Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Dešově se lekli CzechTeku, bojují močůvkou

  18:42aktualizováno  18:42
Obec Dešov na jihu Vysočiny obklopil zápach. Místní lidé se zalekli zprávy, že by tam o víkendu mohl proběhnout CzechTek, a tak fekální vůz rozvezl po lokalitě Zálomy kousek od vsi hektolitry močůvky.

Účastníci CzechTeku na hraničním přechodu Rozvadov - Účastníci technoparty CzechTek zaplavili hranice. (28. července 2005) | foto: ČTK

Místní zemědělci se rozhodli ubránit pole a luka před nájezdem tisíců lidí, kteří sem údajně míří na nepovolenou taneční party.

Za organizátory CzechTeku oznámil vybranou lokalitu Tomáš Nykodým. Poslal mailem upozornění radnici v Moravských Budějovicích, pod jejíž křídla Dešov patří.

"Vážení přátelé, rádi bychom vám oznámili, že festival taneční technohudby Czechtek 2005 proběhne na území obce Dešov. Festival se bude konat v lokalitě Zálomy, která je dostatečně vzdálená od obytných míst," napsal.

Budějovický místostarosta Radek Doležal se okamžitě rozhodl jednat. Na nohou jsou už od rána policisté, hasiči, lesníci, krizový štáb i obyvatelé. A to i přes fakt, že může jít o zavádějící zprávu, aby pořadatelé zmátli policii.

Údajných míst je několik
Kde se opravdu tradiční technoparty uskuteční, není zatím jasné. "Zaručených" zpráv o vybrané lokalitě koluje několik.

"Možná chtějí odvést pozornost od jiného místa konání. Přesto děláme vše, abychom ochránili Dešov i okolí. Trošku nás mate, že organizátoři použili místní název Zálomy. Znají to tu, v mapách by těžko toto pojmenování našli," říká Doležal.

Spolu s Miloslavem Peciválem z krizového štábu se hned ráno vydal do samotného Dešova. Na zdejším obecním úřadě byli už v deset hodin policisté z obvodního oddělení v Jemnici a Moravských Budějovicích i kriminalista z Třebíče.

Dešovský starosta Pavel Karásek se připravoval na vše, co by v příštích dnech mohlo jeho obec potkat. Nepořádek, hlasitá hudba, drogy, dopravní chaos. Vesnička a okolí totiž mohou jen těžko pojmout nápor tisíců aut, včetně kamionů s aparaturou.

Zasáhli bychom, slíbila mluvčí policie
Po prostudování map přítomní zjistili, že území, na němž by se party mohla konat, je obrovské. "Jsou to stovky hektarů," podotkl František Zvěřina z dešovského zemědělského družstva.

Právě družstvo má veškeré plochy pronajaté asi od šedesáti soukromých vlastníků. "Pokud zde technoparty bude, koná se nelegálně. My máme právo nakládat s pozemky a k ničemu takovému jsme nedali souhlas," zdůraznil Zvěřina.

Zdejší policisté spoléhají na pomoc posil a případně zásahové jednotky. "Máme vytipováno několik míst. Zda je mezi nimi Dešov, to vám nepotvrdím. Nemám ale informace o mailech, rozeslaných pořadateli na jiné radnice v zemi. Jestliže majitel pozemku s akcí nesouhlasí, tak bychom zasáhli," řekla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová.

Zprávu o možné obří party prověřovalo kromě policie po celý den i hejtmanství. Varování se dostalo k hasičům a lesníkům, protože místo, kde by se akce měla konat, obklopují z několika stran lesy. Při pohybu lidí v současném parnu hrozí lesní požáry.

"Máme připravena opatření. Ale jestliže jde o nepovolenou akci, tak je musí policie vypakovat. Nechci, aby se nám roztáhli do lesů. Postavíme ochrannou službu," konstatoval Petr Sklenář ze znojemské lesní správy.

Jak vypadá samotná oblast, již by mohly od pátku okupovat tisíce mladých lidí, tančících u gigantických aparatur? Rozlehlé louky se střídají s vyprahlou zaoranou zeminou. Přístup je po několika polních cestách. Pár okolních vesnic stojí dost daleko.

"Lépe si ani vybrat nemohli. Oni si snad dělali letecký průzkum. Sem se vleze tak sto tisíc lidí. Hudba se ponese do okolí. Obyvatelé se určitě nevyspí," prohlédl si celou lokalitu z vyvýšeného bodu Pecivál.

Cizinci přijíždějí hlavně na Rozvadov

K západočeské hranici přijíždí denně kolem stovky cizinců mířících na CzechTek. Policie proto na přechodech zesílila kontroly a část lidí vůbec nevpustila do země. Podle mluvčí cizinecké policie v západních Čechách Heleny Fertšakové přijíždějí cizinci hlavně na Rozvadov, Folmavu a Pomezí. "Za čtvrteční dopoledne tam přijelo asi osmdesát ciziců mířících na party. Třicet z nich jsme vrátili zpět, protože neměli v pořádku osobní doklady, auta nebo doklady pro psy," uvedla. Jedna devítičlenná skupina Francouzů přijela na Rozvadov jen s xerokopiemi dokladů. Když je policie nevpustila do země, zkusili to na menším přechodu v Železné. "Samozřejmě opět neuspěli," dodala Fertšaková.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...Najdete na iDNES.cz