V Jihlavském kraji převládají majetkové delikty

Jihlavský kraj - Pachatel neznámý, případ nevyřešen. V každém okrese takových trestných činů evidují policisté stovky, a každým rokem jich přibývá. Na Vysočině nejčastěji zůstávají nevyřešená vloupání do chat, krádeže vozidel z parkovišť, motocyklů či kol ze sklepů, v poslední době i krádeže mobilních telefonů a zemědělské techniky.

Zlodějům v mnoha případech nahrává skutečnost, že věci nemají evidenční čísla a svou roli hraje i časová prodleva. Podle policistů nejsou výjimečné případy, kdy majitel na ztrátu přijde po několika dnech a leckdy i měsících. "Poté je těžké zajistit nějaké stopy. Kromě toho pachatelé většinou nemají na svědomí jen jeden skutek, ale často se jedná o sérii vloupání nebo krádeží v několika okresech," vysvětlil Karel Neumann, inspektor policie v Třebíči. "Právě při majetkové trestné činnosti vznikají také největší škody," připomenul.

Po třiceti dnech se případ odkládá

Na dopadení pachatele mají policisté stanovenou lhůtu třiceti dnů. Pokud se pachatele nepodaří v této lhůtě najít, vyšetřovatel sice případ administrativně odloží, ale kriminalisté na něm stále pracují. Pravděpodobnost objasnění trestného činu se však s prodlužující dobou od spáchání snižuje. "Pár let zpět je objasněno jen mizivé procento, ale občas se něco podaří dořešit," řekl žďárský policejní mluvčí Václav Kučera.

Pachatelům nahrává i promlčecí lhůta, která je podle závažnosti činu různě dlouhá. Například u trestných činů, kde může být uložen výjimečný trest, je podle trestního zákona promlčecí lhůta dvacet let. U těch, kde je horní hranice sazby deset let, je promlčecí lhůta deset let a pětiletá je u činů s horní hranicí trestní sazby pět let a všech ostatních. "Pokud se pachatele podaří odhalit až po uplynutí promlčecí lhůty nelze ho již za spáchaný trestný čin stíhat. Trestnost činu zaniká a pachatel nemůže být souzen," vysvětlil třebíčský inspektor Karel Neumann. Jsou však i činy, na které se žádná promlčecí doba nevztahuje. Mezi ně patří například teror, obecné ohrožení, zavlečení do ciziny a všechny ty, které jsou proti lidskosti.

Například na Žďársku patří k loňským nejzávažnějším a neobjasněným případům krádež šesti traktorů a jeden pokus o krádež, s celkovou škodou dosahující téměř tři miliony korun. Velkým případem také bylo vyloupení žďárské prodejny, odkud si zloděj odnesl mobilní telefony a příslušenství za více než půl milionu korun.

Neznámý zůstává i pachatel či pachatelé vloupání do fary v Novém Veselí, odkud zmizela olejomalba s motivem bitvy plachetnic ze 17. století. Neodhaleni zůstali i ti, kdo odcizili liturgické předměty za téměř šedesát tisíc korun z kostela v Rožné, stejně jako pachatel krádeže pilíře božích muk v ceně nejméně dvě stě tisíc korun, do Štědrého dne loňského roku stojícího u silnice mezi Žďárem nad Sázavou a Polničkou.

Na Havlíčkobrodsku policisté dodnes pátrají po pachatelích dvou loupežných přepadení benzínových stanic v Habrech a v Golčově Jeníkově, kteří donutili pod pohrůžkou zabití obsluhu k vydání sto deseti tisíc korun.

Vysokým, v některých okresech dokonce stoprocentním úspěchem se policisté naopak mohou pochlubit u mravnostní trestné činnosti. Sem patří například pohlavní zneužívání či znásilnění. Usvědčit se daří i většinu pachatelů hospodářské kriminality, představující zejména o podvody vůči leasingovým společnostem a neplacení daní, či pachatele násilných trestných činů.

K úspěchům patří i loňské bleskové dopadení obou ozbrojených lupičů na poště ve Šlapanově na Havlíčkobrodsku, či zajištění sedmdesáti kilogramů heroinu v kamionu převážejícím oděvy z Turecka. Zadrženi byli i pachatelé, kteří se loni vloupali do Státního zámku v Náměšti nad Oslavou, odkud si odnesli historické předměty, včetně map a herbářů za více než pět a půl milionu korun. Při domovních prohlídkách policisté dokonce našli mnoho dalších cenných věcí pocházejících z jiných krádeží.

Co se týče vražd, podle žďárského policejního mluvčího Václava Kučery není za posledních deset let v okrese jediná, která by nebyla objasněna. Za loňský rok žďárští kriminalisté přitom šetřili dvě. První letošní vraždu řešili již v polovině dubna. Havlíčkobrodští policisté evidují v okrese za uplynulý rok jednu vraždu novorozeněte, jednu vražda se odehrála i na Třebíčsku.

Pomohl by identifikátor

Podle pelhřimovských policistů je nejzávažnější příčinou problému krádeží automobilů nízká právní ochrana identifikace motorových vozidel. Každé vozidlo je při výrobě označeno takzvaným identifikátorem VIN. Díky nedokonalým zákonům však mají pachatelé poměrně jednoduchou možnost měnit identitu vozidel a snaží se tak zabránit ztotožnění hledaných - odcizených vozidel. "Děje se to tak, že z vozidla, které neprochází pátráním, stačí pouze přemístit jeho identifikátor na vozidlo, po kterém je pátrání vyhlášeno. Případně existují způsoby, jak vozidlo, které ztratí identifikátor VIN, zlegalizovat přidělením úředního čísla. Na tom poté ztroskotává celková výslednost naší práce," posteskl si náměstek pelhřimovské policie Vladislav Vondrák.

Přestože jsou mezi jednotlivými okresy kraje rozdíly, zaměstnávají policisty na celé Vysočině převážně obdobné problémy. Například pro Třebíčsko jsou typické krádeže jízdních kol a motocyklů. "Problémem je to, že kola jsou odložena ve společných prostorách paneláků, kam lidé tak často nechodí. Vypátrání pak ztěžuje skutečnost, že majitel sice má doklady o koupi, ale chybí v nich výrobní číslo, bez něhož je kolo prakticky nemožné najít," řekl policejní inspektor Neumann. Naopak počty krádeží věcí z vozidel se oproti roku 1999 snížily o pětapadesát případů, aut se ztratilo o třicet méně a méně bylo i vlou- pání do chat, a to o patnáct případů. Podle Neumanna je důvodem úspěchu policistů zřejmě to, že se podařilo několik pachatelů vypátrat a zavřít.

Podobně jsou na tom i policisté z Havlíčkova Brodu. I zde jsou největším problémem krádeže prosté, mezi něž patří právě krádeže jízdních kol, motorových vozidel, nebo věcí z nich. Vloni zde zaevidovali 608 případů, z nichž bylo objasněno pouze 187, což činí necelých jedenatřicet procent.

Také na Žďársku je nejvíce neobjasněných případů v kategorii krádeží vloupáním, a to jak do vozidel, tak i do nejrůznějších objektů jako jsou například chaty či prodejny. V těchto případech jsou žďárští policisté úspěšní jen v necelých dvaatřiceti procentech. "U chat ztěžuje vyšetřování zejména to, že na vykradení majitel nepřijde hned, protože především v zimě na chatu téměř vůbec nejezdí. Stejné je to i u vesnických prodejen, kde zavřou v pátek a otevírají až v pondělí. Pokud ji pachatel vykrade, jsou to tři dny," popisuje problémy mluvčí žďárské policie Václav Kučera.

Jihlavské policisty hodně zaměstnávají krádeže vozidel, kdy škoda jen v loňském roce přesáhla šest milionů korun. Vozidla se přitom nejčastěji kradou přímo v krajském městě, a to na sídlišti v ulicích Březinova, Jarní a Horní Kosov.

Při osmašedesáti případech vloupání do vozidel vznikla jen na Žďársku za první letošní čtvrtletí škoda za téměř dva miliony korun, přičemž objasněny byly jen tři případy. Vozidel bylo odcizeno dvacet, škoda dosáhla tři a tři čtvrtě milionu korun, ale najít a vrátit majitelům se podařilo jen sedm vozidel.

Jihlavští policisté řadí mezi závažné případy krádež čtyř osobních vozidel, které zmizely během noci z 25. na 26. ledna letošního roku. Okradení majitelé vyčíslili škodu na více než milion sto osmdesát tisíc korun. I když se však pachatele podaří najít, auto už je často rozebrané na součástky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video