V Číně se našla unikátní fosílie savce

  • 1
Zkamenělinu dosud nejstaršího známého placentálního savce objevili vědci v Číně. Zvíře, velké asi jako myš, žilo zhruba před 125 miliony lety. Výjimečně dobře zachovaná kostra měla otisky po husté srsti. Tým amerických a čínských vědců ji našel v provincii Liao-ning. Takzvaní placentálové tvoří vývojový mezičlánek mezi vačnatci a savci, kteří se rodí z dělohy.

Místo na severovýchodě země, kde byl tvor objeven, je bohatým nalezištěm dobře zachovaných zkamenělin, mezi nimiž se vyskytují i opeření dinosauři a savci větší než kočka.

Eumaia scansoria
Zvíře, které je současníkem dinosaurů, bylo pojmenováno Eumaia scansoria. V řečtině znamená eo - svítání a maia - matka. Latinské scansoria znamená šplhavec. Živočich, který žil skrytý v korunách stromů, dokázal díky tvaru svých prstů dobře šplhat po větvích.

Nález zkamenělého zvířete, které i s ocasem měřilo šestnáct centimetrů a podle zubů se zřejmě živilo hmyzem, posouvá stáří placentálních savců o téměř padesát milionů let hlouběji do minulosti.

Dosud se předpokládalo, že placentálové žili jen v období terciéru a kvartéru, tedy nejvýše před 65 miliony let.

Savci zvaní placentálové tvoží jakýsi mezistupeň mezi vačnatci a savci s dělohou. Rodí mláďata v poměrně pokročilém stádiu vývoje. Plod prodělá v těle samice tak dlouhý vývoj, že je po narození, na rozdíl od vačnatců, téměř schopen samostatné existence.

Nemají klasickou dělohu. Embryo se vyvíjí ve vychlípenině vnitřní stěny střeva. Ten během vývoje vyrůstá v mimotělní vak. S vývojem plodu se rozšiřuje, takže ho celý obklopuje. Zajišťuje látkovou výměnu i dýchání plodu.

Kresba znázorňuje placentárního savce s latinským názvem Eomaia scansoria, jehož fosílie objevili američtí a čínští vědci v severovýchodní Číně. Zkameněliny jsou staré 125 milionů let, což představuje nejstarší nález fosílií této skupiny savců. Asi 40 centimetrů dlouhé zvíře podobné velké myši bylo současníkem dinosaurů, na rozdíl od nich ale žilo na stromech a v křovinách. Placentární savci jsou skupinou, která zahrnuje asi 4000 druhů, převážně hlodavců a netopýrů, patří mezi ně ale také člověk, 25. dubna 2002

Snímky publikované Carnegieho muzeem přírodní historie v Pittsburghu ukazují fosílie placentárního savce, které objevili američtí a čínští vědci v severovýchodní Číně, 25. dubna 2002

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video