V Haagu zemřel Slobodan Miloševič - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V Haagu zemřel Slobodan Miloševič

  13:23aktualizováno  17:52
Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Miloševič zemřel. Byl nalezen mrtvý ve své cele ve věznici v nizozemském Haagu. Mezinárodní tribunál pro bývalou Jugoslávii ho tam soudil kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v devadesátých letech.
Fotogalerie12

Slobodan Miloševič | foto: ČTK

Na snímky se podívejte ve fotogalerii.

Miloševiče našli v cele v deset hodin dopoledne. Podle předběžných informací byl už několik hodin mrtvý.

"Ostraha okamžitě upozornila příslušného pracovníka věznice a lékaře, který konstatoval, že Slobodan Miloševič nežije," uvedl pracovník věznice v Haagu.

Tribunál oznámil, že nizozemská policie a soudní lékař zahájili vyšetřování příčin úmrtí. Nařídili důkladné ohledání těla a toxikologické zkoušky. Haag také o události informoval Miloševičovu rodinu.

Bývalému jugoslávskému prezidentovi bylo 64 let. Ve vězení, kde byl od roku 2001, prodělal v minulosti srdeční příhodu a trpěl vysokým krevním tlakem. To byly také důvody k častému odkládání soudu, před kterým se zodpovídal z válečných zločinů, ze zločinů proti lidskosti a z genocidy.

Měl se jich dopustit nebo se na nich podílel v době válek po rozpadu Jugoslávie. Obvinění se konkrétně vztahovala na válečné operace Srbska proti Chorvatsku a v Bosně v letech 1991 až 1995 a v letech 1998 až 1999 v jihosrbské provincii Kosovu.

Miloševič se Mezinárodnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii vydal dobrovolně v roce 2001. Všechna obvinění odmítal. Jako bývalý právník se hájil sám.

Politici netruchlí
Srbský ministr zahraničí a zapřísáhlý odpůrce bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče Vuk Drašković dnes nelitoval jeho smrti, ale jen toho, že byl souzen nikoli v Bělehradě, ale v Haagu.

"Je škoda, že nečelil spravedlnosti v Bělehradě," řekl Drašković novinářům na okraj neformální schůzky ministrů zahraničí EU a Balkánu. Odmítl Miloševičovu smrt podrobněji komentovat.

"Mám pro to osobní důvody. Milošević zorganizoval vraždy mnoha členů mé strany, mé rodiny, nařídil, aby se usilovalo o můj život. Co k tomu tedy mohu říci?"

Skoupý na komentáře byl i český ministr zahraničí Cyril Svoboda. "V tomto případě boží mlýny mlely rychleji než lidská spravedlnost," podotkl.

Podobně se vyjádřil šéf slovenské diplomacie Eduard Kukan. "Zdá se, že to byla přirozená smrt. Život to nakonec vyřešil místo všech mezinárodních tribunálů," uvedl.

Francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy se k jeho odchodu staví následovně: "S úmrtím Miloševiče scénu opouští jeden z hlavních aktérů, pokud ne ten hlavní aktér, balkánských válek konce 20. století. Chtěl bych vzpomenout všech - desetitisíců mužů, žen a dětí - kteří tak trpěli při etnických čistkách naplánovaných a vypracovaných Miloševičem."

"Je škoda, že se Milošević nedožil konce procesu a nedostal zasloužený trest," poznamenal chorvatský prezidet Stjepan Mesić.

V Srbsku mezi lidmi Miloševičova smrt podle agentury AFP vyvolala šok. "Drželi ho tam více než tři roky jako nějaké zvíře, aniž by mu umožnili návštěvu lékařů, kteří mu mohli pomoci," prohlásila čtyřiapadesátiletá Milanka Sojičová.

Úmrtí exprezidenta litují matky a vdovy po muslimech, kteří zahynuli při masakru ve Srebrenici - unikne tak prý totiž odsouzení za zvěrstva, která údajně inscenoval. "Je to škoda. Nebude nikdy odsouzen a nevyslechne verdikt... Avšak zdá se, že Bůh ho už potrestal," řekl Hajra Catičová, která stojí v čele sdružení srebrenických žen. 

Kdo byl Miloševič?
Narodil se v srbském Požarevaci 20. srpna 1941 v rodině učitele pravoslaví a ortodoxní komunistky. Do komunistické strany vstoupil již v 18 letech. V roce 1982 se zapojil do aktivní politiky. Předtím působil v plynárenské firmě a Bělehradské bance.

Původně nenápadného a nepříliš charismatického politika vynesla do popředí vlna srbského nacionalismu koncem 80. let. V dubnu 1987 v převážně albánském Kosovu uprostřed rozlíceného davu místních Srbů a Černohorců jako šéf vládnoucích srbských komunistů na adresu kosovské, převážně Albánci tvořené policie hřímal: "Nikdo nemá právo bít tento (srbský) národ!"

V prosinci 1987 převzal moc v Srbsku. Začátkem 90. let přeměnil zdiskreditovaný Svaz komunistů Srbska v Socialistickou stranu Srbska. Z dlouholetého konformního komunisty se stal Miloševič socialistou a vyhraněným nacionalistou se snem o Velkém Srbsku, které by zahrnovalo i Srby obývané části Chorvatska a Bosny.

Od roku 1991 byl srbským prezidentem, od července 1997 do října 2000 stál v čele JSR. Funkci opustil až po bouřlivých demonstracích na podzim 2000, které ho přinutily přiznat porážku v prezidentských volbách. I poté však zůstal horlivým obhájcem svých politických kroků, jež podle sousedních a západních zemí vedly k rozpadu bývalé Jugoslávie.

Bývalý jugoslávský prezident Slobodan Milošević byl posledním z trojice nacionalistických prezidentů, kteří stáli počátkem 90. let minulého století za krvavým rozpadem Jugoslávie. Jako jediný z nich však stanul před soudem.

Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní a rozpoutání několika válek v 90. letech na Balkáně. Zasáhl do většiny konfliktů v bývalé Jugoslávii, které začaly v létě 1991 ve Slovinsku a pokračovaly téhož roku v Chorvatsku a na jaře 1992 v Bosně a skončily až koncem 90. let v Kosovu.

Při podpisu mírových dohod o ukončení bosenské války v Daytonu na podzim 1995 byl vnímán jako mírotvůrce, k tomuto postoji jej ovšem přinutil tlak mezinárodního společenství.

Za válečného zločince jej poprvé označil v červenci 1998 Senát USA, v květnu 1999 jej ICTY obvinil z válečných zločinů v Kosovu. Přitom ještě nedlouho předtím jej Západ považoval za politika s jistou důvěrou, se kterým mnoho státníků ochotně jednalo.

V dubnu 2001 byl uvězněn v Bělehradě a v červnu 2001 byl vydán do Haagu. Stal se první hlavou státu v historii, kterou soudil mezinárodní tribunál kvůli obvinění z válečných zločinů. Mnoho lidí mu nemohlo odpustit ani ekonomické zbídačení jeho země.

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Počet obětí neštěstí v nočním baru v Dominikánské republice se přiblížil stovce

Na 98 vzrostl počet obětí neštěstí v nočním klubu v hlavním městě Dominikánské republiky, kde se v noci na úterý zřítila střecha. Podle agentury AFP o tom informoval šéf místních záchranářů Juan...

9. dubna 2025  7:02

Trumpova vláda obrací. Obnovuje několik zrušených humanitárních programů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovuje nejméně šest teprve nedávno zrušených humanitárních programů. Agentuře Reuters to řeklo několik zdrojů obeznámených s touto věcí.

9. dubna 2025  6:35

Trump spustil reciproční cla, Soul se chystá zachraňovat automobilky

Spojené státy začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibližně 60 zemí, s nimiž USA podle administrativy prezidenta Donalda Trumpa mají vysoký obchodní deficit. Například na zboží z EU se...

9. dubna 2025  6:33

Soud projedná odvolání Cimického. Za znásilnění a vydírání si má odsedět pět let

Městský soud v Praze ve středu projedná odvolání známého psychiatra Jana Cimického. Loni v listopadu ho odsoudil Obvodní soud pro Prahu 8 k pěti letům vězení a 10 letům zákazu lékařské praxe. Shledal...

9. dubna 2025  6:30

Senát rozhodne o vyšších poplatcích za ČT. Zaplatí je i vlastníci chytrých mobilů

Senát rozhoduje o zvýšení poplatků České televizi a Českému rozhlasu a rozšíření okruhu jejich plátců. Vládní návrh počítá se zvýšením poplatku České televizi ze 135 korun na 150 za měsíc, u Českého...

9. dubna 2025  5:50

Vláda má jednat o dopadu amerických cel či možném navýšení peněz pro policisty

Dopady amerických cel na české občany a firmy se bude zabývat vláda. Spojené státy začaly od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží z téměř všech zemí světa. Ode dneška pak...

9. dubna 2025

Trumpova léčba šokem. Američany dopad cel děsí, ale také naplňuje nadějí

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Američany zavalují pochybnosti a panika kvůli novým clům na dovoz zahraničního zboží do USA. Velký podíl na tom mají místní média, ale také tragické propady na newyorské burze.

9. dubna 2025

Stadion hořel, oni se tiše dívali. Z hnusného derby se zrodila krásná fotka

Byl to vypjatý zápas s hanebným průběhem, ale vzešel z něj snímek, který dodnes dojímá fotbalový svět. Dva skvělí fotbalisté a zároveň soupeři se přesně před dvaceti lety objali a potichu sledovali,...

9. dubna 2025

ANALÝZA: Jak moc nechá Trump padnout akcie? nervózní Wall Street se ptá

Premium

Americkou burzu sevřela dlouho nevídaná nervozita. Zvolení Donalda Trumpa mělo být vzpruhou pro akcie i kryptoměny. Jenže po krátkém vzestupu přišel rychlý pád. Od lednové inaugurace poklesl akciový...

9. dubna 2025

Nájemný vrah za deset tisíc. Děsivé detaily únosu podnikatele z Hradce

Premium

Objednat si nájemnou vraždu v Česku je levnější, než si kdo myslí. Ukazuje to případ, který řeší soud v Hradci Králové. Tři muži podle obžaloby unesli podnikatele, po cestě mu vpíchli do krku injekci...

9. dubna 2025

Zabil vojáka, chystal bomby. „Ruský Bond“ míří před soud, k dopadení pomohl kefír

Ve druhém největším ukrajinském městě Charkově se chystá soud s ruským agentem, který zastřelil ukrajinského vojáka a plánoval zabít dva vysoce postavené úředníky, včetně šéfa oblastní správy Oleha...

8. dubna 2025  21:20

Zaslouží si gilotinu. Senior vyhrožoval soudkyni kvůli Le Penové, policie ho zatkla

Francouzská policie zadržela šestasedmdesátiletého muže kvůli hrozbám smrtí soudkyni, která předsedala soudu, jenž vynesl verdikt nad krajně pravicovou političkou Marine Le Penovou. Informovala o tom...

8. dubna 2025  21:07