V Durbanu našli řešení

  • 22
Účastníci závěrečné schůze konference OSN proti rasismu v jihoafrickém Durbanu dospěli konečně k definitivní shodě. Podařilo se jim najít komprosmisní text závěrečné deklarace. Ta obsahuje závazek evropských zemí omluvit se za otroctví a hodnocení blízkovýchodního konfliktu.

Celé konferenci hrozil několikrát kolaps kvůli neshodám v hodnocení situace na Blízkém východě. Delegace USA a Izraele kvůli protiizraelskému postoji arabských zemí fórum opustily už na jeho začátku.

Delegátům se však nakonec v prodlouženém termínu přeci jen se shodě a přijmout kompromisní znění závěrečné deklarace. V dokumentu se shodli na globálním rámcovém plánu pro boj s diskriminací. Podle agentury AP účastníci také "uznali" těžké postavení Palestinců usilujících o nezávislý stát a odsoudili otroctví a kolonialismus.

Delegace schválily dva dokumenty - deklaraci principů a akční plán pro boj s diskriminací. Představitelé asi 160 zúčastněných států se zavázali, že uvedou oba projekty uvedou do života.

Prostor pro přijetí závěrečného prohlášení konference se otevřel poté, co delegace odmítly návrh Sýrie, aby deklarace obsahovala zmínky obviňující Izrael z rasismu. Podle agentury Reuters však některé země, mezi nimi Kanada, Austrálie, Sýrie a Írán, vyjádřily vůči textu dokumentu o Blízkém východě hlubokou rezervovanost.

Kanadská delegace byla rozčarována tím, že se na program jednání dostaly otázky, které s původním záměrem konference nijak nesouvisely. Její šéf odsoudil výpady některých arabských zemí proti legitimitě izraelského státu. Delegace některých arabských zemí naopak rozhořčilo, že závěrečná deklarace neodsuzuje postoj Izraelců k Palestincům jako rasistický.

Kompromis všechny nenadchl
"Podařil se složitý kompromis, i když je třeba říci, že ne všichni jsou jím nadšeni," tvrdí ministr zahraničí Jan Kavan, který v Durbanu vedl českou delegaci. Podle něho závěrečné dokumenty umožní dále pracovat a umožní OSN přijmout odpovídající opatření pro řešení problémů, které jsou spojeny s projevy rasismu.

Durbanská konference, která byla v dosavadní světové historii největším diskusním fórem o rasismu, začala 31. srpna a měla skončit v pátek. Kvůli úporné snaze některých arabských států prosadit do závěrečného dokumentu zmínky přirovnávající sionismus k rasismu a odsuzující vztah Izraele vůči Palestincům se diskuse protáhla až do soboty.

Sobotní poledne přineslo další odklad
Závěrečná schůze konference OSN proti rasismu v jihoafrickém Durbanu, která měla začít asi hodinu po poledni, musela být ještě jedenou odložena. Důvodem byly podle agentury Reuters právě nové výhrady muslimských států k textu konečné deklarace. Jablkem sváru zůstával Blízký východ.

Konference měla odpoledne jen jediný jasný závěr: evropské země se omluví za otroctví.

I když i na to přistoupily až na to po mnoha sporech. Závěrečná deklarace označuje otroctví za zločin proti lidskosti. Z omluvy však pro Evropu nevyplývá žádná právní zodpovědnost za tyto zločiny.

Africké země chtěly jít ještě dál. Hodlaly dosáhnout toho, aby Západ svou vinu nejen uznal, ale platil i reparace.

Schůze pak byla posunuta i přes dopolední optimistické oznámení hostitelské Jihoafrické republiky, že se delegáti dohodli jak v otázce Blízkého východu, tak i v otázce otrokářství a rasismu.

Tím měla být připravena cesta k přijetí závěrečného dokumentu, který má mapovat mezinárodní strategii boje proti rasismu.

Muslimské státy, které v pátek slíbily, že nebudou bránit úspěchu konference, ale vznesly další dva problematické požadavky - odmítly v závěrečné deklaraci zmínku o holocaustu, pokud nebude uvedeno, že se jedná o holocaust evropský. V pasáži o antisemitismu si potom přejí zařadit poznámku, že většina Semitů jsou Arabové.

Generální tajemník OSN Kofi Annan řekl, že navzdory neshodám věří tomu, že dohoda nakonec podepsána bude. Ještě v pátek, kdy měla konference původně končit, to však příliš přesvědčivě neznělo. Pro přetrvávající neshody delegátů musela být prodloužena až do soboty.

Amerika a Izrael konferenci opustily
Konference se ocitla několikrát na pokraji totálního zhroucení, například v pondělí večer, když se americká delegace rozhodla rozhovory opustit. Po tvrdých obviněních na adresu Izraele ze strany Palestinců a některých arabských zemí, že údajně používá rasistických praktik, selhaly všechny pokusy západních mocností a také Norska o dosažení kompromisu při formulaci závěrečného dokumentu.

K ní se pak podle očekávání přidala i delegace Izraele, která hrozila odchodem už během dne. Dal se očekávat i odjezd dalších západních zástupců.

"Všechny pokusy o dosažení kompromisu zkrachovaly," řekl člen americké delegace Tom Lantos, který prohlásil, že považuje setrvání americké delegace na konferenci za nemožné. Přitom právě kvůli pokusům označit Izrael za rasistický stát vyslaly USA, ale i Izrael a Kanada na konferenci pouze delegaci na nízké úrovni.

Palestinci a jejich arabští spojenci otevřeli na Mezinárodní konferenci proti rasismu v jihoafrickém Durbanu de facto druhou frontu blízkovýchodního konfliktu proti Izraeli.
Židovský stát byl obviňován z používání rasistických praktik proti Palestincům a srovnáván s Jihoafrickou republikou v době apartheidu. Izrael včera označil toto tažení za "vedené proti duchu míru".

"Durbanská konference je fraškou," řekl šéf izraelské diplomacie Šimon Peres.
Bezprecedentní zaměření na kritiku Izraele znamenalo od samého počátku znehodnocení konference, která se tak nebyla schopna věnovat původnímu hlavnímu úkolu - změnit celkový přístup k rasismu a xenofobii ve světě.

Poté, co Izrael musel čelit útokům už před zahájením fóra, mu nakonec zasadily o víkendu nejtvrdší ránu tisíce nevládních organizací, které se přidaly na palestinskou stranu. Obvinily židovský stát "ze systematického páchání rasistických zločinů včetně válečných zločinů, genocidy a etnických čistek".

Fórum nevládních organizací má přitom stále rostoucí vliv na formulování konečné deklarace OSN. Pro Izrael to znamená částečnou porážku na mezinárodním poli, pro Konferenci proti rasismu faktický kolaps. V samotném židovském státě se rozhořela dramatická debata o tom, jak se mělo postupovat.

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle izraelského deníku The Jerusalem Post velmi ostře kritizoval rozhodnutí kabinetu židovského státu vyslat na konferenci OSN o rasismu jen delegaci nižší úrovně. Zároveň obvinil Palestince z etnických čistek. Netanjahu řekl, že do Durbanu by se měla poslat delegace špičkových politiků, kteří by uměli bojovat proti rezolucím odsuzujícím Izrael.

Sám by prý takové zástupce mohl v Jihoafrické republice vést s tím, že by tam přivezl rodiny postižené terorismem. "Ti Palestinci, kteří nás nazývají nacisty, jsou ti samí lidé, kteří provádějí etnické čistky," řekl Netanjahu.

"Když jsou dva Izraelci zlynčováni v Ramalláhu (palestinské město na západní břehu Jordánu) jen proto, že jsou Židé, je to etnická čistka. Když je Izraelec zabit jen za popíjení kávy v restauraci v Naalinu (palestinská vesnice na západním břehu Jordánu), je to etnická čistka." 

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Mary Robinsonová hovoří o přestávce s delegáty mezinárodní konference proti rasismu v jihoafrickém Durbanu. (8. září 2001)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video