Protest před armaturkou v Hodoníně

Protest před armaturkou v Hodoníně - Zaměstnanci Jihomoravské armaturky v Hodoníně protestovali kvůli výši svých mezd. | foto: ČTK - OTTO BALLON MIERNY

V Hodoníně protestovali odboráři

Hodonín - Krátce před druhou hodinou odpoledne to před hlavní branou hodonínské Jihomoravské armaturky vůbec nevypadalo na to, že každou chvíli má začít protestní shromáždění zaměstnanců. Po chvíli váhání se však prostranství zaplnilo asi dvě stě padesát zaměstnanci podniku, kteří požadují po vedení firmy zvýšení platů, o němž se jedná už půl roku.
Podívejte se na fotografie.

Odboráře přijel do Hodonína podpořit také předseda Českomoravské komory odborových svazů Richard Falbr. "Jednání jsou nyní ve stádiu, kdy je snadné dojít ke kompromisu. Vždyť teď se liší pohledy odborů a zaměstanců o jedno procento," řekl shromážděným lidem Richard Falbr. Doplnil, že pravdu v tomto případě mají odbory. Zaměstnance firmy podpořili také zástupci německého odborového svazu IG Metall.

Lidé z armaturky však příliš sdílní nejsou a říci své jméno nechce nikdo. "Všude se říká, že máme třináct a půl hrubého, jenže v tom jsou započítané i peníze vedení a manažerů a také přesčasy. Jinak mají lidé ve výrobě mnohem méně peněz. Firma sice vyrábí a prodává, ale my z toho vůbec nic nemáme, navíc nám ruší sociální programy," říká jeden ze zaměstnanců. "Nedivte se, že nikdo nechce říci své jméno, bojíme se o práci, tady na Hodonínsku je nouze o dobré a perspektivní zaměstnání. Proto se zatím bojíme stávkovat. Co když pak podnik zavřou," dodává jeho kolegyně.

Vedení firmy podle několika zaměstnanců dělalo hodně proto, aby na plánované protestní shromáždění přišlo co nejméně lidí. "Někteří museli na jakási školení, udělala se také odstávka na některých úsecích. Vedení prostě nechce žádnou publicitu," tvrdí další se zaměstanců.

Odbory a vedení podniku se nedohodly na růstu mezd v tomto roce. Zatímco odbory, které tvrdí, že Jihomoravská armaturka měla nejlepší hospodářské výsledky za několik let, a tak by se pěti stům padesáti zaměstnancům měly zvýšit platy o devět procent, vedení navrhovalo tří procenta k platu jenom pro některé zaměstnance. Odbory sice nakonec ustoupily na pět procent pro všechny a vedení přišlo s návrhem na čtyři a půl procenta, ale zároveň škrtání v sociálních programech.

Dohoda ztroskotala také přes zprostředkovatele. Vedení firmy neochotu zvýšit  platy zdůvodnilo tím, že chce investovat do výroby asi sto milionů korun. Pokud se vedení společnosti nedohodne na přiměřeném růstu platů s odbory, tak bude investice do nové výroby ohrožena. Jihomoravskou armaturku vlastní německá společnost Bopp Reuther z Mannheimu, která loni měla mírný zisk.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video