Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Jelením příkopě vyrostlo Luminárium

  11:28aktualizováno  11:28
Praha - Kouzelný svět světel a barev, neočekávané efekty, nepopsatelný zážitek, který jitří smysly, vyvolává emoce a zároveň uklidňuje. Takovými bezmála reklamními slogany charakterizují svůj zážitek lidé, kteří vstoupili do luminária. Jedno takové, nazvané Arcazaar, je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury. Její program obohatí do neděle 27. května a to vždy od 11 do 18 hodin.

Luminárium je něco jako velký pestrobarevný nafukovací hrad nebo členité cirkusové šapitó, které ovšem neskrývá jednu velkou manéž, ale spoustu menších prostor, tunelů a zákoutí. Návštěvníci mohou vstupovat dovnitř, pokud si ovšem, stejně jako před mešitou, zují boty.

Obecně je v lumináriích možné například hrát divadlo či sledovat koncert, v Jelením příkopu jde však především o estetický zážitek, proces relaxace, zklidnění. Tomu napomáhají nejen pestrobarevná zákoutí prostor, ale i světelné efekty, vytvořené pronikáním světla či stínohrou stromů v podhradí.

"Je to nádhera, člověk jen tak prochází těmi tunely, může si třeba i lehnout. Cítím se úplně očištěný," řekl jeden z návštěvníků bezprostředně poté, co vyšel z luminária ven.

"Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku," říká Alan Parkinson, který se výstavbou luminárií zabývá od roku 1985. "Inspiraci jsem hledal v architektuře katedrál a mešit, čerpal jsem z přírodních tvarů a geometrických těles. Využívám běžné techniky z navrhování plechových konstrukcí spolu s citem pro to, jak se pružné materiály při napnutí zdeformují," vysvětluje architekt.

Patnáctiletý vývoj vzduchových staveb přinesl postupné zdokonalování jejich technických prvků a vedl k vytvoření specifického architektonického slovníku luminárií. Ta sestávají z tunelů, zámotků a rohových kopulí. Musí být ukotvena proti větru, musí v nich být neprůchozí místa k usednutí, musí však být především konstruována tak, aby v nich mohl návštěvník podnikat průzkumnou cestu. A to i na invalidním vozíku.

Pražské luminárium Arcazaar je v mnoha ohledech světovou premiérou. Je tvořen dvaasedmdesáti trojosými dómy, vysokými něco přes tři metry.

Ty mohou být buď otevřeny a propojeny s dalším dómem, nebo uzavřeny. Inspirací pro tento nový konstrukční prvek byly opakující se moduly staveb tradičního íránského bazaru.

Tunely, kterými návštěvníci procházejí, jsou vysoké více než dva metry. Podlaha je po celé průchozí trase v kontaktu se zemí a v žádném ze zákoutí není úplná tma.

Dovnitř proto mohou bez obav vstupovat i starší a méně pohybliví lidé. Dráha vnitřní průzkumné cesty se klikatí, aby neočekávaně vyústila do prostor vysokého dómu. Rafinované zákruty nabízejí návštěvníkům vzrušující možnost na chvíli se uprostřed barevného labyrintu ztratit. Celková délka cesty Arcazaarem je 319 metrů.

Luminárium Arcazaar, které vyrostlo v v horní části Jeleního příkopu, je součástí výstavy Deset století architektury. Její program obohatí do neděle 27. května a to vždy od 11 do 18 hodin. (24. května 2001) Podívejte

Kouzelný svět světel a barev, to je luminárium Arcazaar, které je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury.

Kouzelný svět světel a barev, to je luminárium Arcazaar, které je přístupné v horní části Jeleního příkopu. Luminárium je součástí výstavy Deset století architektury. (24. května 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Konstrukční vadu trojské lávky zatím nikdo nepotvrdil, řekl Dolínek

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek v diskusním pořadu Rozstřel. (14....

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek odpovídal v Rozstřelu iDNES.cz na otázky související s pádem lávky přes Vltavu...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz