Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Haagu začal soud s liberijským „Strýčkem Charliem”

  8:33aktualizováno  18:21
Charles Taylor může být jako první diktátor z černého kontinentu odsouzen mezinárodním tribunálem. Osmapadesátiletý bývalý liberijský prezident, zvaný svými odpůrci ironicky "Strýček Charlie", byl obviněn z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti už v roce 2003.

Dopustil se jich během občanské války v Sieře Leone v letech 1991-2002, kdy jím podporovaní povstalci brutálně terorizovali civilní obyvatelstvo.

Taylorovi muži se rádi chlubili tím, že pojídají srdce zabitých nepřátel. Svá bojová stanoviště si "zdobili" lidskými vnitřnostmi. Párali břicha těhotných žen a sázeli se o pohlaví dětí, které ženy nosily uvnitř. Sebenelidštější zvěrstvo jim nebylo cizí. Jejich šéf řádění často zálibně přihlížel.

Nakonec se ukázalo, že i na něho platí ono pořekadlo o božích mlýnech. Muže, který podle obvinění hororové skutky podněcoval a řídil, dnes začal soudit mezinárodní tribunál v Haagu. Jako vůbec první bývalou hlavu afrického státu. Taylor, kterému hrozí doživotí, se k soudu nedostavil, vzkázal, že proces nepovažuje za spravedlivý.

"Jde o precedens v mezinárodním soudnictví. Taylorovo zatčení a vydání do Haagu vyslalo jasný signál ostatním africkým zločincům," uvedla Judith Armattaová z Koalice pro mezinárodní spravedlnost. "I oni budou jednou muset skládat účty."

Je to tak. To, že Taylor předstoupí před soud, je významným přelomem pro celý černý kontinent. V Africe, která je proslulá tolika krutými režimy, se totiž ještě nikdy nestalo, že by se nějaká hlava tamního státu musela zodpovídat ze zločinů proti lidskosti. Tamní despotové většinou dožili v přepychu v exilu, přestože žádná krutost, úchylka či pošetilost pro ně nebyla dost šílená.

Takový "ugandský řezník" Idi Amin Dada, který se nechal titulovat "Pán všeho tvorstva i ryb moře a dobyvatel britského impéria v Africe vůbec a zvláště v Ugandě", se nezastavil opravdu před ničím. Osobně rozporcoval jednu ze svých šesti manželek, přesto ani on nebyl potrestán a v klidu dožil v Saúdské Arábii.

"Afričtí diktátoři nemuseli donedávna skládat účty i proto, že měli úzké vztahy se západními vůdci a částečně sloužili i jejich zájmům," vysvětloval v britské televizi BBC Saíd Jakub, dopisovatel magazínu East Africa. "A tyto země je chránily." To prý už neplatí. Naopak, mezinárodní tlak na potrestání dalších afrických zločinců vzrůstá. A "po Taylorovi" si už nikdo nemůže být jistý beztrestností.

Africký Saddám
Osmapadesátiletý Taylor, zvaný svými odpůrci ironicky "Strýček Charlie", byl obviněn z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti už v roce 2003.

Čelí jedenácti bodům obžaloby, mimo jiné z terorizování civilistů, sexuálního násilí, únosů, rabování a útoků na jednotky OSN. Zodpovídá se také z toho, že podporoval povstalce v Sieře Leone, proslulé vražděním a mrzačením civilistů - výměnou za diamanty jim obstarával zbraně.

Taylorovi je kladena za vinu většina prolité krve v Libérii, a to od roku 1989 do roku 2003. Když jeho krutovláda skončila, zanechal po sobě zničenou zemi, statisíce uprchlíků, hlad, zdivočelé ozbrojené děti střílející na každého, kdo jim odepřel jídlo a zábavu. Přitom zpočátku do něj Západ vkládal takové naděje jako do málokterého afrického politika. Marně, Taylor si vybral vlastní cestu, cestu zmaru a zkázy.

Jeho otec byl Američan, matka Liberijka. Rodině se nevedlo špatně, a tak ho poslala studovat ekonomii do USA. Do Libérie se vrátil v roce 1980 a stal se pravou rukou exčlena amerických zelených baretů Samuela Doea, který se dostal k moci pučem.

O deset let později se Taylor se svým šéfem vypořádal po svém: poslal na něj psychopatického zabijáka, který ho umučil k smrti a z popravy pořídil videozáznam. Podobnými metodami pak Libérii vládl.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Jižní Korea uvalila další sankce na severokorejské subjekty

Severokorejský vůdce Kim Čong-un sleduje test rakety Hwasong-15 (29. listopadu...

Jižní Korea uvalila sankce na dvacet dalších severokorejských subjektů a 12 jedinců. Informovala o tom agentura Jonhap....Najdete na iDNES.cz