Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V cizině můžete studovat nejen jazyky

  15:17aktualizováno  15:17
Pokud se na vás štěstí neusmálo a dveře české vysoké školy vám zůstaly zavřené, máte možnost studovat v zahraničí. Získáte spoustu neocenitelných zkušeností, zdokonalíte se v cizím jazyce a k tomu si ještě můžete přivydělat prací.
Studium v cizině vás může obohatit víc, než doma. Ilustrační foto

Studium v cizině vás může obohatit víc, než doma. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Studium v zahraničí využívá stále více Čechů. Tak proč to nezkusit? Zdokonalíte se v jazyce a seznámíte se s cizím prostředím. Poznáte spoustu nových přátel a také si vyzkoušíte, zda se ve světě neztratíte.

Ovšem předtím, než začnete shánět potřebné informace, byste si měli zodpovědět tři zásadní otázky: Co studovat? Kde? Jak dlouho? Od toho se totiž bude odvíjet veškerá vaše další činnost.

Důležité je také rozhodnutí, zda si školu najdete sami, třeba na internetu, nebo využijete služeb zprostředkovacích agentur. Ve druhém případě získáte jistotu, že budete studovat na akreditované škole, a agentura vám většinou pomůže také s vízem, ubytováním, dopravou a pojištěním. Navíc za zprostředkování neplatíte vy, ale škola, kterou budete navštěvovat.

Oblíbená Austrálie a Nový Zéland
Ačkoli vám agentury dokážou zprostředkovat studium téměř kdekoli na světě, a výjimkou není ani Jihoafrická republika, Japonsko, Čína, Mexiko, Kuba či Brazílie, velkému zájmu se těší především Austrálie, Nový Zéland a USA. Do těchto zemí však musíte mít vízum, proto zajištění studia trvá o něco déle.

Většinou je třeba počítat se dvěma až třemi měsíci. Naproti tomu do zemí, s nimiž má Česko bezvízový styk, můžete odjet už za dva týdny.

Záleží samozřejmě na typu studijního programu. Vysoké školy mívají většinou přesně stanovený termín zahájení výuky, což bývá září nebo leden. Chcete-li tedy studovat už od příštího školního roku, máte nejvyšší čas zahájit přípravy.

"Některé dlouhodobé kurzy začínají sice čtyřikrát do roka, ale přesto doporučuji přihlásit se co nejdříve, abyste měli jistotu, že odjedete ve vybraném termínu," radí Vladislav Bittman, programový manažer společnosti StudyPoint.

"Na akademické kurzy je vhodné se hlásit minimálně dva měsíce před jejich začátkem."

Nejen jazyky, ale i marketing či design
Pokud se chcete zdokonalit v cizí řeči, máte možnost vybírat z nejrůznějších jazykových kurzů. Nejvyhledávanější je studium obecné angličtiny. Ale jsou i další možnosti.

V rámci takzvaného akademického roku jde o studium jazyka ve speciálně koncipovaném programu.

"Při dosažení určité úrovně pak student může přibrat ke studiu jazyka i další předměty, například výpočetní techniku, britskou či americkou kulturu a literaturu," říká Naďa Málková, manažerka Student Agency. Studijní pobyt trvá v takovém případě minimálně jeden semestr, spíš však jeden rok.

Je možné studovat i další obory: počítačovou techniku, marketing a management, cestovní ruch, žurnalistiku, design nebo hotelový management. Zájemce o tento typ studia však musí prokázat znalost jazyka složením příslušné zkoušky.

Podobně je tomu i v případě, že se hlásí na vysokou školu. "Podmínkou pro přijetí k univerzitnímu studiu je výsledek 6 u zkoušky IELTS, pro americké školy pak výsledek 550 u zkoušky TOEFL," vysvětluje Roman Strnad ze společnosti Energie, která se zabývá poradenstvím v oblasti vzdělávání v zahraničí.

Jak si přivydělat
Studium v Austrálii či na Novém Zélandu je pro mladé lidi atraktivní nejen neobvyklým prostředím, ale i proto, že tam mohou držitelé studijního víza bez problémů pracovat.

"Také na Nový Zéland mohou zájemci o studium vycestovat na speciální Working Holiday víza, která rovněž práci nezakazují," vysvětluje Málková s tím, že těmto lidem je možné zajistit na začátek pobytu nejen jazykový kurz, ale i praxi v pohostinství a následně práci. Díky tomu je pak studium i pobyt v zahraničí vyjde mnohem levněji.

Ceny se šplhají až přes sto tisíc
Ceny za studium jsou velmi individuální, záleží na zemi i délce pobytu. Třeba za půlroční výuku obecné angličtiny ve Velké Británii zaplatíte od 27 000 do 54 000 korun, v Irsku kolem 110 000 a přes 100 000 korun se většinou vyšplhá i cena studia v Austrálii a na Novém Zélandu.

Tam je ovšem výhodné zvolit si odborné kurzy, jejichž délka se pohybuje v rozmezí dvou až dvou a půl roku.

"Před odjezdem zájemce o studium zaplatí pouze částku za první semestr, to znamená za šest měsíců, ale studentské vízum se mu uděluje na celou předpokládanou dobu studia," upozorňuje Roman Strnad.

Některé agentury nabízejí možnost kontaktu na studenty, kteří daný kurz nebo školu již absolvovali. To je velmi výhodné, protože získáte konkrétní informace o tom, jak škola funguje, co se naučíte, jak je studium organizováno i co od vás budou lektoři vyžadovat.

Pak budete mít představu, co vás čeká, a budete předem vědět, na co si dát v zahraničí pozor a jak se co nejlépe orientovat v cizím prostředí.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz