Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Dušejově byl klid

  9:38aktualizováno  9:38
Dušejov - První zvíře, u něhož se v České republice objevilo podezření na nemoc šílených krav, žilo v malém zemědělském družstvu v Dušejově. Ta zpráva zasáhla ve středu mnohé jako blesk. Ne tak obyvatele vesničky na Vysočině.

V Dušejově byl klid. Tamní lidé věří, že druhý veterinární test, jehož výsledek by měl být znám v pátek, bude příznivý. Že nepotvrdí přítomnost zlé choroby v těle šestileté dušejovské dojnice.

Ve vsi se čtyřmi stovkami obyvatel zatím včera nebylo znát žádné zoufalství, jež zpravidla provází nemoc šílených krav mezi všemi farmáři v Evropě.
Obecní úřad nepřijímal žádná zvláštní opatření. "Zatím se ta nemoc nepotvrdila. Kdyby ano, udělali bychom samozřejmě všechny potřebné kroky. Ale nepředbíhejme," říká starostka Dušejova Zdeňka Dubová.
Nebýt televizních štábů a novinářů, nebylo by v Dušejově a tamním zemědělském družstvu žádné zjevné vzrušení.

"Už jste tady, vy supi," utrousil šedovlasý muž v obleku, který s listinami v ruce rázně kráčel po klidném dvoře farmy do kanceláří. "Šílená kráva mi nevadí, my jsme tu stejně šílení všichni," zasmála se jiná žena, právě pospíchající na zastávku autobusu.

Pro některé byla zpráva o hrozící nákaze ještě odpoledne nová. "O krávě nic nevím... Tady, jo? Prosím vás..." reagovala překvapeně učitelka mateřské školy Dana Arpášová. Ale prý se nebojí. Věří, že pokud by test BSE prokázal, nebyl by pro veterináře problém nebezpečí nákazy dalších zvířat vyloučit. "Kdyby se to začalo šířit po kraji dál, to by bylo horší."

Pro předsedu družstva Zdeňka Bartošíka včera nepřicházely žádné dobré zprávy. Rozhazoval rukama: Zatím nevím, co budeme dělat, musíme počkat do pátku. Pak se uvidí. "Nedokážu si vysvětlit, jak by se k nám ta nemoc mohla dostat - kráva byla zaručena z našeho domácího chovu, masokostní moučku nezkrmujeme, krmné směsi kupujeme v míchárně krmiv v Batelově, kde taky jistě dodržují všechny předpisy."

Ani bílý poprašek u vjezdu do družstva podle něj neupozorňoval na možné ohnisko novodobé morové rány pro dobytek. "To je na slintavku, kulhavku, to se šílenou krávou nesouvisí," mávl rukou unaveně.
S novináři měl přese všechno trpělivost. Přiznal, že možná i proto, že v centru zájmu byl včera poprvé. "Považoval jsem nemoc šílených krav u nás za vyloučenou věc. Naprosto jsem netoužil stát se mediální hvězdou."

Ředitele zdejší školy Luďka Hybše však zpráva o pravděpodobném výskytu BSE znepokojila. "Pokud to druhý test potvrdí, nedokážu si například vůbec představit, jak bychom zabezpečovali hygienu či karanténu ve škole," přemítal včera Hybš.
Nemyslí si sice, že by se BSE za dušejovskými humny mohla odrazit například ve skladbě školního jídelníčku, ale nevylučuje, že některé děti ze strachu před nemocí přestanou jíst hovězí.

"Ale snad ne, děti ze vsi mají rády masitou stravu, jak to na venkově bývá."
Jiní lidé však říkají: Pokud test BSE v Dušejově potvrdí, přestaneme jíst hovězí. "No, nekupovala bych ho už vůbec. Ale snad to nebude pravda, nepotvrdí se to," věří zdejší obyvatelka Hana Vyskočilová.

Nemám vysvětlení, říká předseda družstva

 Jaký je režim v dušejovském zemědělském družstvu, odkud pochází první krávě s předběžně prokázanou přítomností BSE v těle?
Prozatím se nijak zvlášť nemění od běžného - až do doby, než kontrolní veterinární test potvrdí nebo vyvrátí přítomnost onemocnění u jedné z krav ze zdejšího chovu.
"Veterinární správa vydala předběžné opatření spočívající v zákazu pohybu dobytka ze stáje, kde ta dojnice byla ustájena, ať ven nebo dovnitř. Teď čekáme na definitivní výsledek druhého testu," říká předseda družstva Zdeněk Bartošík.

Pokud test nákazu prokáže, máte hypotézu, jak k ní mohlo dojít?
Nedovedeme si to vysvětlit, poskytujeme státní veterinární správě všechny informace, které si od nás vyžádají. Ať už o nákupu, či prodeji dobytka, jeho pohybu, nákupu krmných směsí. My jsme žádný dobytek ze zahraničí nikdy nedováželi, respektive  ta dojnice u které to podezření bylo prokázané, je prokazatelně z našeho chovu. Nikdy jsem tady ani nemíchali žádné krmné směsi a nepoužívali ke zkrmování masokostní moučky, takže si si to zatím nedovedeme zdůvodnit.

Odkud berete krmení?
Krmné směsi nakupujeme z míchárny v Batelově, která je také pod kontrolou a nevěřím tomu, že by si dovolila nějaký předpis porušit.

Jaká opatření nyní budou v družstvu přijata?
Čekám na definitivní stanovisko. Všechna opatření se budou odvíjet od toho, co nařídí státní veterinární správa. Teď shromažďujeme informace o původu toho zvířete, o všech zvířatech, která tudy prošla, odkud se nakupovalo krmivo a tak podobně.

Jak se smiřují s možným výskytem nemoci pracovníci družstva?
Vědí to asi dvě hodiny, takže to asi pro ně zřejmě nebude lehká situace. Ale musí se s tím nějak vypořádat.

Máte představu, co by  mohlo družstvo čekat, pokud se pozitivní test potvrdí?
Nemám představu, je to první případ v republice. To musí rozhodnout veterinární správa.

Čekal jste, že by se něco takového mohlo tady objevit?
Pokládal jsem to za vyloučené.

Jaká  byla vaše první reakce?
Bylo to nepříjemné, ale pořád je ještě šance, že se to nepotvrdí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Najdete na iDNES.cz