V hranickém lágru umučili Češi desítky sousedů. Za to, že byli Němci

  11:49
Historici odhalili nedávno nová svědectví a důkazy o hranickém lágru, ve kterém se po válce děly závažné zločiny. Němců, kteří byli v internačním táboře v prostorách školy v Motošíně umučeni a zavražděni, nebylo deset, jak se původně uvádělo, ale mnohem víc. Podle některých zdrojů desítky, podle jiných dokonce stovky.

Čeští Němci u zdi školy v Motošíně, kde po válce vznikl internační tábor. V prostorách lágru byly umučeny a popraveny desítky hranických Němců, přesná čísla je ale stále obtížné zjistit. | foto: repro archiv Jiřího Nebeského

Výpovědi pamětníků i archivní zápisky, které mají nyní historikové k dispozici, hovoří až o mnohem vyšším počtu obětí. Nešlo přitom o příslušníky SS či přívržence Adolfa Hitlera, jak by se dalo předpokládat, ale z velké části o dlouholeté sousedy místních lidí.

Přišel na to historik Jiří Nebeský, který už v roce 2003 vydal knížku Příběh lágru, postavenou především na zápisech z výslechů, které se konaly v roce 1945 a 1946 v souvislosti s vyšetřováním zločinů v hranickém internačním táboře.

I on se tehdy domníval, že v táboře, který vznikl v prostorách školy v Motošíně, tehdejší bachaři umučili zhruba deset lidí. Teprve nedávno našel nové důkazy a několik svědectví, která odhalují závažnější zvěrstva.

"Až po vydání knihy se mi podařilo setkat se se ženou, kterou jsem znal z výslechových protokolů jako Jiřinu K. Na jejím vyprávění mě zaujalo tvrzení, že podle jejích zkušeností bylo v motošínském táboře ubíjeno v prvních týdnech čtyři až pět lidí denně," říká Nebeský.

Za dva měsíce mělo být podle svědkyně zavražděno 250 lidí

Žena odhadovala počet zavražděných na zhruba 250 v průběhu května a června 1945. "Její bratr tyto mrtvé osobně odvážel na hřbitov. Proto měla takové informace," vysvětluje historik, který si svědectví dal do souvislosti s další výpovědí Franze Schneidera z roku 1947, která je uložená v archivech.

Děsivé týdny českých Němců

Hranický internační tábor vznikl v květnu roku 1945. Pro řádění a zvěrstva tehdejších bachařů posloužily prostory hranické školy na Šromotově náměstí, později se lágr přesunul do kasáren u nádraží a nakonec do takzvaných baráků v Purgešově ulici.

Právě tam čeští Němci podstupovali v prvních poválečných týdnech mučení, znásilňování a některé z nich dozorci dokonce zavraždili.

Dění v táboře popsal historik Jiří Nebeský v knize s názvem Příběh lágru, která je postavená především na zápisech z výslechů, které se konaly v roce 1945 a 1946 v souvislosti s vyšetřováním zločinů v hranickém táboře.

Tento muž popisoval brutalitu v lágru takto: "Musel jsem pohřbívat všechny mrtvoly zabitých Němců, z části ubité, zastřelené nebo pověšené na šibenici postavené na dvoře. Krvavé stopy byly dobře viditelné od tábora až ke hřbitovu, protože mrtvoly byly převáženy na malém vozíku," popsal tehdy Schneider.

Sám pak podle výpovědi krvavé skvrny zahlazoval lopatou a koštětem. "Mrtvoly byly nahé házeny v počtu až šesti těl do jednoho hrobu, při tom česká stráž mrtvoly kopala a fackovala s poznámkami: tak teď můžou německé svině shnít. Myslím, že nejméně 300 mrtvol bylo takto zahrabáno," je uvedeno v zápisu.

Přestože je díky těmto výpovědím pravděpodobnější, že zabitých Němců bylo po válce v Hranicích více, historik Nebeský je k číslu 300 skeptický.

Zatím totiž ještě nenašel způsob, jak údaj ověřit. Sám má k porovnání k dispozici vzpomínky jednoho z internovaných, dříve vedoucího továrny Kunz, Adalberta Schattauera.

Hranická SNB se události v lágru snažila ututlat

Ten, když v říjnu 1946 vypovídal v Novém Jičíně, tedy mimo dosah hranické SNB, která se události snažila ututlat. Uvedl, že podle vyprávění tehdejších strážných a podle toho, co sám viděl, zemřela tehdy v lágru rukou dozorců čtyřicítka lidí. "Počet obětí 40 udává pro Hranice také soupis s názvem Místa, kde byly vykonány popravy a vraždy Němců v květnu až srpnu 1945," říká Jiří Nebeský.

Nové informace o poválečných dnech nakonec Nebeský našel nejen v archivech nebo ve výpovědích pamětníků, ale i na místě, kde by to původně nečekal - v Pamětní knize farnosti hranické.

"To vše díky přičinění Václava Bednáře, který mě kdysi upozornil na ony výslechové protokoly, a tak mě vlastně k celé problematice přivedl. Z jeho popudu jsem proto pátral i v materiálech hranické farnosti," popisuje historik.

Podle farní kroniky zabili Češi v lágru nejméně 24 Němců

Farní kroniku vedl tehdy bývalý hranický starosta a učitel zeměpisu a dějepisu na místním gymnáziu Josef Troup. Stránky psané rukou tohoto zapřísáhlého antikomunisty sice po únoru 1948 z kroniky zmizely, dnes jsou však opět na svém místě.

Mimo jiné se v nich píše: "Ostudou Hranic zůstane internační tábor, který zde byl zřízen hned po osvobození města roku 1945 a v němž byli umístěni všichni Němci z Hranic i okolí. Vedení v táboře svěřeno některým osvobozeným politickým vězňům českým, kteří sem přinesli mravy z německého gestapa, odtud se mluví u nás o českém gestapismu," popisuje Troup, jenž do kroniky zanesl také tabulku.

V ní píše, že v internačním táboře v roce 1945 zemřelo 21 lidí, v roce 1946 pak tři lidé. Vzápětí však dodává, že číslo není úplné. "Jiná úmrtí jsou utajena v ohledacích listech fingovanými nemocemi. Hrubým jednáním a nedostatkem potravy a ošetření zemřelo mnoho starších lidí," uvádí Troup v zápisu ze srpna 1948, kdy už byl po únorovém převratu z učitelského místa vyhozen.

"Jím uváděná čísla se blíží informacím Adalberta Schattauera," říká Nebeský. "Hranický lágr ale nebyl místním specifikem, k podobným zvěrstvům docházelo na mnoha místech. Dodnes to mnozí omlouvají jako oprávněnou reakci na dobu okupace, ale s postupujícím časem je obhajoba zvěrstev stále těžší, ať už se jich dopouštěli Němci nebo Češi," dodává.

Život v internačním táboře v Hranicích byl strašný. "Čechoněmce kromě majetkové újmy čekaly těžké nucené práce. Kromě všudypřítomného slovního ponižování zažívali hlavně násilí," říká historik Jiří Nebeský. To vše tehdejší bachaři dělali jen kvůli tomu, že tento národ zavinil válku.

Co se za zdmi školy dělo lze vyčíst z policejních zpráv. Vyšetřování týrání, které tehdy začalo, však zarazil únor 1948. "Po příchodu ze zaměstnání, po večeři a nástupu byli internovaní na rozkaz Boudy a Bögla vyvoláni na dvůr a tam v kruhu honěni a týráni tak, až úplně vysílení padali na zem, načež byli poléváni studenou vodou, kopáním donuceni ku povstání," uvádí zpráva.

"Tento tanec smrti neustal, dokud všichni internovaní neleželi vysíleni a poloomdlelí na zemi. Když leželi na zemi, byli Boudou nohami kopáni do přirození a do břicha, čímž jim byly přivoděny kýly a různá poranění na nohou a těle. Jsou dokonce případy, že některý z internovaných zůstal následkem tohoto týrání k práci méně schopným a s vyraženými zuby. Internantky snášely toto týrání hůř, o čemž svědčí, že se při každém takovém aktu podělaly," pokračoval dále popis tamních děsivých událostí.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Tajemný pan Pacička z Tábora. Příběh muže, který spojil velké korupční kauzy

29. března 2024

Premium Dlouhá léta byli hlavními tvářemi velkých kauz v Česku kontroverzní podnikatelé z Prahy. Například...

Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí

29. března 2024

Premium Jedna z nejznámějších feministických autorek, americká filozofka židovského původu z Kalifornské...

Předali si to v Praze. Německý poslanec Bystroň podle BIS přijal peníze od Rusů

28. března 2024  22:03

Německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň byl podle české Bezpečnostní...

Vyřizování účtů, nebo ruská vlivová operace? Polské odvolání generála šokuje

28. března 2024  21:10

Varšava náhle odvolala generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského...

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...