Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Hradišti možná bude vysoká škola

  9:33aktualizováno  9:33
Uherské Hradiště - Mapa vysokoškolských měst v České republice se rozroste. Na jejich seznam zřejmě nejpozději během tří let přibude také Uherské Hradiště. Přejí si to tamní radní, realizační projekt pro ně připravuje ředitel uherskohradišťského gymnázia Zdeněk Botek.

"Víme o existenci projektu a vítáme ho. Bude dobře, když ve Zlínském kraji začne fungovat další vysoká škola," poznamenal Michal Hanačík, krajský radní zodpovědný za školství.

Město ve spolupráci s odborníky zatím zkoumá, jaký studijní směr by byl pro Uherské Hradiště nejvhodnější. "Ukáže nám to až speciální studie," řekl vedoucí odboru školství uherskohradišťské radnice Jiří Durďák. Není proto zatím jasné, zda ve městě vznikne rovnou samostatná univerzita v čele s rektorem, nebo "zavedené" univerzity do Hradiště převedou některé své fakulty. V úvahu momentálně připadají čtyři varianty.

První je Pedagogická fakulta. "Je to nabídka pro zlínskou Baťovu univerzitu, její fakulta by mohla být přímo v Hradišti," sdělil Zdeněk Botek, autor realizačního projektu a ředitel hradišťského gymnázia.

Další možností je Potravinářská fakulta Vysoké školy chemickotechnologické v Praze. Poptávka po tomto typu studia je v regionu opodstatněná vzhledem k existenci prosperujícího podniku Hamé Babice.

Třetí eventualitu - Fakultu cestovního ruchu - by do Hradiště mohla přestěhovat některá z větších univerzit.

Čtvrtou variantu představuje bakalářské studium technické univerzity v belgickém Genku.

Zatímco v České republice je bakalářské studium stále spíš v začátcích, v Evropě představuje optimální start do magisterského studia. Podle krajského radního Hanačíka navíc právě bakalářské obory kraji nejvíc chybí.

Není to sice oficiální stanovisko, vybírat ale nyní radnice ze čtyř možností, zvolí téměř určitě potravinářskou fakultu a bakalářské studium. "Musíme brát v úvahu hlavně to, zda absolventi najdou uplatnění v praxi. Technické směry se z tohoto pohledu jeví ideální," poznamenal uherskohradišťský místostarosta Evžen Uher.

Předběžný plán počítá s existencí dvou až tří fakult, Hradiště je umístí do areálu bývalých kasáren, plán jejich rekonstrukce pamatuje na takzvanou vzdělávací zónu. Kromě učebních prostor zde vzniknou koleje i byty pro vyučující. Na každé fakultě by mělo studovat až sedm set studentů. "Budovat něco menšího nemá smysl," tvrdí Zdeněk Botek. Město podle něj sice původně počítalo pouze s tisícovkou studentů, dokáže ale připravit zázemí i pro dvojnásobný počet vysokoškoláků.

"Zatím je to všechno otevřené," řekl místostarosta Uher. Město přitom nebude ani zřizovatelem školy, ani investorem školních staveb. Poskytne ale pozemky a pokusí se pro školu shánět peníze z grantů. O první už podle neoficiálních informací požádalo v Bruselu.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: U Horoměřic řidiči rádi jezdí s nohou na plynu, ukázal radar

Na silnici vedoucí k Horoměřicemům je povoleno jet maximálně 90 km/h. Spousta...

Místní obyvatelé tvrdí, že na silnici u Horoměřic, kde minulý týden při havárii autobusu zemřeli tři lidé a desítky...

PŘÍMÝ PŘENOS: Ústní interpelace na členy vlády ve Sněmovně

Ustavující schůze Poslanecké sněmovny dne 20. listopadu 2017.

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, když hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Vyjednávání o nové...

Silné sněžení bude trvat až do večera, Českem se prožene i silný vítr

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Meteorologové prodloužili výstrahu před silným sněžením až do dnešních 20:00. Hrozí především v severovýchodní části...

Najdete na iDNES.cz