Američané zadržení v Íránu před setkání se svými matkami v Teheránu. Zleva:

Američané zadržení v Íránu před setkání se svými matkami v Teheránu. Zleva: Shane Bauer, Sarah Shourdová a Josh Fattal. (20. května 2010) | foto: AP

V Íránu začal proces se zbloudilými Američany, hrozí jim trest smrti

  • 69
Írán zahájil proces s trojicí Američanů, které v červenci 2009 zadržel na hranici s Irákem. Islámský režim v Teheránu je viní z ilegálního překročení hranice a špionáže pro Washington. Jejich rodiny ale tvrdí, že byli pouze na výletě a spornou hranici překročili omylem.

Před íránským soudem stanuli jen Josh Fattal a Shane Bauer. Dvaatřicetiletou Sarah Shourdovou Írán v září 2009 propustil na kauci a bude souzena v nepřítomnosti. Pokud tribunál mladíky shledá vinnými ze špionáže, hrozí jim i trest smrti.

Podlé íránské státní televize na úvod prohlásili, že jsou nevinní. Jednání probíhá za zavřenými dveřmi a obhájce Američanů si podle BBC postěžoval, že se se svými mandanty nemohl před zahájením procesu setkat, aby mohl připravit jejich obhajobu.

Američanka zadržená v Íránu Sarah Shourdová (archivní foto).

Josh Fattal na záběru z videa zveřejněném na YouTube.com

"Měl jsem se setkat s Joshem a Shanem, ale nebylo mi to dovoleno. Řekli mi, že je můžu vidět jen hodinu nebo dvě před začátkem soudu," řekl agentuře AFP obhájce Masúd Šafíaí. Do jednací síně nabyli vpuštěni ani švýcarští diplomati, kteří v Íránu zastupují americké zájmy. Teherán a Washington od islámské revoluce v roce 1979 diplomatické vztahy neudržují.

Kauce od ománského sultána

Shana Bauera, Sarah Shourdovou a Joshe Fattala zadrželi v červenci 2009. Írán americké turisty obvinil ze špionáže. Jejich rodiny ale tvrdí, že mladí Američané byli na výletě a hranici překročili omylem. Údajně chtěli vystoupit na horu na irácko-íránských hranicích v místech, kde je hranice mezi oběma zeměmi sporná.

Soud s trojicí Američanů měl původně začít už v listopadu 2010, ale Shroudová se mezitím vrátila do USA a k soudu do Teheránu nedorazila. Teherán hrozí, že nechá propadnout kauci ve výši 500 tisíc dolarů, Šafíáí ale nepředpokládá, že by se Shourdová u soudu objevila. Kauci za mladou Američanku údajně složil ománský sultán.

Proces se odehrává na pozadí napjatých vztahů mezi Teheránem a Washingtonem, který islámský stát podezírá z vývoje atomové bomby. Spojené státy tvrdí, že obvinění ze špionáže jsou nepodložená a vyzývají Írán k propuštění Fattala a Bauera. Americká média naznačují možnost, že íránský režim bude chtít vězněné Američany s Washingtonem vyměnit za své občany.

Shourdová a Bauer jsou partneři a žili spolu v Damašku. Bauer tam pracoval jako novinář a Shourdová jako učitelka angličtiny. Fattal je jejich přítel a přijel je v červenci 2009 navštívit. Všichni tři jsou absolventy Kalifornské univerzity.

Vězni Teheránu

25. listopadu 2009: Pět Britů Íránci zadrželi poté, co se jejich závodní jachta dostala do íránských vod. Propuštěni byli o týden později.

9. ledna 2009: Americká novinářka s íránskými kořeny Roxana Saberiová byla zatčena, když kupovala lahev vína. Později ji úřady odsoudily za špionáž, o měsíc později ji však pustily a umožnily odejít ze země.
23. března 2007: Íránské válečné lodě zadržely ve vodách Perského zálivu 15 britských námořníků. Na svobodu se dostali po dvou týdnech.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video