Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

V ČT roste napětí, redaktoři si stěžují na zastavení citlivých kauz

  • 554
Část redaktorů České televize má obavy, že jejich nadřízení zasahují z politických důvodů do citlivých reportáží. Ředitel ČT Petr Dvořák cenzuru odmítá, chce prý pouze zvýšit kvalitu zpravodajství. Nervozita vzrostla i kvůli zavedení psychotestů, které už někteří redaktoři absolvovali.

Napětí se znovu objevilo jedenáct let od vypuknutí velké televizní krize. Tehdy byl příčinou stávky politický vliv na zpravodajství. "K ničemu podobnému nedochází. Rozhodně nejsem přítelem cenzury a zastavování reportáží," brání se nový ředitel ČT Petr Dvořák.

Vzpoura, jež by se podobala té z přelomu let 2000 a 2001, zatím nehrozí, rozhořčení některých redaktorů je však znatelné. Nespokojenci jsou však kvůli obavě z vyhazovu ochotni hovořit jen anonymně. "V posledních dnech jsme tu byli svědky zastavení či osekání několika citlivých reportáží," řekl MF DNES jeden z redaktorů.

Redaktor Jakub Kalenský například podle kolegů musel pozdržet zprávu o tom, že člen širšího vedení ODS Pavel Dlouhý loni spáchal dopravní přestupek. ČT sice později reportáž odvysílala, ale bez důležitých pasáží natočených skrytou kamerou. Kalenský se odmítl vyjádřit. ČT podle kritiků také mlčela o tom, že prezidentská kancelář nepovolila kritické otázky na ruského prezidenta.

Další spor se vedl o pozastavení reportáže Pavly Kubálkové a Zuzany Tvarůžkové o tom, že náměstek vrchního státního zástupce Libor Grygárek byl v častém kontaktu s lobbistou Romanem Janouškem. Druhý den se na obrazovky nedostalo ani pokračování případu od redaktora Jiřího Hynka. Ani jeden z redaktorů o tom nechtěl mluvit.

Dvořák: Materiál nebyl kvalitní a dostatečně ověřený

Vedení zpravodajství má pro omezení zpráv obtížně zpochybnitelné vysvětlení: nedostatečně ověřené reportáže či pochybné zdroje. "Podobné historky mnohdy vznikají z toho důvodu, že podkladový materiál pro reportáž není kvalitní a dostatečně ověřený, ale novináři se ho přesto snaží dostat do vysílání," říká Dvořák.

Posouzení sporu je bez detailní znalosti konkrétních reportáží nemožné. Zjevná je však nedůvěra, která ve zpravodajství panuje. Požadavky na dopracování příspěvku jsou v médiích zcela běžné. Neprovázejí je však obvykle stížnosti na ovlivňování zpravodajství.

Napětí ve zpravodajství veřejnoprávní televize způsobilo i zavedení psychotestů, které Dvořák nařídil padesáti vybraným reportérům. První část redaktorů podstoupila testy v pondělí, uvedly Lidové noviny.

O psychologickém testování pracovníků mluvil v pondělí šéf televize s předsedou Rady ČT Milanem Uhdem. Řešili i možný Dvořákův střet zájmů, protože testování provádí firma DMC, kterou vlastní jeho bývalá kolegyně z finanční skupiny PPF. Rada ČT zasedne ve středu, někteří členové se budou na dění posledních dnů ptát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video