Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Hitlerových armádách bojovali i židovští míšenci, ukazuje dokument

  8:07aktualizováno  8:07
Přestože nacistický režim vyřadil židy ze společnosti a cílevědomě pracoval na jejich fyzické likvidaci, v řadách wehrmachtu bojovala řada vojáků s židovským původem. Chtěli přežít a doufali, že svým bojovým nasazením ochrání své rodiny. Jejich příběhy přibližuje dokument BBC.

Karl Heinz Levi si změnil identitu a vstoupil do Waffen SS. | foto: Česká televize

Kolaborovali s nacisty

Devátý díl britského dokumentárního seriálu běží v pondělí 27. února od 20:00 na ČT2.

Mnozí židé byli po staletích života v Německu plně asimilováni a řada z nich dokonce přestoupila na křesťanskou víru. Ani je nenapadlo považovat se za židy, ale po nástupu nacistů a zavedení norimberských zákonů byli náhle vyčleněni ze společnosti.

Podle rasové normy z roku 1935 byl úplný žid každý, kdo měl aspoň tři prarodiče židy. Hitler ale pamatoval i na děti smíšených párů. Nacisté jim říkali mischlinge - míšenci. "Když mi bylo jedenáct let, náhle jsem se dozvěděl, že jsem čtvrtinový žid, protože můj dědeček byl žid. Bylo mi z toho zle," vzpomíná po letech Rolf von Sydow.

Smyčka antisemitských represí se stále utahovala. Po známém pogromu, který vešel do dějin pod názvem Křištálová noc, mnoho židů emigrovalo. Někteří ale považovali Německo dále za svůj domov a rozhodli se zůstat. A někteří byli dokonce ochotni bránit svoji vlast se zbraní v ruce.

Potvrzení od Hitlera

Fotogalerie

Například Edgar Jacobi, válečný hrdina z první světové války a filmový režisér. Jako úplný žid nemohl být odveden, ale zfalšoval doklady a po vpádu wehrmachtu do Francie dokumentoval bleskový postup německých jednotek.

Židovské míšence zpočátku armáda neodmítala. A oni počítali s tím, že bojem za Říši ochrání sebe a svoje blízké. "Jejich rodiny se často na veřejnosti ukazovaly se svými syny v uniformě, čímž říkaly: naši synové slouží v armádě, chovejte se k nám slušně," říká v dokumentu BBC historik Bryan Rigg.

Kolik přesně v Hitlerově armádě bojovalo míšenců, se neví. Židovský původ měli údajně i někteří vysocí důstojníci. Například Erhard Milch, který měl velké zásluhy na vybudování luftwaffe. Stejně jako další důležití odborníci dostal od Hitlera výjimku, z nichž nejcennější bylo takzvané Potvrzení o německé krvi.

Rolf von Sydow se zúčastnil tažení do Sovětského svazu, kde bojoval jako tankista. Svůj původ nadřízeným zamlčel. "Lhal jsem, protože jsem jim chtěl dokázat, že jsem statečný a zasloužím si povýšení na důstojníka. Jiní by udělali totéž. Chtěl jsem dokázat, že židé si špatné zacházení nezaslouží" vzpomíná von Sydow. Na podvod se ale přišlo a mladý tankista putoval do vězení. Přesto za Hitlera bojoval dál.

Žid v řadách Waffen SS

Židovští míšenci byli na východní frontě svědky hrůzných masakrů židovského obyvatelstva a jejich vlastní prarodiče nacisté poslali do koncentračních táborů. Z rozjetého vlaku už ale nešlo vyskočit a chtě nechtě museli bojovat dál.

Někteří z nich dokonce bojovali v Hitlerových nejelitnějších jednotkách - Waffen SS. Do jejich řad se dostal i jeden úplný žid. Karl Heinz Levi si vymyslel árijský původ a posléze si ve Finsku v řadách SS vysloužil Železný kříž. "Na jednu stranu jsem je měl opravdu rád. Kdyby ale zjistili, že jsem žid, pověsili by mě na nejbližším stromě," vzpomínal na své kamarády ve zbrani po letech Levi.

Mnozí z vojáků wehrmachtu, kteří měli židovský původ, válku přežili. Některým se dokonce podařilo díky uniformě vytrhnout své příbuzné ze spárů nacistické genocidní mašinerie. Po válce se ale často museli vyrovnávat s krutou ironií osudu, že bojovali za režim, který se snažil je i jejich nejbližší zavraždit.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obě Koreje ponesou na olympiádě společnou vlajku a utvoří tým hokejistek

Společný korejský tým na zahájení Asijských her v jihokorejském Pusanu v roce...

Severní a Jižní Korea budou na zahájení zimní olympiády v Pchjongčchangu pochodovat společně pod jednou vlajkou....

Aztéky vyhubil paratyfus zavlečený z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Najdete na iDNES.cz