Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Jelením příkopě vyrostlo Luminárium

  11:28aktualizováno  11:28
Praha - Kouzelný svět světel a barev, neočekávané efekty, nepopsatelný zážitek, který jitří smysly, vyvolává emoce a zároveň uklidňuje. Takovými bezmála reklamními slogany charakterizují svůj zážitek lidé, kteří vstoupili do luminária. Jedno takové, nazvané Arcazaar, je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury. Její program obohatí do neděle 27. května a to vždy od 11 do 18 hodin.

Luminárium je něco jako velký pestrobarevný nafukovací hrad nebo členité cirkusové šapitó, které ovšem neskrývá jednu velkou manéž, ale spoustu menších prostor, tunelů a zákoutí. Návštěvníci mohou vstupovat dovnitř, pokud si ovšem, stejně jako před mešitou, zují boty.

Obecně je v lumináriích možné například hrát divadlo či sledovat koncert, v Jelením příkopu jde však především o estetický zážitek, proces relaxace, zklidnění. Tomu napomáhají nejen pestrobarevná zákoutí prostor, ale i světelné efekty, vytvořené pronikáním světla či stínohrou stromů v podhradí.

"Je to nádhera, člověk jen tak prochází těmi tunely, může si třeba i lehnout. Cítím se úplně očištěný," řekl jeden z návštěvníků bezprostředně poté, co vyšel z luminária ven.

"Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku," říká Alan Parkinson, který se výstavbou luminárií zabývá od roku 1985. "Inspiraci jsem hledal v architektuře katedrál a mešit, čerpal jsem z přírodních tvarů a geometrických těles. Využívám běžné techniky z navrhování plechových konstrukcí spolu s citem pro to, jak se pružné materiály při napnutí zdeformují," vysvětluje architekt.

Patnáctiletý vývoj vzduchových staveb přinesl postupné zdokonalování jejich technických prvků a vedl k vytvoření specifického architektonického slovníku luminárií. Ta sestávají z tunelů, zámotků a rohových kopulí. Musí být ukotvena proti větru, musí v nich být neprůchozí místa k usednutí, musí však být především konstruována tak, aby v nich mohl návštěvník podnikat průzkumnou cestu. A to i na invalidním vozíku.

Pražské luminárium Arcazaar je v mnoha ohledech světovou premiérou. Je tvořen dvaasedmdesáti trojosými dómy, vysokými něco přes tři metry.

Ty mohou být buď otevřeny a propojeny s dalším dómem, nebo uzavřeny. Inspirací pro tento nový konstrukční prvek byly opakující se moduly staveb tradičního íránského bazaru.

Tunely, kterými návštěvníci procházejí, jsou vysoké více než dva metry. Podlaha je po celé průchozí trase v kontaktu se zemí a v žádném ze zákoutí není úplná tma.

Dovnitř proto mohou bez obav vstupovat i starší a méně pohybliví lidé. Dráha vnitřní průzkumné cesty se klikatí, aby neočekávaně vyústila do prostor vysokého dómu. Rafinované zákruty nabízejí návštěvníkům vzrušující možnost na chvíli se uprostřed barevného labyrintu ztratit. Celková délka cesty Arcazaarem je 319 metrů.

Luminárium Arcazaar, které vyrostlo v v horní části Jeleního příkopu, je součástí výstavy Deset století architektury. Její program obohatí do neděle 27. května a to vždy od 11 do 18 hodin. (24. května 2001) Podívejte

Kouzelný svět světel a barev, to je luminárium Arcazaar, které je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury.

Kouzelný svět světel a barev, to je luminárium Arcazaar, které je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury. (24. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

VIDEO: V největší české nemocnici vozí jídlo pacientům „želvy“

Jídlo ve Fakultní nemocnici v Motole pomáhají rozvážet takzvané želvy, což jsou...

Fakultní nemocnice Motol je největší nemocnice v České republice. Denně tu kuchařky připravují stravu pro více než...

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Najdete na iDNES.cz