V Iráku zabíjely výbuchy u hotelů

  • 104
Irák zažil během dvou dnů útoky proti hotelům. Nejprve vybuchla nálož v autě v Bagdádu. Podle upřesněných údajů zabila sedm lidí. Původní počet obětí byl o dvacet vyšší. Poté explodovala nálož v jihoirácké Basře. Zahynuli nejméně čtyři lidé.

Centrem útoku v Basře byl hotel Mirbad. Venkovní exploze poničila několik aut. Úřady prověřují, zda útočníci použili auto naložené výbušninou, stejně jako v Bagdádu.

Výbuch zabil čtyři lidi. Nejméně dva další včetně dítěte byli zraněni.

Hotel často využívala britská armáda pro pořádání tiskových konferencí. Nikdo z členů kontingentu nebyl podle mluvčího zraněn.

V Bagdádu explodoval také hotel
Den předtím radikálové zaútočili na bagdádský hotel Džabal Libanon. Nejprve se hovořilo až o 27 mrtvých, pak o sedmnácti. Nakonec úřady bilanci snížily na sedm obětí.

"Jeden z nich je dvaadvacetiletý Brit, ostatní Iráčané," upřesnil den po atentátu irácký ministr vnitra Núrí Badran. Zraněno bylo nejméně pětačtyřicet lidí.

Mnozí záchranáři odklízeli kouřící trosky zřícené budovy holýma rukama. Už se vzdali naděje, že by ještě mohli najít někoho živého.

Útok měl otisk Al-Kajdy
Podle iráckých úřadů byla příčinou exploze nálož v autě, které vybuchlo před hotelem v bagdádské rezidenční a komerční čtvrti Karrádat. "Bezmála půltunovou nálož zřejmě tvořily plastické trhaviny a dělostřelecká munice, aby výbuch zranil co nejvíc lidí," řekl plukovník Ralph Baker.

Podle něj podobné nálože používají teroristé z okruhu skupiny Ansar Islám a radikálové napojení na Jordánce abú Músu Zarkávího, který je podezřelý ze styků s Al-Kajdou a podle některých je možným osnovatelem madridských atentátů.

Podle Američanů není jisté, jestli byl Džabal Libanon cílem útoku. Auto s výbušninami totiž nezastavilo, jen projíždělo kolem. "Kdyby se někdo snažil zasáhnout hotel, očekávali byste, že se pokusí dostat co nejblíž," vysvětlil plukovník Jill Morgenthaler.

Hořící stromy a kráter
Výbuch u Džabal Libanon vytvořil na ulici před hotelem přes tři metry hluboký kráter. Poškodil blízkou kliniku i další budovy. Hořet začaly i stromy a zaparkovaná auta. Tlaková vlna jedno z nich odhodila o několik metrů. K noční obloze stoupala mračna kouře.

K místu neštěstí okamžitě vyrazily sanitky a vozy záchranářů, stejně tak davy rozčilených Iráčanů shánějících se po příbuzných a známých. Dorazili i vojáci americké armády. Džípy Humvee a pěchotní vozidla Bradley oblast uzavřely.

Hotel využívali jak Iráčané a Arabové, tak cizinci ze Západu. Podle americké armády jich tu v době výbuchu bylo ubytováno hned několik. Mezi zraněnými jsou i američtí civilisté. Poblíž se nachází i hotel Palestina, v němž sídlí zahraniční novináři.

USA: Demokracii v Iráku nic nezastaví
Útok přišel krátce po zahájení nové americké operace Železný slib, která je zaměřena na likvidaci iráckých povstalců a bojůvek.

V Bagdádu během týdne zabíjelo několik menších výbuchů. Zatím naposledy vybuchla bomba ve čtvrtek ráno poblíž sídla nové, Američany sponzorované irácké televize ve městě Bakúba. Zabila tři lidi, desítku dalších zranila.

Podle Bílého domu ale útoky nezvrátí vývoj v Iráku. "Překonáme tuto zkoušku s rozhodností a silou. V Iráku se zabydluje demokracie a to se nezmění," prohlásil Scott McClellan, mluvčí prezidenta George Bushe.

Záchranáři hledají zraněné v troskách bagdádského hotelu Džabal Libanon. (17. března 2004)

Po výbuchu zůstalo v troskách bagdádského hotelu Džabal Libanon několik desítek lidí. (17. března 2004)

Iráčané odvážejí k sanitce muže zraněného při útoku na bagdádský hotel Džabal Libanon. (17. března 2004)

Američtí vojáci pomáhají záchranářům v troskách bagdádského hotelu Džabal Libanon. (17. března 2004)

Iráčan prochází troskami hotelu v Bagdádu, který zničil výbuch. (17. března 2004)

Iráčan hasí požár v hotelu v Bagdádu, který zničil výbuch. (17. března 2004)

Plameny zachvátily hotel Mount Libanon v centru Bagdádu po výbuchu rakety. (17. března 2004)


Video