Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Ganze smylo hříchy 100 milionů poutníků

  14:56aktualizováno  14:56
Oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá u indického Iláhábádu ve středu skončily. Od 9. ledna, kdy tradiční svátek začal, se ho zúčastnilo téměř sto milionů poutníků. Ve středu se už "jen" na milion poutníků naposledy vykoupalo v řece Ganga, která podle hinduistického náboženství smývá z lidí hříchy. "Celkem se za 42 dnů Kumbh mélá v řece vykoupalo téměř sto milionů lidí," potvrdil Džíviš Nandan, který za pořádání oslav odpovídal.
Svátek má původ v mytologickém boji mezi bohy a démony o pohár s nektarem, při němž se několik kapek nektaru vylilo na Zemi. Jedna z nich dopadla na Iláhábád u soutoku Gangy a Jamuny.

Oslavy vyvrcholily 24. ledna, kdy své hříchy v Ganze smylo asi 30 milionů hinduistů. Právě 24. leden byl podle astrologů kvůli postavení planet, jež se opakuje jen jednou za 144 let, nejpříhodnějším dnem svátku.

Lednové shromáždění lidí bylo rekordní
Pokud jsou odhady organizátorů přesné, bylo středeční shromáždění u Gangy největším shromážděním lidí, které se kdy ve světě uskutečnilo, psalo 24. ledna BBC.

V Guinnessově knize rekordů je jako vůbec největší shromáždění zanesen svátek Kumbh mélá z roku 1989, jehož se zúčastnilo 15 milionů lidí.

Rituální omývání, které má z hinduistů smýt hříchy, začalo časně ráno na soutoku řek Gangy a Jamuny. Dav vedli za východu slunce asketové s dredy ze sekty nágá, kteří se vrhli nazí a za křiku do vody jako první.

Hinduističtí svatí budí pozornost. Někteří drží celý život ruku nad hlavou, jiní dělají vše ve stoje.

Svaté muže z nágá následovali chudí vesničané, bohatí obchodníci s rodinami, léčitelé, indičtí emigranti z celého světa i turisté.

Obavy z utonutí
Zvládnout tak ohromné množství lidí je po organizátorské stránce odstrašující úkol. Doprava byla zcela uzavřena. Davy navigují desetitisíce policistů.

Nejžádanější místo pro posvátnou koupel, které je poblíž soutoku Gangy a Jamuny, pojme najednou až dva miliony lidí. V Ganze jsou postaveny speciální bariéry, které znemožňují, aby se koupající mohli ponořili víc než do půl těla. V prvních týdnech festivalu se zde utopili dva lidé.

Měsíce příprav
"Tohle je moment, na který jsme se připravovali řadu měsíců," řekl policejní náčelník Alok Šarma. "Na zemi to vypadá jako chaos, ale daří se nám lidi regulovat a dosud nejsou žádné zprávy o nějakých vážných incidentech," dodal.

Z obav před teroristickými útoky jsou všude zavedena přísná bezpečnostní opatření. 

Poutnice se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/EPA)

Poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (Reuters 9. ledna 2001)

První poutníci se noří do vody u soutoku řek Ganga a Jamuna v severoindickém městě Iláhábád, kde 9. ledna začali hinduisté slavit svátek Kumbh mélá. (ČTK/AP 9. ledna 2001)

Hinduističtí poutníci vstupují do vln na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu, kde 11. ledna pokračovaly oslavy probíhajícího svátku Kumbh mélá. (ČTK 11. ledna 2001)

Hinduističtí poutníci vstupují do vln na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu, kde 11. ledna pokračovaly oslavy probíhajícího svátku Kumbh mélá. (ČTK 11. ledna 2001)

Na březích při soutoku řek Gangy, Džamuny a Sarasvatí kmitají prsty a nůžky holičů, kteří zbavují věřících mužů a dětí vlasů. Ostříhání je obětí za hříchy vyznavačů hinduismu, kteří pak vlasy obětují řekám. V indickém městě Iláhábád pokračuje již třetí den svátek Kumbh mélá, který má trvat 43 dnů a jehož se má zúčastnit až 70 miliónů lidí. (ČTK 11. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž hraje na tradiční hudební nástroj během festivalu Kumbh mélá v severoindickém městě Iláhábádu. Svátek se slaví každých 12 let a očekává se, že se ho zúčastní až 70 milionů lidí. (Reuters 22. ledna 2001)

Hinduistický svatý muž pořádá baptistický rituál pro nově příchozí poutníky na festival Kumbh mélá, který probíhá v Iláhábádu na severu Indie. (Reuters 22. ledna 2001)

Jako první z téměř 20 milionů lidí se časně ráno vrhli do vod na soutoku řek Gangy a Jamuny v indickém městě Iláhábádu nazí asketové ze sekty nágá při rituálním omývání, které má z hinduistů smýt hříchy. Oslavy svátku Kumbh-mélá začaly 9. ledna a skončí 21. února. (ČTK 24. ledna 2001)

Až 20 milionů lidí se 24. ledna od rána tísnilo u břehů a na pontonových mostech v indickém městě Iláhábádu u příležitosti nového lunárního roku a výjimečné konstelace planet, jež připadla na nynější oslavy hinduistického svátku Kumbh mélá. Rituální omývání, které má z hinduistů smýt hříchy, začalo časně ráno na soutoku řek Gangy a Jamuny. Oslavy svátku Kumbh mélá začaly 9. ledna a skončí 21. února. (ČTK 24. ledna 2001)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...

Další z rubriky

Nezdolný Japonec zdolával Everest bez konečků prstů, osmý pokus nepřežil

Na Mount Everestu v pondělí zahynul japonský horolezec, který se o výstup na...

Na Mount Everestu v pondělí zahynul japonský horolezec, který se o výstup na nejvyšší horu světa pokoušel již poosmé....

Vystavíme Írán dosud nevídanému tlaku, řekl ministr zahraničí USA

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo

Dohoda s Íránem podle nového amerického ministra zahraničí představuje pro svět riziko, protože má vážné nedostatky. A...

Na brazilském ostrově platí zákaz rodit. Porušili ho až po dvanácti letech

Brazilský ostrov Fernando de Noronha (4. prosince 2008)

Na ostrově Fernando de Noronha se po dvanácti letech narodilo dítě. Ostrůvek u Brazílie porody zakázal a všechny tamní...

Najdete na iDNES.cz