plynu obě hlavní káhirská tábořiště Mursího stoupenců. Televize Al-Džazíra a Al-Arabíja v přímém přenosu vysílaly okamžiky, kdy do menšího ležení vjely buldozery, které srovnávaly postavené stany se zemí. V tábořišti u mešity ve čtvrti Nasr se srotily stovky lidí v rouškách nebo protiplynových maskách, které nejevily ochotu areál opustit.

"Nad městem je vidět kouř, tábor přelétávaly helikoptéry," uvedla pro iDNES.cz Jana al-Oukla,  která nyní žije zhruba dva kilometry od Rábaa al-Adavíja. V okolí této mešity se až do středy nacházel větší ze dvou káhirských táborů Mursího stoupenců. "Vojáci stojí i pod našimi okny. Slzný plyn byl cítit také tady, to když si zde vojáci dělali prostor pro své stanoviště," dodala (více o jejím svědectví čtěte zde).

Z tábora na náměstí Nahda u Káhirské univerzity policisté evakuovali zahalené ženy s dětmi v náručí a s chirurgickými rouškami na obličeji. Policie pak zablokovala všechny přístupové cesty k náměstí.

Ačkoliv egyptské ministerstvo vnitra se hájí, že demonstranty rozhánělo pouze slzným plynem, opozice tvrdí, že policisté a vojáci na ně od počátku stříleli ostrou municí. Za pravdu demonstrantům dávají i novináři agentury Reuters, kteří prý slyšeli ostrou palbu. Vojsko se údajně snažilo zastavit ty, kteří se chtěli dostat na vyklízená shromaždiště zvenčí. Novinář této agentury viděl asi dvacítku lidí se střelnými ranami v nohách. Mursího stoupenci prý na policisty házeli kamení a zápalné bomby.

Zprávy o počtu obětí zásahu se výrazně rozcházejí. Islamistické Muslimské bratrstvo podporující Mursího tragickou bilanci od rána neustále navyšuje. Poslední odhady hovoří už o třech stovkách mrtvých a dvou tisících zraněných. Ministerstvo zdravotnictví zatím potvrdilo, že po celém Egyptě dosud zemřelo 278 lidí, z toho 43 policistů. Dalších 874 lidí podle ministerstva utrpělo zranění.

Jednou z obětí nepokojů je i novinář, kameraman britské televizní stanice Sky News Mick Deane, jenž byl v egyptské metropoli postřelen. V oficiálním prohlášení stanice stojí, že mu nepomohla už ani přivolaná lékařská pomoc a na následky svých zranění zemřel.

Hromadné zatýkání

Egyptské ministerstvo vnitra informovalo, že při nepokojích bylo zatčeno asi 200 lidí. Zatýkání se odehrálo zejména poblíž mešity Rábaa al-Adavíja, kam se údajně uchýlilo mnoho vůdců Bratrstva. "Zatkli jsme řadu vůdců Bratrstva, je ale příliš brzy na to, abychom oznámili jejich jména," řekl generál Abdal Fattáh Usmán televizi CBS.

Ministerstvo vnitra rovněž vydalo příkaz k zastavení železniční dopravy. Chce tak zabránit, aby se nepokoje rozšířily mimo metropoli. Podle některých zdrojů se přerušení provozu vztahuje na celou zemi, jiné informují o zastavení vlaků na trasách do Káhiry.

Lidé umírali i mimo Káhiru

Střety mezi Mursího stoupenci a policií jsou už nicméně hlášeny i z měst Mínji a Asijútu jižně od metropole. V Suhágu v centrální části země demonstranti na pokus policie rozprášit je reagovali útokem na místní koptský kostel.

Násilí v Egyptě

Při zásahu proti stoupencům svrženého egyptského prezidenta Muhammad Mursího umírali lidé i mimo Káhiru. Ve městě Suez přišlo ve středu o život pět lidí, když se demonstranti snažili dostat do jedné vládní budovy a zapálili přitom obrněný vůz. Dalších sedmnáct osob zahynulo ve Fajjúmu.

V reakci na dění v káhirských ulicích vyzvalo Muslimské bratrstvo Mursího stoupence, aby vyrazili na protestní pochod. Mursího stoupenci patří povětšinou k islamistickému Muslimskému bratrstvu. Odmítají postup armády, která 3. července Mursího přinutila odejít z úřadu a zadržela jej. Exprezidentovi přívrženci od té doby pořádají pravidelné protestní akce, kterými chtějí docílit návratu Mursího do funkce.

Dosavadní pokusy o vyjednávání mezi zástupci Muslimského bratrstva a vlády dosazené armádou ztroskotaly. Při střetech a demonstracích pořádaných od začátku července přišlo o život na dvě stě padesát lidí. Naposledy v úterý si potyčky vyžádaly jednoho mrtvého a jedenáct zraněných.

Na násilnosti v egyptských ulicích reagovala Evropská unie se znepokojením a vyzvala tamní úřady ke zdrženlivosti. "Zprávy o mrtvých a zraněných jsou krajně znepokojující. Násilí nepovede k řešení, vyzýváme egyptské úřady, aby postupovaly co nejzdrženlivěji," řekl mluvčí šéfky diplomacie EU Michael Mann.

Policie rozháněla demonstranty z obou táborů už v úterý:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video