Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Haagu padly poprvé doživotní tresty za masakr Muslimů ve Srebrenici

  13:36aktualizováno  15:10
Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii odsoudil sedm bosenských Srbů za účast na masakru ve Srebrenici. Dva bývalí důstojníci byli odsouzeni na doživotí. Při masakru v roce 1995 jednotky bosenských Srbů povraždily asi osm tisíc Muslimů.

Bývalí důstojníci bosenských Srbů Ljubiša Beara (vlevo) a Vujadin Popovič u soudu v Haagu | foto: www.icty.org

Bývalí důstojníci Vujadin Popovič a Ljubiša Beara byli odsouzeni na doživotí, zbytek obžalovaných dostal tresty od 5 do 35 let vězení. Obvinění se zatím neodvolali.

Za masakr Muslimů ve Srebrenici už v minulosti padly tresty, žádný z organizátorů masakru ale dosud nedostal doživotní trest. ICTY v roce 2001 za napomáhání při genocidě odsoudil generála bosenských Srbů Radislava Krstiče na 35 let.

Soud se sedmi bosenskými Srby začal v roce 2006. Byl to největší proces před mezinárodním tribunálem ICTY. "Popovič věděl, že cílem akce je povraždit co možná nejvíce lidí za účelem vyhlazení Muslimů," zaznělo u soudu.

Pohřeb nově identifikovaných ostatků zabitých muslimů v Srebrenici (11. července 2009)Pohřeb nově identifikovaných ostatků zabitých muslimů v Srebrenici (11. července 2009)

OSN prohlásila během konfliktu Srebrenici bezpečnou zónou. Stovka nizozemských vojáků ale obyvatelstvo neochránila. Muslimové se pokoušeli utéct, ale Srbové je na útěku v lesích povraždili nebo zatkli a později popravili. Mrtvoly ukryly v masových hrobech.

Z podílu na masakru je u ICTY obviněn i někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžič. Karadžič čelí obvinění z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Žalobci se mu nyní snaží prokázat, že byl strůjcem etnických čistek v Bosně. Stále se nepodařilo chytit hlavního strůjce masakru, velitele jednotek bosenských Srbů Ratka Mladiče. Jeho rodina chce podat žádost, aby ho úřady prohlásily za mrtvého.

Stále se objevují nové hroby

Pozůstatky krvavého konfliktu z let 1992 až 1995 se v Bosně odhalují dodnes. V květnu našel náhodou nedaleko města Bratunač na východě Bosny řidič nákladního auta další hromadný hrob muslimských obětí.

Hromadný hrob muslimských obětí nedaleko města Bratunać na východě Bosny.Hromadný hrob muslimských obětí nedaleko města Bratunać na východě Bosny.

Tým forenzních expertů dnes v místě zahájil vykopávky a objevil ostatky už nejméně pěti lidí. Podle řady svědectví házeli Srbové po převzetí kontroly nad městem Bratunač do této jámy těla postřílených Muslimů.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Senát USA neschválil rozpočet vlády, která teď nemá peníze na provoz

Kapitol, sídlo amerického Kongresu (8. listopadu 2016)

Americký Senát se nedokázal včas dohodnout na dočasném rozpočtu pro federální vládu Spojených států, která tak nyní...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz