Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Číně vyrostlo město duchů, místo peněz a obyvatel je plné prachu

  22:17aktualizováno  22:17
Město Čching-šuej-che v čínské provincii Vnitřní Mongolsko má svůj finanční úřad, školu i hotel. Do zbrusu nových budov ale nikdo nechodí a ulice zejí prázdnotou. Před třemi lety totiž místním komunistickým mocipánům došly peníze a budovy zůstaly smutným mementem zběsilé čínské výstavby.

V severočínském městě Čching-šuej-che vyrostly vládní budovy i paneláky, lidé ale nepřišli. | foto: BBC

V hale luxusního hotelu, který měl být výstavní skříní nového města, si postavili hnízdo ptáci a nedokončenou stavbou se místo hostů pohybuje jen studený stepní vítr. Na liduprázdných ulicích si pohrává se zrnky písku, hromady stavebního materiálu se v drsném podnebí rychle mění na zátiší plná šrotu. Zuboženou kulisou jen občas projede traktor.

Slibovaná cesta z chudoby zavedla region o 10 let zpátky

V celém městě pro tisíce obyvatel žijí dva lidé a další zřejmě z dvacet kilometrů vzdáleného starého Čching-šuej-che nikdy nepřijdou. Poslední dělníci opustili torzo města v čínské provincii Vnitřní Mongolsko v roce 2007 a zůstaly po nich jen rozestavěné budovy.

V severočínském městě Čching-šuej-che vyrostly vládní budovy i paneláky, lidé ale nepřišli.

Na začátku to přitom vypadalo, že místní obyvatele čekají světlé zítřky. Osvícení komunističtí bossové slibovali, že vyvedou region z chudoby a zlepší životní úroveň lidí. Všelékem měly být investice. Možná právě proto byl první dokončenou budovou ve městě finanční úřad.

ZHŮVĚŘILOST MÍSTNÍCH BOSSŮ

Profesor Joseph Cheng z Hongkongské městské univerzity tvrdí, že si regionální pohlaváři často dělají, co chtějí a neberou ohledy na obyvatele ani vzdálenou centrální vládu. "Obyčejně jsou na postech komunisté a existuje jen velmi málo dohledu," vysvětlil BBC profesor Cheng.

První nápad na stavbu města se podle BBC objevil už před deseti lety a nadšeně ho prý přijali i obyčejní lidé. "Projekt schválil i lokální parlament," potvrdil místní úředník Pch Lej. Pak už mělo následovat jen pověstné ekonomické nakopnutí.

Výstavba začala v roce 2005. Místo boomu se ale sen úředníku o novém městě začal rozplývat už o dva roky později, když se rezervy v městské kase začaly povážlivě tenčit. Jen architektonický návrh nového města spolkl podle čínských médií v přepočtu přes 880 milionů dolarů.

Celkové náklady není možné dohledat, protože regionální vláda o svém drahém neúspěchu zatvrzele mlčí. Každopádně několikrát překročily rozpočet celé rozlehlé oblasti a to se nelíbí místním obyvatelům.

Hotel ve městě Čching-šuej-che první hosty už asi nikdy nepřivítá.

Podle seniora Li Sien-žunga místní vládci kvůli financování projektu rozprodali půdu i některé podniky a teď nezbývají peníze na sociální programy nebo opravy starého ošuntělého města, ve kterém zřejmě všichni současní obyvatelé i dožijí.

Místní vládci se pustili do finančního dobrodružství sami

"Tento projekt poslal město o deset let zpět. Rozházeli jsme dokonce peníze od centrální a regionální vlády. Lidé jsou naštvaní," řekl BBC sedmdesátník Li. "Všechny budovy jsou k ničemu," říká pan Ťing. Spolu s manželkou jsou jediní, kdo ve městě duchů žijí.

Záběry z města od času 1.15

I když komunisté drží projekt u ledu a na stránkách starého Čching-šuej-che nefiguruje ani mezi strategickými projekty, úřady stále tvrdí, že je výstavba nového města pouze dočasně zastavena. Na místě samém tomu nic nenasvědčuje a a firmy si už od staveb dávno odvezly většinu strojů i materiál.

Podle místních médií to vypadá, že vláda na projekt peníze nikdy neměla a očekávala pomoc od Pekingu, jenže centrální kabinet výstavbu nikdy neposvětil a lokální vládci vykročili do finančního dobrodružství sami.

FOTOGRAFIE A VIDEO Z MĚSTA DUCHŮ

Na sever Číny se vydal zpravodaj BBC

Čching-šuej-che ale není jediným nedonošeným dítětem čínského stavebního boomu. Jen o pár desítek kilometrů dál leží poblíž města Ordos zbrusu nové výstavní sídlo Kchang-pa-š'. Řeší podobný problém - luxusní byty zejí prázdnotou a promenádami se prohání jen vítr.

Domy v severočínském městě Kchang-pa-š' zejí prázdnotou.

"Rádi bychom se sem přestěhovali, ale ceny nájmů jsou příliš vysoké, možná později," řekl zpravodajce televize Al-Džazíra jeden z obyvatel Ordosu. "Většina lidí jsou tady dělníci," poznamenal další návštěvník města duchů.

Problém je tady trochu jiný. Majetky ve městě skoupili spekulanti s realitami. Místní se sem také nechtějí stěhovat, protože to mají daleko do práce i za nákupy. Od stěhování je v neposlední řadě zrazují vysoké nájmy. Ve skutečnosti je to však jen trochu jiná daň furiantským vládcům (viz box) a nekoncepčnímu stavebnímu amoku.

Město Qingshuihe v provincii Vnitřní Mongolsko

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Amerika se mění a bílí muži se bojí, říká amerikanistka k hnutí MeToo

Demonstrace proti sexuálnímu násilí v New Yorku (9. ledna 2018)

Oprah Winfreyová sklidila za svůj projev o sexuálním násilí bouřlivé ovace a Hollywood ji vyzývá ke kandidatuře do...

Aztéky vyhubila salmonela zavlečená z Evropy, naznačily vykopávky

Dvouhlavý had, symbol aztéckého boha Tlaloca. Tento artefakt byl patrně...

Na dvanáct milionů Aztéků zabila v polovině 16. století záhadná nemoc, které obyvatelé pyšné říše říkali cocoliztli....

Katalánský parlament zvolil nového předsedu, je jím separatista Torrent

Poslanci katalánského parlamentu jako svého předsedu zvolili separatistického...

Na úvod ustavující schůze katalánského parlamentu, který vzešel z prosincových předčasných voleb, dnes poslanci jako...

Najdete na iDNES.cz