V dole Kohinoor už stávkují všichni horníci

- Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. Práce se tak zastavila. Pod zemí zůstane padesát havířů, kteří z obavy před ztrátou zaměstnání stávkují v hloubce 365 metrů již pátý den.

Stávku zaměstnanci dolu podle odborového předáka Vladimíra Perlíka ukončí až po podpisu smlouvy na odkoupení 100 procent akcií firmy Důl Kohinoor společností SHD-Peel. "Horníky zklamal přístup vedení Mostecké uhelné společnosti

Co stávkující požadují?
- Zastavení přípravy na likvidaci dolu a jeho prodej jinému provozovateli.
- Urychlení zahájení jednání mezi signatáři dohod o postupném útlumu dolu z loňského prosince s cílem jednoznačného vyjádření MUS a vlády k zachování těžby a garance pracovních míst zaměstnanců dolu.
- Okamžité odvolání představenstva, předsedy dozorčí rady i ředitele akciové společnosti Důl Kohinoor, která je stoprocentní dceřinou firmou MUS.
- Garanci beztrestnosti účastníků okupační stávky a jejich pracovně právní a hmotně právní nepostižitelnost.
(MUS), které prodej dolu neustále protahuje," uvedl Perlík.

SHD-Peel jako jediná projevila zájem o odkup dolu. MUS ji však nepovažuje za garanta bezproblémového provozu a financování dolu a obrátila se na ministerstvo průmyslu a obchodu, aby se jako regulátor trhu k prodeji vyjádřilo.

"My se za společnost SHD-Peel bereme, protože je jediná, která chce zachovat naše pracovní místa," píše se v prohlášení horníků dolu Kohinoor.

Prezident stávkující horníky nepřijal (3. 4. 2000)
Prezident Václav Havel se bude o situaci horníků z hlubinného dolu Kohinoor na Mostecku podrobně zajímat. Dvěma zástupcům stávkujících havířů, kteří přijeli přímo z dolu v pracovním oblečení na Pražský hrad to prezidentovým jménem slíbil kancléř Ivo Mathé. 

"Chceme pracovat a platit daně, nechceme okrádat stát. V našem regionu je už tak dost nezaměstnaných," řekl Mathému mladší z dvojice "hornických vyslanců" Karel Hoffmann. "Chceme, aby vystoupil v televizi a aby za nás ztratil dvě, tři slova," přitvrdil požadavky vůči hlavě státu druhý havíř Milan Schonpflug.

Oba pak odjeli zpět do Mariánských Radčic, aby se vrátili ke svým kolegům pod zem. Doufají, jak Hoffmann řekl ČTK, že je tam vedení dolu pustí.

S žádostí o podporu se chtějí zástupci havířů obrátit i na vládu. Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla však po jednání kabinetu řekl, že vláda se nemíní ve sporu mezi horníky a vedením Mostecké uhelné společnosti (MUS) angažovat. "Musím říct, že to je záležitost ryze privátní společnosti ve sporu s odborovou organizací," upozornil Špidla.

Počet horníků pod zemí roste
Dalších jedenáct horníků hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku se přidalo v pondělí 3. dubna ke svým kolegům a podpořilo okupační stávku. Pod zemí se nachází dohromady zhruba třiapadesát havířů.

"Horníci z ranní směny oznámili odborářům, že zastavili těžbu a

přidali se ke svým protestujícím kolegům," řekl ČTK odborový předák Perlík. "Celkem tak zůstává 365 metrů pod zemí již třiapadesát havířů," upřesnil. Pod zemí jsou horníci už čtvrtý den.

Stávkující horníci odmítají opustit šachtu do splnění všech svých podmínek. Hlavním požadavkem horníků je prodej dolu, který je podle nich poslední šancí pokračování těžby a zachování zhruba tisícovky pracovních míst.

Schůzka o případném možném prodeji majetku Mostecké uhelné společnosti (MUS) v dole Kohinoor se podle ředitele pro strategii Petra Pudila uskuteční dnes v pět hodin odpoledne. Se zástupci společnosti SHD - Peel, která má o odkoupení a provozování dolu zájem, bude Pudil jednat společně s finančním ředitelem Vasilem Bobelou.

Manželky horníků chtěly demonstrovat
Odborový předák dolu Vladimír Perlík poukázal na rostoucí nespokojenost všech horníků dolu Kohinoor. "Celý víkend se o stávkující nikdo z managementu MUS nezajímal. Manželky horníků chtěly demonstrovat před dolem již v sobotu, to jsme jim rozmluvili. Napětí však vzrůstá, nálada se stává bojovou," upozornil. "V půl druhé budou odbory informovat zaměstnance dolu, jak se situace od pátečního rána vyvíjí," doplnil.

Havířům se také nelíbí, že o situaci nebude jednat vlastník Mostecké uhelné společnosti (MUS), kterým je americká firma Appian Group, ale pouze management MUS. "Jestli jsme to správně pochopili, tak vedení MUS chce zkoumat, zda je SHD - Peel na takové úrovni, aby mohla důl provozovat. Jak však může o morálce kázat někdo, kdo vyhodí tisíc lidí na ulici, aniž by se staral, co s nimi bude?" uvedl Perlík.

 Předchozí vývoj (31. 3. 2000)
Vedení dolu se stávka nelíbí
Vedení Mostecké uhelné společnosti (MUS) obnovení okupační stávky horníků z hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku považuje za neopodstatněné. Havíři obnovili okupační stávku z prosince loňského roku.
Mostecká uhelná pánev (MUS) je první soukromou těžební společností v České republice, stát prodal svůj podíl v MUS za 650 milionů korun v souladu s rozhodnutím vlády z 28. července. O uzavření Dolu Kohinoor rozhodli akcionáři MUS na valné hromadě loni v srpnu, protože provozu dolu je nerentabilní a odbyt uhlí stále klesá.
Podle ředitele pro strategii MUS Petr Pudil společnost splnila všechny podmínky dohody mezi zástupci vlády, vedením firmy a odboráři dolu z
prosince loňského roku.

Vedení dolu mělo podle Pudila odborářům  předložit přepracovanou variantu útlumu. "V pátek brzy ráno však horníci přistoupili k obnovení okupační stávky, čímž bylo jednání znemožněno," řekl ředitel.

V pořadí čtvrtá varianta útlumu je podle něho reakcí na výši příspěvku státu na technickou likvidaci dolu. "Vláda vyčlenila ze státního rozpočtu pro tento rok 161,8 milionu korun, schválená varianta však předpokládala částku mnohonásobně vyšší," dodal Pudil.

Grégr: Stát udělal vše, co slíbil
Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr uvedl pro ČTK, že stát udělal vše, co slíbil, to znamená, že poskytl prostředky na útlum. Grégr podotkl, že ČEZ letos odebírá od MUS sedm milionů tun uhlí, čímž zajistil dobrou finanční situaci společnosti.

Mostecká uhelná může podle Grégra zabránit "sociálnímu třesku". "Bohužel nepostupuje tak, jak je v jejích možnostech a nerealizuje přijatelný technický plán útlumu. Společnost je však ryze soukromá a stát více konat nemůže," dodal ministr.

Horníky podpořili odboráři
Podporu požadavkům horníků vyjádřila odborová organizace dolu a žádá okamžité zahájení jednání mezi signatáři dohod o postupném útlumu dolu z loňského prosince. Jejich cílem by mělo být jednoznačné vyjádření majitele dolu MUS a vlády k zachování
těžby a garance pracovních míst zaměstnanců Kohinooru. "Havíři požádali odborovou organizaci o zastřešení protestní akce. Zformulované požadavky horníků předložíme představenstvu Dolu Kohinoor," uvedl odborový předák Vladimír Perlík.

Co stát slíbil?
Po okupační stávce havířů v prosinci loňského roku uzavřeli zástupci MUS, vlády a odborů Kohinooru dohodu o postupném útlumu dolu rozloženém do několika let. Horníci však podle svých slov zjistili, že smlouvu nikdo nedodržuje. Objevili totiž údajně seznamy zaměstnanců, kteří mají být v nejbližší době propuštěni.

"Seznam se prý týká zhruba poloviny ze současných 973 pracovníků dolu. Definitivní uzavření šachty a tedy propuštění všech lidí má pak následovat v září," řekl Perlík.

Vedení Mostecké uhelné společnosti považuje 161,8 milionu korun, které vláda letos na útlum dolu vyhardila, za nedostatečné. "Parametry dohodnuté likvidace dolu předpokládaly mnohem vyšší finanční účast státu," tvrdí vedení MUS.

Důl ale není ztrátový, říkají odbory
Odborový předák Perlík důl Kohinoor za ztrátový vůbec nepovažuje. Svědčí o tom údajně nabídky tří společností, které mají o odkoupení dolu zájem. "MUS má pro letošní rok pro své uhlí odbyt zaručen, navíc 162 milionů korun slíbených od vlády by muselo na letošní provoz Kohinooru bez problémů stačit," vysvětlil.

Dva zástupci stávkujících horníků z dolu Kohinoor na Mostecku Karel Hoffman (vlevo) a Milan Schönflug (vpravo), kteří přivezli dopis prezidentu republiky, 3.4. 2000

Zástupci stávkujících horníků z dolu Kohinoor na Mostecku předávají svou petici kancléři Ivo Mathému (vlevo), 3. 4. 2000

Muži procházejí bránou hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku, kde horníci odnovili v pátek 31.3. 2000 okupační stávku

Horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku, 31.3. 2000

Jeden z horníků z hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor na Mostecku s kusem uhlí, 31.3. 2000

Někteří vyfárali, někteří zůstali pod zemí, Důl Kohinoor 31. 3. 2000

Obnovení okupační stávky horníků z hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor proběhlo za zájmů médií, 31. 3. 2000

Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku.

Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. (4. dubna 2000)

Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. (4. dubna 2000)

Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. (4. dubna 2000)

Do neomezené okupační stávky vstoupili všichni horníci hlubinného hnědouhelného dolu Kohinoor v Mariánských Radčicích na Mostecku. (4. dubna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video