Prodejce květin v Káhiře pod dohledem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka.

Prodejce květin v Káhiře pod dohledem někdejšího prezidenta Husního Mubaraka. (30. května 2012) | foto: AP

V Egyptě po 31 letech skončil výjimečný stav

  • 5
Egyptská armáda dala najevo, že neobnoví platnost zákona o výjimečném stavu. Zákon platil od atentátu na prezidenta Anwara Sadata v roce 1981 a dával bezpečnostním složkám rozsáhlé pravomoci k zadržování podezřelých a vynášení rozsudků u zvláštních soudů.

Zrušení zákona o výjimečném stavu byl jeden z klíčových požadavků mladých revolucionářů, kteří před rokem a půl svrhli prezidenta Husního Mubaraka. Platnost zákona vypršela ve čtvrtek v noci a armáda, která se po Mubarakově pádu ujala moci, dala najevo, že zákon už neobnoví.

Revolucionáři z náměstí Tahrír jsou nadšení. "Tato zpráva má skutečně zásadní význam. Bezpečnostní složky operovaly pod vlivem myšlenky, že jsou neustále nad zákonem. Nyní se musí podřídit existující legislativě a nebudou mít žádné zvláštní pravomoci," řekl BBC aktivista Hossám Banghát.

Vrchní velení ozbrojených složek vydalo prohlášení, podle kterého armáda "i nadále ponese národní odpovědnost za ochranu země, dokud nebude dokončen proces předávání moci". Změnu v zemi na Nilu chválí i Washington. Mluvčí americké diplomacie Mark Toner zrušení zákona o výjimečném stavu označil jako "krok ve směru k demokratickému předání moci".

Bojím se, že přijde chaos...

Zákon o výjimečném stavu byl jedním z mocenských nástrojů, o které se opíral režim Husního Mubaraka. Podle aktivistů bylo v jednu chvíli na jeho základě zadržováno až 10 tisíc lidí. Někteří z nich se už z Mubarakových věznic nikdy nevrátili.

Šéf vojenské vlády polní maršál Husajn Tantáví v lednu část zákona zrušil. Policie a armáda ale mohly své pravomoci dále používat v případech tzv. "násilnictví", nikdo však tento termín přesně nedefinoval. Podle organizace Human Rights Watch ministerstvo vnitra v současnosti vyšetřuje na základě tohoto zákona nejméně 188 lidí.

Někteří Egypťané se nicméně obávají, že jejich země se bez pevné kontroly v poločase prezidentských voleb propadne do mocenského vakua. "Armáda by měla držet moc až do úplného předání moci. Pokud odejdou nyní, nastane chaos," řekla BBC obyvatelka Káhiry Reda Abdel Fatáhová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue