Až tři tisíce sobů v Jižní Georgii přijde o život, aby mohli žít vzácní ptáci

Až tři tisíce sobů v Jižní Georgii přijde o život, aby mohli žít vzácní ptáci

V jižním Atlantiku chtějí střílet soby a vyhubit krysy, aby zachránili ptactvo

  • 40
Střelci v helikoptérách hodlají postřílet až tři tisíce sobů, kteří žijí na ostrově Jižní Georgie a na Jižních Sandwichových ostrovech. Podle britské vlády je to nezbytné, protože sobi společně s krysami způsobují úhyn vzácných druhů ptáků, kteří na těchto ostrovech žijí. Mezi nejznámější patří například albatros.

Plán odstřelit více než tři tisíce sobů a otrávit miliony krys na ostrovech v jižním Atlantském oceánu odsuzují bojovníci za práva zvířat. Považují ho za bezdůvodný a nepotřebný.

Britská vláda, která ostrovy spravuje, ale tvrdí, že soby musí odstřelit, protože ohrožují ekosystém ostrova a společně s miliony krys decimují zdejší ptačí kolonie.

Skupiny ochránců zvířat žádají, aby místo střílení sobů vláda použila humánnější metody. "Vláda nemá žádné oprávnění zabíjet zvířata kvůli ochraně přírody," říká Alistair Currie, mluvčí organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty. Podle něj úřady považují odstřel zvířat za nejlevnější a nejpohodlnější řešení.

Vláda se ale takovému nařčení brání. Prohlašuje, že zvážila všechny možnosti a odstřel sobů se ukázal jako nejefektivnější.

Soby mají obětovat kvůli albatrosům

"Jižní Georgie je oázou, která poskytuje domov světově významným populacím vodních savců a mořských ptáků včetně vzácných albatrosů," uvedl pro The Times Nigel Haywood, guvernér Falklandských ostrovů a komisař Jižní Georgie.

"Podnikáme významné kroky k obnovení původní zvířecí populace ostrova a snažíme se napravit některé škody dříve způsobené lidmi," dodal Haywood.

První soby dovezli do jižního Atlantiku norští velrybáři v roce 1909. Na Jižní Georgii budovali velrybářskou osadu a sobí maso mělo poskytnout obživu. Sobi se později přemnožili a nyní žijí ve dvanáctkrát větší hustotě než ve své původní domovině.

Ostrovy už nebudou takové, jaké je objevil kapitán Cook

"Sobi dramaticky změnili původní ráz krajiny ostrova," uvedl Darren Christie, ministr životního prostředí Jižní Georgie.

"Trsy trávy na původně zatravněných plochách jsou pryč. Je to přitom pro ostrovy ta nejdůležitější rostlina. Stejně jako dubové háje v Anglii, trsy trávy poskytují potravu, úkryt a představují přirozené prostředí pro spoustu přírodních druhů," upřesnil Christie.

"Bojujeme s časem. Začali jsme hned, ale stejně jsme přišli o jedinečnou příležitost zachovat ostrovy v podobě, v jaké je objevil kapitán James Cook," prohlásil doktor Tony Martin z Univerzity v Dundee.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video