Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Jeruzalémě vybuchla nálož

  20:07aktualizováno  20:07
Silná nálož vybuchla v jeruzalémské čtvrti ortodoxních Židů Mea Šearim. Výbušnina byla podle policejního mluvčího, jehož citovala agentura Reuters, umístěna v automobilu. Agentury uvádějí, že byla zraněna jedna žena.
Agentuře AFP se k atentátu přihlásil arabsky hovořící muž, který tvrdil, že útok provedla dosud neznámá skupina Síly palestinského lidového odporu ve jménu "skupiny mučedníků ze Sabry a Šatíly".

Sabra a Šatíla jsou palestinské uprchlické tábory v Libanonu, kde bylo v roce 1982 zmasakrováno na 1000 Palestinců za tichého souhlasu izraelské vlády, jejímž členem byl Ariel Šaron, zvolený v úterý předsedou vlády. Muž tvrdil, že atentát byl zaměřen proti "sionistické Šaronově aroganci".

Palestinci vedou od konce září proti Izraeli povstání, jež si vyžádalo přes 380 životů. Násilí se dnes odehrálo kromě Jeruzaléma také v pásmu Gazy, kde byl u židovské osady Neve Dekalim zraněn jeden izraelský voják. Izraelci prý museli použít slzný plyn proti palestinským dětem, které vojáky napadly kamením.

Policejní zdroje citované AFP oznámily, že byli zatčeni dva podezřelí, které dopadli policisté při pokusu o útěk do arabských čtvrtí východního Jeruzaléma.

Dvě krátce po sobě následující exploze byly slyšet v Mea Šearim krátce před 15. hodinou místního času (16:00 SEČ). Byl přitom zcela zničen jeden automobil, jehož části vylétly podle svědků do výše čtvrtého patra. Policie tvrdí, že byla použita velmi silná nálož a že není pochyb, že šlo o pumový atentát. Ulici pak zahalil kouř. Policie místo uzavřela a pyrotechnici hledali eventuální další nálože.

Izraelští činitelé: atentát palestinských extremistů
Ariel Šaron po incidentu vyzval palestinskou samosprávu, aby okamžitě zakročila proti terorismu a násilí.

"To, co se stalo, je další tragédie, která si žádá, abychom se sjednotili a rozhodně zakročili proti teroru. Můj názor je jasný: mírová jednání jsou velmi důležitá a vláda, kterou povedu, bude o mír usilovat. Podmínkou mírových rozhovorů je však ukončení násilí a
teroru," řekl Šaron.

Dosavadní premiér Ehud Barak po incidentu obvinil Palestince, že chtěli atentátem Šaronovi vyslat vzkaz týkající se mírového procesu. "Dokazuje to, že Palestinci chtějí nové vládě diktovat politiku," řekl Barak, jehož zpráva o incidentu zastihla na schůzi jeho Strany práce v Tel Avivu.

Extremistické islámské skupiny hrozily před volbami, že na očekávané Šaronovo zvolení zareagují atentáty.

Palestinci od mírových rozhovorů moc nečekají
Palestinské vedení se netají tím, že od mírových rozhovorů s budoucí izraelskou vládou moc neočekává, protože Šaron chce získat jenom další dočasnou a nikoli konečnou dohodu. AP, odvolávající se na nejmenované palestinské zdroje, uvádí, že Palestinci neočekávají, že se Šaron udrží u moci dlouho. Mohl by prý rezignovat už na jaře, kdyby se mu nepodařilo sestavit koalici a do 31. března prosadit rozpočet.

V jeruzalémské čtvrti ortodoxních Židů Mea Šearim vybuchla silná nálož. (8. února 2001)

V jeruzalémské čtvrti ortodoxních Židů Mea Šearim vybuchla silná nálož. (8. února 2001)Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Před 50 lety KLDR zajala USS Pueblo. Jaderná válka byla na spadnutí

Plavidlo USS Pueblo na archivní snímku

Přesně 50 let v úterý uplynulo od jednoho z nejvíce ponižujících incidentů v dějinách americké armády. V lednu 1968...

Je tu Kevin v teniskách. Německý student málem svrhl Merkelovou

Předseda německých Mladých socialistů Kevin Kühnert. (7. prosince 2017)

Kariéru německé kancléřky skoro ukončil politický panic, šéf mladých v SPD. Je mu jen 28 let. V džínách a košili...

Najdete na iDNES.cz