Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V horku hrozí únik metanu

  13:58aktualizováno  13:58
Orlová - Tropická vedra nahánějí obyvatelům Orlové strach. Působením změn počasí a hlavně snížením atmosférického tlaku může totiž v místech narušených důlní činností častěji unikat výbušný plyn - metan. Nedávno museli odborníci odsávat nebezpečný metan z kanalizace v centru Orlové.

"Dá se počítat s tím, že v tomto počasí bude metan vystupovat na povrch, ale na všech místech, kde to hrozí, máme monitorovací čidla, která ihned při vyšší koncetraci varují," řekl starosta Orlové Vladimír Farana.

"Čidla napojená na pracoviště Důlního průzkumu a bezpečnosti mají dokonce už i majitelé rodinných domů ve sklepích." Čidla hlásí výskyt metanu v koncetraci, kdy ještě nehrozí výbuch, takže odborníci na odvětrávání stihnou na místo dojet včas a plyn odvětrat.

"Není to nic příjemného žít v místě, kde hrozí úniky metanu, ale jsme klidnější, když máme ve sklepě domu zařízení, které před plynem varuje," řekl jeden z obyvatel domu v Orlové-Městě.

Metan je v určité koncentraci výbušný a hořlavý, není však cítit. Naposledy na to doplatila majitelka dřevěného domku v Ostravě-Hrušově v roce 1999. Plyn se jí nahromadil ve sklepních prostorách, a když do nich vešla a rozsvítila světlo, vybuchl. Žena utrpěla vážné popáleniny.

"Dnes už se v Orlové nikdo takových případů obávat nemusí, vláda poskytla desítky milionů korun na zabezpečení všech rizikových prostor čidly. V Orlové jsou nejčastější úniky metanu přímo v historickém centru, několikrát do roka musí radnice uzavřít náměstí.

"Plyn se hromadí v kanalizaci pod náměstím. Než se odvětrá, raději ho dočasně uzavíráme," řekl Farana. "Podnikatelů se to ale netýká, jejich obchody a domy kolem jsou v normálním provozu."

V Orlové se obyvatelé nemusí řídit žádnými zvláštními vyhláškami, které by je upozorňovaly na to, jak se chovat při výskytu zvýšeného množství metanu v jejich okolí.

"Přímo na místo vyjíždějí okamžitě zaměstnanci důlního průzkumu a městští strážníci, kteří lidem vysvětlí, co mají dělat a metan odvětrávají," řekl Farana. "Obyvatelé Orlové už mohou být klidní, kvůli metanu jim ve městě žádné nebezpeční nehrozí."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, jih Moravy hlásí kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Hromadná nehoda několika aut na 173. kilometru D1 uzavřela provoz směrem na Prahu. Kamion podle policie zablokoval...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz