Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Číně zahynulo 77 členů Fa-lun-kung

  18:43aktualizováno  18:43
Přinejmenším 77 stoupenců čínské sekty Fa-lun-kung od července 1999, kdy bylo toto duchovní hnutí zakázáno, zemřelo ve vězení nebo krátce po propuštění z něj. Sdělila to mezinárodní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). "Mnoho z nich zemřelo na následky mučení nebo poté, co byli přinuceni jíst, když drželi hladovku," uvedla AI v prohlášení, v němž obvinila Peking, že vystupňoval represe vůči Fa-lun-kungu.

Podle AI čínské úřady potvrdily většinu ze 77 úmrtí, avšak popřely, že by s vězněnými přívrženci sekty špatně zacházely.

AI oznámila, že 12 obětí zahynulo, když vyskočily z vozidla při převozu či z okna budovy, kde byly vyslýchány. Během hladovky přišlo o život 18 osob, z toho sedm poté, co jim dozorci přinutili pozřít stravu pomocí trubičky, kterou jim strčili do jícnu, a způsobili jim přitom smrtelná zranění.

AI uvedla, že čínský režim tyto případy vůbec nevyšetřoval a neudělal nic pro to, aby se podobné události již neopakovaly.

"Tato úmrtí ve vězení ohromujícím způsobem dokládají děsivé pohrdání úřadů životem lidí zadržovaných prostě kvůli jejich nenásilné činnosti," sdělila AI. "Mezinárodní společenství nesmí mlčet, když se hrubě porušují lidská práva," dodala organizace.

Fa-lun-kung se snaží skloubit meditaci a dechová cvičení s učením, které má kořeny v buddhismu a taoismu. Peking toto hnutí zakázal loni v červenci, tři měsíce poté, co před sídlem nejvyšších představitelů režimu v Pekingu demonstrovalo 10 000 stoupenců sekty.

Sekta společnými meditacemi, dechovými cvičeními a studiem díla duchovního vůdce propaguje směs buddhistického a taoistického učení. Jejím hlavním proklamovaným cílem je maximální kultivace osobnosti v tělesné i duševní rovnováze. Fa-Lun-Kung hlásá, že svět již 81krát skončil a nyní vstupuje do posledních dnů poslední pohromy.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Na Madagaskaru objevili zabijáckého pavouka, vypadá jako pelikán

Eriauchenius andriamanelo - jeden z druhů pavouků, kteří vědci objevili na...

Američtí arachnologové objevili ve volné přírodě na Madagaskaru osmnáct nových druhů pavouků. Vymykají se způsobem...

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Najdete na iDNES.cz