Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Indonésii zmizelo 24 ostrovů, černí obchodníci je odvezli na lodích

  15:14aktualizováno  15:14
Indonésie se potýká se stále větším problémem. Menší ostrovy drancují černí obchodníci a odvážejí půdu i písek. Kvůli tajné těžbě a následné erozi zmizelo za posledních pět let nejméně 24 ostrovů a rozsáhlým územím hrozí ekologická katastrofa.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Indonésie se rozkládá na 17 tisících ostrovech od obřího Bornea a Sumatry až po bezejmenné skály trčící z oceánu. Země ale každý rok o několik ostrovů přijde díky proradným zlodějům.

Černí obchodníci z Číny, Thajska, Hong Kongu a Singapuru totiž s přírodním bohatstvím Indonésie rozehráli nebezpečnou hru, která může vyvrcholit až ekologickou katastrofou a země podle listu The Times boj s nimi prohrává.

Zkorumpovaní úředníci přivírají oči a ostrovy mizí dál

Bandité mají zájem především o půdu, písek a štěrk, a ten z ostrovů odvážejí ve velkém. I když indonéská vláda před třemi lety vývoz půdy pod přísnými tresty zakázala, pašeráci drancují dál.

Mohou si to dovolit díky místním zkorumpovaným úředníkům, kteří nad nějakým tím kubíkem písku přimhouří oko. Takové chování je ale podle ochránců přírody velmi nebezpečným hazardem.

Jen v uplynulých pěti letech oceán pohltil nejméně 24 ostrůvků. Vážně je poškodila černá těžba a o zbytek už se postarala eroze. Ty, které nájezdy pirátů vydržely, mají vážně narušené populace ryb v okolí.

Zloději ohrožují ekosystém v rozsáhlé oblasti

"Na malých ostrovech sice nežije mnoho lidí, ale mají velmi důležitou úlohu pro ekosystém," říká Riza Damanik, který hájí práva místních rybářů. Rybáři podle ní díky těžbě ztratili 80 procent svých příjmů.

Odborníci předpokládají, že piráti mohou z jediného ostrova odvézt až 300 tisíc tun písku za měsíc. Podle místních připluje k ostrovu vždy velká loď a obří trubky sají a sají písek.

Své ostrovy, které jsou i pod ochranou UNESCO, chtějí místní lidé chránit za každou cenu. Turistika a lov ryb pro ně jsou totiž jediným zdrojem obživy. "Pokud přijdou zpátky, vytvoříme živý štít. Zapálíme jejich lodě. Tento ostrov jim nepatří, patří celému světu," říká Imán Faisil z ostrova Sebesi.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Finanční pat ve Washingtonu končí, republikáni slíbili dohodu o imigraci

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpoří návrh na další financování vlády. V Kongresu to...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz