Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Brodě vznikla bojová škola pro vězně, nemajetné a nezaměstnané

  14:26aktualizováno  14:26
V Havlíčkově Brodě začala fungovat první internátní škola bojových sportů pro zájemce ze slabších sociálních vrstev v republice. Frekventanty si vybírá sama. Nabízí jim ubytování, placenou práci i trénink. Za to po nich chce minimálně tři roky dodržovat přísné zásady.

Sportovní ředitel Zdenek Vidocque ukazuje jeden z nejmodernějších strojů na trénink bojových umění. | foto: Martin Vokáč, MF DNES

Být něčím výjimečný může díky klubu bojových umění Muang Surin School každý. I ten, kdo nevyniká znalostmi, nemá peníze a je bez práce. Nebo ten, kdo právě opustil brány věznice. Klub, který začíná působit v areálu bývalých kasáren, se o opravdové talenty plně postará.

Muang Surin School

Muang Surin School je původně pražský profesionální klub. Do Havlíčkova Brodu se přestěhoval, protože tu našel vynikající zázemí. Pochvaluje si zejména sportovní areál u základní školy Wolkerova a v Kotlině. "Perfektní jsou i bývalé kasárny. Jsou mimo město a zároveň jeho součástí," dodává sportovní ředitel Zdenek Vidocque.

Talenty starší 16 let si vybírá sám na základě konkurzů. Po tři roky je bude učit bojovým sportům, jako je box, thajský box nebo zápasy v kleci. Na celou dobu získají frekventanti místo v ubytovně, jídlo a práci u smluvní firmy.

"Kromě toho ho celou dobu učíme anglicky, absolvuje třeba i počítačové kurzy. Aby měl po třech letech, když se neuchytí v zápasech, základ do života," uvedl sportovní ředitel školy Zdenek Vidocque.

Celou dobu frekventanti trénují bojové sporty. Pro to klub vytvořil v bývalých brodských kasárnách ideální podmínky. Vybudoval tělocvičnu, posilovnu včetně specializovaných strojů, zřídil zázemí a dojednal profesionální trenéry. Jako první na Vysočině pořídí zápasový ring.

Jak ale Vidocque upozorňuje, pro veřejnost zůstanou dveře klubu zavřené. Muang Surin School se zaměří čistě jen na sociálně slabší, kteří prokážou dostatečnou fyzičku a hlavně charakter. "Thajský box je specifický sport," vysvětluje.

První mladíci už v Brodě od tohoto týdne trénují. Do prvního konkurzu se přihlásilo 32 zájemců, klub si vybral čtyři. Podmínkou pro zájemce je, aby po celou dobu tříletého studia na ubytovně bydleli a pracovali pro sjednanou firmu.

Jednou z metod tréninku thajského boxu jsou i hry na PlayStationu.

Jednou z metod tréninku thajského boxu jsou i hry na PlayStationu.

"Ve firmě, jedná se o práce v lese, si každý vydělá minimálně 14 tisíc čistého. Z toho ale devět tisíc musí zaplatit za členství v klubu, za ubytování a za stravu," řekl Vidocque.

Na ubytovně má každý k dispozici postel a skříň ve dvoulůžkových pokojích, sociální zařízení jsou společná. Musí tam být mezi desátou večer a šestou ráno, platí zákaz jakéhokoliv alkoholu. "Jak někdo poruší podmínky, přestává mě zajímat," nekompromisně tvrdí sportovní ředitel.

Klub chce tímto pomáhat vybraným vězňům v jejich návratu do života. Je vhodný i pro mírnější formu domácího vězení. I proto by právě z věznic mohli ještě do konce letošního roku přijít čtyři další studenti.

"Velice to vítáme. Je to jeden ze způsobů pomoci propuštěným vězňům. Počítáme s tím, že budeme do klubu průběžně docházet," říká vedoucí střediska probační a mediační služby v Havlíčkově Brodě Jana Koubková. "Ale je to úplná novinka. Uvidíme, jak se osvědčí," dodává.

V areálu je i několik podomácku vyrobených tréninkových ploch. V příštím týdnu

V areálu je i několik podomácku vyrobených tréninkových ploch. V příštím týdnu by zde měl vzniknout pískový boxerský ring soutěžních rozměrů. Ukazuje ho sportovní ředitel školy bojových umění Zdenek Vidocque.

Velké výhrady však ke zřízení školy má asociace bojových sportů a Český svaz tělesné výchovy. Školu dokonce odmítly zařadit mezi své organizace, nemůže tak dostávat státní dotace. "Z vězňů podle nich vychováváme ještě větší rváče. Považuje to za nebezpečné," krčí rameny Zdenek Vidocque.

Klub přijímá maximálně dvakrát odsouzené, trest si ale nesmí odpykávat za násilnou trestnou činnost, která skončila smrtí nebo těžkým ublížením na zdraví. A frekventant by měl ideálně dostat alespoň tříletou podmínku, aby ji mohl vyplnit studiem.

Po třech letech se student bojových umění stane amatérem. Teprve poté může nastoupit ke svému prvnímu zápasu. "Někdo se sesype, nebude na to mít náturu. Ti se ale díky studiu uplatní třeba jako součásti sportovních týmů v partnerských klubech po celé Evropě. Kdo zápasy zvládne, může bojovat a stát se profesionálem," přiblížil Vidocque.

Nově založený klub bude i pro ženy. Jak Vidocque oznámil, už oslovil ženskou věznici ve Světlé, odkud by chtěl přijmout, pokud bude zájem a odsouzené budou mít ty správné předpoklady, až šest žen.

Škola sídlí v bývalých kasárnách na Humpolecké ulici.

Škola sídlí v bývalých kasárnách na Humpolecké ulici.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Další z rubriky

Při sekání luk umírají tisíce srnčat. Aktivisté chtějí pomoc veřejnosti

Srnče uvázlo v kanálu. Zachránil ho jezevčík Kuba.

Umírání mláďat během jarního sekání trav na loukách je stále palčivým problémem. Aktivisté z iniciativy „Stop sečení...

Kauza Peroutka se vrací na začátek, rozhodl Nejvyšší soud

Novinář Ferdinand Peroutka

Nejvyšší soud vrátil spor o omluvu za výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky Obvodnímu...

Zákrok strážníků proti řidiči, kontroverzní tablo maturantů a zemětřesení

Pražská městská policie zasahovala proti zastavení na zákazu zastavení

Sledujte Zprávy iDNES.tv, ukážeme vám video ze zákroku strážníků proti řidiči, který zaparkoval na zákazu a podle...

Grafton Recruitment Praha
PROJEKTANT | AUTOMATIZACE

Grafton Recruitment Praha
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz