Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Iráku bojují i polské speciální síly

  18:21aktualizováno  18:21
Varšava - Dokud tiskové agentury nevydaly fotografie vojáků z oblasti iráckého města Umm Kasr, nikdo o nich nevěděl. Komanda speciální jednotky polské armády zvané GROM přitom skrytě operovala po boku USA a Británie na území Iráku hned od samého začátku úderu.

Polská média a experti objevili nejelitnější polské vojáky na snímcích, na kterých se za nimi třepotá americká vlajka.

Polští armádní velitelé a představitelé země od té chvíle bombardovali dotazy, zda skutečně v Zálivu operují elitní skupiny. Až do zveřejnění fotografií Polsko o aktivitách v oblasti mlčelo.

"Ano, speciální jednotka GROM se zapojila do pozemní kampaně v Iráku, kde provedla beze ztrát několik úspěšných akcí," řekl polský premiér Leszek Miller. Dodal, že Polsko má v Iráku na 200 vojáků a nevylučuje vyslání dalších asi 70 protichemických specialistů.

Polský ministr obrany Jerzy Jerzy Szmajdziński agenturní fotografie komentoval slovy, že pokud se objeví další, v pozadí už nebude americká ale polská vlajka.

Jednotka GROM

Polská speciální jednotka známá jako GROM (Grupa Rozpoznania Operacyjno-Mobilnego) vznikla v roce 1990. Vzorem byly obdobné elitní vojenské oddíly, jako jsou americké Delta Force nebo britské SAS.

Už v roce 1994 se jednotka zapojila do zvláštních operací na Haiti. Následovalo několik operací v bývalé Jugoslávii.
V roce 1999 vojáci například chránili šéfa mise OBSE v Kosovu Williama Walkera.

Jednotka GROM operovala rovněž při protiteroristické kampani v Afghánistánu a v první válce proti Iráku.
Vojáci jednotky GROM jsou cvičeni pro specifické průzkumné a diverzní akce. Nasazeni bývají i při rizikových záchranných operacích, vysvobozování rukojmí a protiteroristických úderech.

Ve speciálním komandu jednotky GROM působí vždy čtyři vojáci. Jednotka je plně profesionální a každý ze členů komanda má určitou specializaci.

Zájemci o službu v jednotce GROM prochází nejtvrdším výcvikem a testy. Ty zahrnují psychologické zkoušky, takzvaný detektor lži a fyzicky velmi náročné testy odolnosti v terénu, při kterých slabí kandidáti na službu v jednotce obvykle vzdávají a výcvik opouštějí.

Jednotka FORMOZA

Supertajná vojenská jednotka polského válečného námořnictva, která má základnu při pobřeží Baltského moře v Gdyni.

Informace o bojovnících jednotky jsou velmi sporadické. Vojáci patří mezi dokonale vycvičené potápěče, jejichž hlavní úkoly mají mít diverzní charakter.

Bojovníci jsou školeni na speciální podvodní detonace, miny a nástražné mechanismy.

Komanda měla obsadit strategické cíle
Do bojů o irácké město Umm Kasr se měla zapojit dvě čtyřčlenná komanda jednotky Grom.

Operace měla proběhnout v samém počátku války v Iráku. Polští elitní vojáci se měli spolu s americkými speciálními silami obsadit nervová centra strategických ropných zařízení v největším iráckého přístavu, aby zabránili ekologickým škodám, ke kterým by mohlo dojít, pokud by nechal Saddám Husajn ropu v přístavu zapálit.

Právě specialisté jednotky GROM jsou už několik let školeni i na hašení ropných vrtů a práci operace na ropných plošinách. Takové úkoly patří podle expertů mezi nejnáročnější a fyzicky vyčerpávající.

Operace polské jednotky pochválil i americký ministr obrany Donald Rumsfeld. "Britské, australské a polské jednotky mají za sebou řadu operací a situaci mají pod kontrolou," prohlásil.

Supertajná FORMOZA? Možná
V oblasti Zálivu je rovněž nasazena polská vojenská zásobovací loď Xawer Czernicki, na jejíž palubě by měly být i oddíly supertajné jednotky polského válečného námořnictva známé pod názvem FORMOZA.

Jak informoval ministr obrany Jerzy Szmajdziński, právě tito speciálně vycvičení vojáci by měli zásobovací loď chránit.

Ministr však odmítl komentovat přesné úkoly lodě i jednotek na ní. Podle neoficiálních informací by však v oblasti Perského zálivu mohlo operovat i několik skupin z této jednotky.

Polské válečné námořnictvo však k nasazení mlčí. "Mediálně tato jednotka neexistuje," uvedl pouze Bartosz Zajda z tiskové kanceláře válečného námořnictva.

Speciální síly - speciální úkoly
Možné úkoly, které polské speciální síly v oblasti plní, nastínil zakladatel a jeden zbývalých velitelů jednotky GROM generál Sławomir Petelicki. Podle něj mohla být komanda nasazena při hledání zbraní hromadného ničení a na přímou likvidaci iráckých velitelů a nejvyšších představitelů režimu.

Paletu působnosti rozšířil Petelicki na možné nasazení při ochraně ropných vrtů.

"Vojáci z jednotky GROM jsou rovněž vycvičeni na vyhledání a zajetí konkrétních osob i jejich likvidaci. Jsou to elitní ostřelovači," shrnul Petelicki.

Další z bývalých velitelů jednotky GROM Leszek Drewniak pro polská média uvedl, že o konkrétních misích se nikdo nikdy oficiálně nedoví. Na otázku, jaké úkoly například plnila jednotka GROM v první válce v Zálivu, pouze uvedl, že nemůže potvrdit, že se nějakých operací vůbec účastnil.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Americké superstroje Raptor zaútočily na drogové laboratoře Talibanu

Letoun F-22 Raptor doplňuje palivo během americké operace ke zničení drogových...

Spojené státy podnikly sérii leteckých úderů v Afghánistánu, při kterých bylo na jihu země zničeno sedm laboratoří na...

Počítače do boje. NATO zařazuje kyberprostor do misí a operací

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku

Obrana před kybernetickými útoky, ale také schopnost ve světě počítačů udeřit budou nedílnou součástí všech vojenských...

Finsko plánuje prověrku své obrany. Zapojí se USA i další země NATO

Letouny F-18 Hornet finských vzdušných sil

Finsko připravuje plány na vojenské cvičení, které by za účasti Spojených států i dalších zemí NATO prověřilo obranu...Najdete na iDNES.cz