Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ganze smylo hříchy 100 milionů poutníků

  14:56aktualizováno  14:56
Oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá u indického Iláhábádu ve středu skončily. Od 9. ledna, kdy tradiční svátek začal, se ho zúčastnilo téměř sto milionů poutníků. Ve středu se už "jen" na milion poutníků naposledy vykoupalo v řece Ganga, která podle hinduistického náboženství smývá z lidí hříchy. "Celkem se za 42 dnů Kumbh mélá v řece vykoupalo téměř sto milionů lidí," potvrdil Džíviš Nandan, který za pořádání oslav odpovídal.
Svátek má původ v mytologickém boji mezi bohy a démony o pohár s nektarem, při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny.

Oslavy vyvrcholily 24. ledna, kdy své hříchy v Ganze smylo asi 30 milionů hinduistů. Právě 24. leden byl podle astrologů kvůli postavení planet, jež se opakuje jen jednou za 144 let, nejpříhodnějším dnem svátku.

Lednové shromáždění lidí bylo rekordní
Pokud jsou odhady organizátorů přesné, bylo středeční shromáždění u Gangy největším shromážděním lidí, které se kdy ve světě uskutečnilo, psalo 24. ledna BBC.

V Guinnessově knize rekordů je jako vůbec největší shromáždění zanesen svátek Kumbh mélá z roku 1989, jehož se zúčastnilo 15 milionů lidí.

Rituální omývání, které má z hinduistů smýt hříchy, začalo časně ráno na soutoku řek Gangy a Jamuny. Dav vedli za východu slunce asketové s dredy ze sekty nágá, kteří se vrhli nazí a za křiku do vody jako první.

Hinduističtí svatí budí pozornost. Někteří drží celý život ruku nad hlavou, jiní dělají vše ve stoje.

Svaté muže z nágá následovali chudí vesničané, bohatí obchodníci s rodinami, léčitelé, indičtí emigranti z celého světa i turisté.

Obavy z utonutí
Zvládnout tak ohromné množství lidí je po organizátorské stránce odstrašující úkol. Doprava byla zcela uzavřena. Davy navigují desetitisíce policistů.

Nejžádanější místo pro posvátnou koupel, které je poblíž soutoku Gangy a Jamuny, pojme najednou až dva miliony lidí. V Ganze jsou postaveny speciální bariéry, které znemožňují, aby se koupající mohli ponořili víc než do půl těla. V prvních týdnech festivalu se zde utopili dva lidé.

Měsíce příprav
"Tohle je moment, na který jsme se připravovali řadu měsíců," řekl policejní náčelník Alok Šarma. "Na zemi to vypadá jako chaos, ale daří se nám lidi regulovat a dosud nejsou žádné zprávy o nějakých vážných incidentech," dodal.

Z obav před teroristickými útoky jsou všude zavedena přísná bezpečnostní opatření. 

Poutnice se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/EPA)

Poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (Reuters 9. ledna 2001)

První poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/AP 9. ledna 2001)

Hinduističtí poutníci vstupují do vln na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu, kde 11. ledna pokračovaly oslavy probíhajícího svátku Kumbh mélá. (ČTK 11. ledna 2001)

Hinduističtí poutníci vstupují do vln na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu, kde 11. ledna pokračovaly oslavy probíhajícího svátku Kumbh mélá. (ČTK 11. ledna 2001)

Na březích při soutoku řek Gangy, Džamuny a Sarasvatí kmitají prsty a nůžky holičů, kteří zbavují věřících mužů a dětí vlasů. Ostříhání je obětí za hříchy vyznavačů hinduismu, kteří pak vlasy obětují řekám. V indickém městě Iláhábád pokračuje již třetí den svátek Kumbh mélá, který má trvat 43 dnů a jehož se má zúčastnit až 70 miliónů lidí. (ČTK 11. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž hraje na tradiční hudební nástroj během festivalu Kumbh mélá v severoindickém městě Iláhábádu. Svátek se slaví každých 12 let a očekává se, že se ho zúčastní až 70 milionů lidí. (Reuters 22. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž pořádá baptistický rituál pro nově příchozí poutníky na festival Kumbh mélá, který probíhá v Iláhábádu na severu Indie. (Reuters 22. ledna 2001)

Jako první z téměř 20 milionů lidí se časně ráno vrhli do vod na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu nazí asketové ze sekty nágá při rituálním omývání, které má z hinduistů smýt hříchy. Oslavy svátku Kumbh-mélá začaly 9. ledna a skončí 21. února. (ČTK 24. ledna 2001)

Až 20 milionů lidí se 24. ledna od rána tísnilo u břehů a na pontonových mostech v indickém městě Iláhábádu u příležitosti nového lunárního roku a výjimečné konstelace planet, jež připadla na nynější oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá. Rituální omývání, které má z hinduistů smýt hříchy, začalo časně ráno na soutoku řek Gangy a Jamuny. Oslavy svátku Kumbh mélá začaly 9. ledna a skončí 21. února. (ČTK 24. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

V Rusku vyvrcholil proces roku, exministr dostal za korupci osm let

Ruský exministr Alexej Uljukajev u moskevského soudu (15.prosince 2017)

Osm let ve vězení si odsedí bývalý ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev. Soud ho v pátek uznal vinným z přijetí...

Arktický permafrost taje jako nikdy předtím, oteplování ovlivní celý svět

Tání ledového příkrovu Arktidy je nejvíce patrné na leteckých a satelitních...

Aktuální zpráva amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru varuje, že teplota arktického permafrostu je na...

Velitel konžských milic má dětské vojáky odškodnit 10 miliony dolarů

Šéf konžských milicí z občanské války na přelomu století Thomas Lubanga. (1....

Na deset milionů dolarů v pátek Mezinárodní trestní soud (ICC) stanovil výši odškodnění v procesu s šéfem konžských...Najdete na iDNES.cz