Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V gymnáziu zemřelo 17 lidí

  16:11aktualizováno  16:11
Německá policie dnes upřesnila bilanci včerejší tragédie na gymnáziu v Erfurtu. Místo původních 18 obětí uvádí o jednoho mrtvého méně. Včera hlásila 14 zastřelených učitelů, ale ukázalo se, že jej jich 13, a to 12 pedagogů a tajemnice. Kromě vraha, který nakonec obrátil zbraň proti sobě, přišel o život jeden policista a dva studenti.

Policejní zdroje také upravily informace o zastřelených studentech. Při ohledání místa se zjistilo, že nebyly zastřeleny dvě studentky, ale jedna čtvrnáctiletá dívky a její patnáctiletý spolužák.

PÁTEK 26. dubna:

Nejtragičtější den v historii erfurtského gymnázia skončil. Šílený střelec zabil 14 učitelů, dva žáky a jednoho policistu. Nakonec obrátil zbraň sám proti sobě. Informace z Erfurtu přicházely značně zkreslené. Do poslední chvíle nebylo jisté, zda jsou útočníci dva, nebo jeden. Agentury původně hlásily že zahynuli jen čtyři lidé.

Policejní mluvčí agentuře Reuters řekl, že operace skončila. Speciální týmy policie už budovu opustily. "Útočník si vzal sám život, když viděl, že není úniku," řekl agentuře Reuters policejní šéf Manfred Grube.

Vrah z Erfurtu měl kvality profesionálního střelce

Střelec se zprvu zaměřil pouze na učitele. Internetová verze časopisu Der Spigel píše, že útočník byl ze školy nedávno vyloučen. Jiná verze hovoří o tom, že mladík začal střílet při písemkách z matematiky.

Podle Grubeho je mezi oběťmi deset mužů, pět žen a dvě dívky. Dalších nejméně šest lidí bylo zraněno.

Školáci si zprvu mysleli, že jde o legraci
Studenti gymnázia přiznávají, že si původně mysleli, že se organizuje nějaká legrace. Jakmile však útočník začal střílet, dávali se panicky na úprk.

"Vyšel ze záchodu, prošel kolem mne, nabíjel nějakou pušku a ve druhé ruce měl pistoli," líčil přípravu vraha na útok asi dvanáctiletý chlapec v televizi ZDF. "Mysleli jsme si nejdřív, že je to vtip."

Šéf policie: Byla to krvavá lázeň

"Byla to krvavá lázeň, něco takového jsem ve své praxi ještě nezažil," řekl v telefonickém rozhovoru pro MF DNES zjevně šokovaný šéf policie v Erfurtu Manfred Grube. "Pachatel kolem sebe střílel jako šílený. Přišli jsme o kolegu. Situace byla tak složitá a napjatá, že trvalo několik hodin, než drama skončilo a speciálnímu komandu, které jsme operativně posílili specialisty z celého Durynska, se podařilo vysvobodit rukojmí," líčil situaci.

"Bohužel ne pro všechny přišla záchrana včas," dodal unaveně a smutně policejní šéf.

"Byl to obraz hrůzy, všude ležela mrtvá těla. Na chodbě a na jedné toaletě. Při pohledu na strašný rozsah tragédie jsme zpočátku mysleli, že pachatelé byli dva. Měli jsme za to, že druhý útočník se ukrýval v budově."

"Nejdříve nás alarmoval školník s tím, že v budově se střílí. Na místo okamžitě přijela naše nejbližší hlídka, policisté vnikli do budovy a vzápětí se stali terčem palby. Jeden kolega byl zastřelen," řekl Grube.

"Odhadovali jsme, že minimálně 20 lidí se nachází v rukou šílence. Bylo jich však podstatně více. Šest zraněných se nám podařilo dostat do bezpečí. Pachatel se zabarikádoval v místnosti ve druhém patře," líčil pohnuté okamžiky akce šéf policie.

Mezitím se na okně objevilo volání o pomoc "Hilfe" napsané rukou na bílé čtvrtce A4. Zadržení gymnazisté se rovněž pokoušeli přivolat pomoc mobily, telefonovali rodičům, příbuzným, známým.

"My jsme se pokoušeli navázat kontakt s pachatelem, zvláštní komando posílené experty z celého Durynska prohledávalo místnost po místnosti, patro po patře. Školní budova gymnázia je totiž velice rozlehlá a má spoustu výklenků. Věděli jsme, že máme co do činění s šílencem. Studenty jsme pak vyvedli z budovy a poskytli první pomoc lékařů i psychologů," uzavřel Grube.

ZITA SENKOVÁ (MF DNES)

"Skrz černou masku jsme mu viděli jen oči," dělila se plačtivě o dojmy asi patnáctiletá dívka. "Byl celý v černém a vypadal hrozivě. Pak vběhl do sborovny, začal křičet a zuřila střelba."

"Byl to zřejmě momentální zkrat," vyprávěla o mladém vrahovi v televizi n-tv bývalá studentka Isabell Hartungová, která pachatele znala jako inteligentního a otevřeného člověka. "Myslím, že útok dlouho předem neplánoval." Se spolužáky si podle ní dobře rozuměl. "Jeho skutek vůbec nezapadá do obrazu, který jsem si dřív o něm vytvořila."

Kdysi se prý také svěřil, že by rád vešel ve známost. "Jednou bych chtěl, aby mne všichni znali," citovala dívka někdejšího spolužáka.

Jeden učitel v německé televizi líčil, že mladík nikdy nebyl příliš nápadný. "K násilí nikdy neinklinoval." 

Mrtví byli po chodbách i na záchodě
Když příslušníci speciálního oddílu pronikli do budovy, naskytl se jim apokalyptický pohled. Všude na chodbách a také na toaletě ležely mrtvoly. Pachatel nakonec před očima policistů spáchal na jedné z chodeb sebevraždu. Podle dosavadních poznatků byl ozbrojen opakovací brokovnicí a pistolí.

Očití svědci z řad žáků vypověděli, že šílený střelec se na akci oblékl celý do černého, měl i černou čepici.

Pochůzkář akci na vlastní pěst nepřežil
Šílenec, jak devatenáctiletého mladíka nazývají německá média, vniknul do budovy v 11 hodin a začal střílet. Na útok policii upozornil školník. Jako první byl na místě nejbližší pochůzkář. Útočník ho ale v přestřelce zabil.

Zvláštní komando policie po 13. hodině vniklo do budovy s cílem zneškodnit útočníka. Ten se s největší pravděpodobností při jejich akci zastřelil.

Škola byla po prvních výstřelech evakuována, ale podle svědků zůstalo v budově nejméně 20 žáků. Dva z nich byli údajně těžce zraněni. Na jedno z oken v prvním patře budovy žáci nalepili list papíru s nápisem "Pomoc".

Identita pachatele je sice známa, ale policie o něm zatím nezveřejnila nic bližšího. Podle německé televize n-tv byl útočník německý azylant zatím neznámé národnosti.

Mladík odešel z gymnázia počátkem roku, když nebyl připuštěn k maturitním zkouškám. Termín útoku možná nebyl náhodný, protože pátek byl jedním ze dnů, kdy se psaly maturitní písemky.

 

 

 

CHRONOLOGIE MASAKRU

11:05 Školník telefonicky oznámil policii, že se v Gutenbergově gymnáziu v centru města střílí.
11:10 Ke škole přijíždí první policejní hlídka. Ve vchodu do budovy leží mrtví. Oba policisté vstupují do budovy a okamžitě jsou vystaveni palbě. Jeden z nich je smrtelně zraněn.
11:20 Policie obkličuje budovu a nasazuje speciální oddíl. Komando pročesává školu. Policistům se postupně otevírá obraz hrůzy: na chodbách, ve třídách a na jednom záchodě leží mrtvoly zastřelených lidí.
13:00 V jedné třídě je nalezen pachatel, který se bezprostředně před vstupem policistů do místnosti zastřelil.
15:00

Poslední z celkem 180 žáků jsou vyvedeni z budovy. Jedna třída maturantů, kteří právě psali písemku, se ve třídě zabarikádovala poté, co zaslechla střelbu. Barikádu zrušila až po příchodu policistů.

Záchranáři postavili provizorní nemocnici
Záchranáři postavili na hřišti u školy provizorní stan, kde ošetřovali lehce zraněné a žáky, kteří utrpěli šok. Ve stanu hledali své ratolesti také jejich rodiče. Při odchodu se museli žáci zapsat. Jedině tak se dalo zjistit, kdo ještě zůstal v budově, píše Der Spiegel.

 Vláda spolkové země Durynsko přerušila kvůli střelbě na gymnáziu zasedání. Právě se zabývala novým zákonem o zbraních.

Zpráva zasáhla i spolkovou vládu. "Je to událost, která překračuje veškerou představivost," reagoval na masakr spolkový kancléř Gerhard Schröder. Na jeho
úřadu a na budově Spolkového sněmu byly vlajky spuštěny na půl žerdi. V zemi se okamžitě rozproudila debata o pravidlech držení střelných zbraní.

Erfurtské gymnázium vzniklo v roce 1908. Podle Bildu ho navštěvovalo zhruba 750 studentů.

V únoru zabíjel útočník na škole v Mnichově

Tragédie zasáhla celé Německo
Německé televizní a rozhlasové stanice přerušily vysílání a chrlily tragické informace a analýzy o dosud největším neštěstí tohoto druhu, jaké se v Německu událo. V německých obchodních domech se v odděleních s televizemi zastavovali lidé a nevěřícně sledovali zpravodajství.

Obrázky, které byly známé z dřívějška třeba ze Spojených států, Británie či Austrálie, se najednou staly skutečností i pár desítek kilometrů od českých hranic.

Po celém Erfurtu postávaly hloučky lidí. Lidé kroutili hlavou a mnozí měli slzy v očích. Obrázky erfurtské tragédie budou mít podle expertů studenti gymnázia ještě dlouho v podvědomí.

MAPA ZDE

"Největší nebezpečí spočívá v tom, že u dětí se rozvíjí pocit spoluviny. Myslí si, že jsou za šílenství spoluzodpovědné," říká psycholog Christian Lüdke z Kolína na Rýnem, který pečuje o oběti násilných činů.

I pro spolkový kabinet v Berlíně je tragédie něčím dosud nepoznaným. "Kancléř Gerhard Schröder a vláda jsou zdrceni událostmi v Erfurtu," uvedl odpoledne v Berlíně mluvčí vlády.

ERFURT ZAŽIL NEJVĚTŠÍ EVROPSKÝ MASAKR OD POLOVINY 90. LET


Masakry způsobené vraždícími střelci od roku 1994:


9. března 1994
- V soudní síni městečka Euskirchen u Bonnu zabil obžalovaný sedm lidí. Krátce po vynesení rozsudku střílel po osazenstvu sálu. Pak hodil bombu, jejíž výbuch vymrštil ven z okna i samotného zločince a zabil ho.

24. června 1995 - Čtyřiadvacetiletý voják a instruktor střelby postřílel ve švédském městě Falun na ulici sedm lidí, z  toho pět žen. Důvodem byla zřejmě předchozí hádka s manželkou.

24. září 1995 - V jihofrancouzském Cuers zastřelil šestnáctiletý Erik Borel 16 lidí, protože se pohádal s rodiči. Poté spáchal sebevraždu.

13. března 1996 - Ve škole ve skotském Dunblane zastřelil nezaměstnaný 43letý Thomas H. 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu se zabil.

9. června 1996 - Nejméně pět lidí se stalo obětí psychopata, který z balkonu domu ve vsi Herreros de Rueda v provincii León na severu Španělska střílel na procházející lidi. Sám také zahynul.

27. listopadu 1996 - Španěl Juan Medina Gordillo (53) zastřelil ve vsi San Millán de Lara v provincii Burgos loveckou puškou pět lidí, zranil jednu ženu a pak spáchal sebevraždu.

21. listopadu 1997 - Šest lidí postřílel 36letý mechanik v jihozápadním Rakousku v alpské obci Mauterndorfu ve spolkové zemi Salcbursko. Nakonec zabil i sám sebe.

1. listopadu 1999 - Šestnáctiletý mladík v bavorském městě Bad Reichenhall bezhlavě střílel z okna rodinného domku. Zabil dva kolemjdoucí, poté zastřelil i svou 18letou sestru a sebe.

27. září 2001 - Při střelbě v radě švýcarského kantonu Zug přišlo o život 15 lidí, včetně vraha. Zemřelo 11 poslanců dolní komory kantonálního parlamentu a tři členové kantonální vlády - více.

29. října 2001 - Ve středofrancouzském městě Tours zastřelil 44letý Jean-Pierre Roux Durrafourt na ulici čtyři lidi a zranil sedm osob, mezi nimi dva policisty. Policie pachatele zadržela - více.

19. února 2002 - Dvaadvacetiletý muž zavraždil poblíž Mnichova tři lidi a několik jich zranil. Pachatel se poté zabil výbuchem podomácku vyrobeného granátu - více.

27. března 2002 - Osm lidí zastřelil a dvacet zranil třiatřicetiletý muž, který hodinu po půlnoci zahájil palbu na členy městské rady na radnici v Nanterre na předměstí Paříže. Střelce policie zadržela - více.
 
26. dubna 2002 - Útok na gymnázium ve východoněmeckém Erfurtu si vyžádal celkem 18 lidských životů, z toho zřejmě 14 učitelů, dvou dětí a jednoho policisty. Pachatel, vyloučený student gymnázia, spáchal při zásahu policie sebevraždu.

Nejtragičtější den v historii erfurtského gymnázia skončil. Šílený střelec zabil 14 učitelů, dva žáky a jednoho policistu. Nakonec obrátil zbraň sám proti sobě (26. dubna 2002).

Žena opatrně vyhlíží z okna Gutenbergova Gymnázia, ve kterém byli zastřeleni nejméně tři lidé. Na okně je nalepen nápis "Pomoc" (26. dubna 2002).

Nejtragičtější den v historii erfurtského gymnázia skončil. Šílený střelec zabil 14 učitelů, dva žáky a jednoho policistu. Nakonec obrátil zbraň sám proti sobě (26. dubna 2002).

Nejtragičtější den v historii erfurtského gymnázia skončil. Šílený střelec zabil 14 učitelů, dva žáky a jednoho policistu. Nakonec obrátil zbraň sám proti sobě (26. dubna 2002).

Záchranáři pomáhají raněnému z Gutenbergova gymnázia v Erfurtu. Jeden z policistů je kryje před palbou (26. dubna 2002).

Studenti nosí květiny před gymnázium v německém Erfurtu. Devatenáctiletý mladík, kterého ze školy vyloučili, tu zastřelil 16 lidí a pak spáchal sebevraždu. (27. dubna 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Podezřelým ze střelby z auta je exmanžel oběti, u silnice se našlo tělo

Kriminalisté v sobotu ve Štokách na Havlíčkobrodsku prohledávali dům bývalého...

Páteční střelbu z auta na okraji Jihlavy, při níž zemřela starší žena v jiném autě, mohl mít na svědomí bývalý manžel...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...Další z rubriky

Obrat poměru sil: polovina Britů nechce odchod své země z EU

V Manchesteru při příležitosti konference Konzervativní strany manifestovaly...

Průzkum společnosti BMG Research ukázal, že 51 procent Britů preferuje setrvání své země v Evropské unii. Proběhl rok a...

Severokorejky na prodej. Číňané si kupují nevěsty z Kimovy říše bídy

Od katastrofálního hladomoru, který v polovině 90. let postihl KLDR, byly do...

Čínští vesničané jim říkají slepice. Přijedou z KLDR, porodí dítě a utečou. Takový je příběh tisíců severokorejských...

V anglickém Birminghamu v noci bouralo šest aut, zemřelo šest lidí

Při hromadné nehodě v Birminghamu zahynulo šest lidí (17.12.2017)

Při hromadné nehodě v anglickém Birminghamu zemřelo v noci na neděli celkem šest lidí. Další utrpěli zranění, přičemž...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz