Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V dětském ústavu zavírají děti do klecí

  0:01aktualizováno  0:01
Klece a postele se sítěmi, které používají české ústavy, "prorazily" do zahraničí. Reportáž britských Sunday Times ukázala poměry v ústavu sociální péče v Rábech u Pardubic. Pětiletý Vašek pláče, když za ním denně zaklapnou dveře klece.

Dostane se z ní jen v době jídla a koupání. Nemá plyšového medvěda, který by ho potěšil. Naopak se musí dívat na osmdesátiletého umírajícího starce naproti.

Podobně se vede dalším čtyřem jeho kamarádům. Tak popisuje poměry v Ústavu sociální péče v Rábech u Pardubic nedělní reportáž britských novin Sunday Times. Pořídila ji redaktorka přestrojená za praktikantku.

Vedení rábského ústavu připouští, že v nezbytných případech postele s klecemi či sítěmi používá. "Je to postup běžný v celé zemi. Nevím, jak to řešit jinak," hájí postup nedávno jmenovaný ředitel ústavu Jan Slezák.

Ten uvedl, že většinu času mají chovanci běžný program. V klecích jsou jen tehdy, když se jim nemůže personál věnovat. "Nezavíráme je proto, abychom se jich zbavili, ale aby si neublížili," vysvětlil Slezák.

V podezření, že příliš omezují své svěřence, se neocitly Ráby prvně. Před třemi roky MF DNES zveřejnila informace o tamějším tuhém řádu zahrnujícím zákaz telefonování a omezování návštěv.

Nadřízení se nyní chystají vyslat do ústavu kontrolu. "Děti by na podobných postelích nikdo držet neměl," říká Danuše Fomiczewová, vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje. Jinak se ústavu zastává: "Zvládnout pacienta se záchvatem může být bez těchto pomůcek těžké."

Trestní oznámení na ústav v Rábech týkající se špatného zacházení s pacienty prověřovala v minulosti i pardubická policie. Případ však podle pondělního vyjádření mluvčí Dany Dolanové odložila. Žádný trestný čin neprokázala.

Za "klece" v psychiatrických léčebnách Česko kritizovala před měsícem ve své zprávě také celosvětová organizace Amnesty International. "Pokud někde zůstávají mentálně postižené děti celý den v síťovém lůžku, bez hry a bez citové stimulace, pak je to zcela zásadně špatně," říká vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab.

Na druhou stranu upozorňuje, že reportáže z ústavů často přehánějí a zkreslují už jen tím, že výraz "síťové lůžko" jednoduše přeloží jako "cage" (klec). "Existují situace, kdy je použití určitých omezujících prostředků nutné, a známe i horší varianty než postel se sítí (například léky, které pacienta utlumí - pozn. red.).

Měla by se změnit celá kultura těchto zařízení, nejde jen o lůžka se sítěmi. Někde už se to podařilo," apeluje Jařab. Ústavy podle zmocněnce trpí nedostatkem kvalitních pracovníků, a protože nepočetné sestry celé pokoje pacientů nezvládají, "vypomáhají si" síťovými postelemi.

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce zavedenou praxi změnit novelou zákona. "Používání síťových postelí by zákon povolil jen výjimečně, když bude ohrožen život pacienta nebo jeho okolí," potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová.

Martin trpí těžkou mentální retardací. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Míša s ošetřovatelkou. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Pavel na lůžku. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Ředitel Jan Slezák. O klecích a postelích se sítěmi v Ústavu sociální péče v Rábech psaly britské Sunday Times. (14. června 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz