Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V horách zemřelo šest horolezců

  11:45aktualizováno  11:45
Devět horolezců spadlo do ledové trhliny poblíž vrcholu Mount Hood v americkém státě Oregon. Tři muži při neštěstí zahynuli. Zranění dalších šesti horolezců jsou kritická. Při záchranné operaci se navíc zřítil vojenský vrtulník, když narazil do úbočí 3432 metrů vysoké hory. Pět členů posádky bylo zraněno, z toho jeden vážně. Tragédii přecházela smrt tři lidí při zdolávání jiné hory o 160 kilometrů severně.

Dvě skupiny horolezců byly ve čtvrtek asi 240 metrů od vrcholu nejvyšší oregonské hory, když spadly do trhliny. Na pomoc vyrazil záchranný vrtulník Black Hawk. Při obletu hory ovšem narazil v přímém přenosu televize do úbočí.

"Bože, to je hrozné. Vidíme, co se skutečně děje. Kéž by to byl jen film," reagoval ohromený televizní komentátor.

K neštěstí došlo jen den potom, co zemřeli muž a žena při zdolávání hory v oblasti Mount Rainier (4392 metrů nad mořem) ve státě Washington. Záchranáři stále hledají další ženu, která je zřejmě už také mrtvá. Pátrání jim značně ztěžuje počasí.

Horolezec: Někdo mohl sklouznout
Zatím není přesně známo, zda horolezci v Oregonu teprve vrchol Mount Hood zdolávali, nebo zda byli již na cestě dolů, když spadli do ledové průrvy. "Trhlina je osm až devět metrů hluboká," uvedl představitel místního horolezeckého klubu.

Tři muži zemřeli. Zranění dalších šesti horolezců jsou vážná, tři z nich jsou v kritickém stavu. Záchranáři již čtyři z nich převezli do dvou nemocnic v Portlandu.

Horolezci podle znalců normálně postupují okolo trhliny nebo ji překonají po jednom ze sněžných mostů, které se ní přirozeně vytvářejí.

"Pokud však jeden z horolezců do trhliny sklouzl, mohl strhnout i ostatní," dodal představitel klubu.

Záchranáři převáží jednoho ze zraněných horolezců, kteří spadli do ledové trhliny u hory Mount Hood v americkém Oregonu. Při záchranné akci se navíc zřítil vojenský vrtulník. (31. května 2002)

Záchranáři pátrají po devíti horolezcích, kteří spadli do ledové průrvy pod vrcholem hory Mount Hood v americkém státě Oregon. Při neštěstí zahynuli tři horolezci. (31. května 2002)

Posádka vrtulníku oregonské Národní gardy zachraňuje jednoho z devíti horolezců, kteří spadli do ledové průrvy pod vrcholem hory Mount Hood v americkém státě Oregon. Při neštěstí zahynuli tři horolezci. (31. května 2002)

Vojenský vrtulník naráží do hory Mount Hood v americkém Oregonu při záchranné akci na pomoc devíti horolezcům, kteří spadli do ledové trhliny. (31. května 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Evropou se v roce 2017 prohnalo 616 tornád. Nejvíce jich řádilo u moře

(ilustrační snímek)

V Evropě se v uplynulém roce objevilo celkem 616 tornád. Vyplývá to z databáze Evropské laboratoře silných bouří, která...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Najdete na iDNES.cz