Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Číně našli tisíce dinosauřích stop. Zvířata asi utíkala před predátory

  17:43aktualizováno  17:43
Více než tři tisíce stop, které po sobě zanechalo několik druhů pravěkých dinosaurů, našli vědci ve východní Číně. Všechny míří stejným směrem, z čehož nálezci usuzují, že zvířata zřejmě prchala před dravci.

Anchiornis huxleyi měl zrzavý hřebínek, který sloužil k námluvám. | foto: AP

Stopy se našly na kamenném svahu na ploše asi čtvrtiny hektaru v provincii Šan-tung. Podle expertů je za sebou zanechali tvorové, kteří žili před více než 100 miliony let. Mohla to být velká migrační vlna, ale stejně dobře i panický útěk před nepřítelem.

Stopy o velikosti od deseti do osmdesáti centimetrů patří tyrannosaurům, célurosaurům a hadrosauridům. Vědecký výzkum v oblasti stále pokračuje.

Stopy zdaleka nejsou prvním "dinosauřím" nálezem východní Číny. Fosilní pozůstatky dinosaurů se našly zhruba na třiceti místech oblasti Ču-čcheng. Kvůli množství kosterních nálezů se jí dokonce začalo přezdívat dinosauří město.

Dinosauři měli barvu jako slepice

Nález ve východní Číně je dalším krůčkem k poznání, jak pravěcí tvorové žili a co vlastně vedlo k jejich vyhynutí. Poslední dny přitom byly na "dinosauří" objevy mimořádně bohaté. Vědcům se například u dvou druhů pravěkých zvířat podařilo zjistit, jakou barvu měla. Využili při tom pigmentové váčky, které se zachovaly ve zkamenělém peří dinosaurů.

Podle výsledků výzkumu, zveřejněného v časopise Science, měl okřídlený dinosaurus Anchiornis huxleyi, jehož stáří se odhaduje na 150 milionů let, tmavě šedé až černé peří s bílými pruhy na křídlech a zrzavý hřebínek. Ten měl zřejmě sloužit k námluvám, zatímco výrazné pruhy měly za úkol zmást predátory, aby se zvíře mohlo dát na útěk. Ještěr zvaný Sinosauropteryx, který obýval Zemi před 125 miliony let, měl zase zrzavé zbarvení s bílými kroužky okolo ocasu.

"Pro vědce, který zkoumá dinosaury, je to něco jako vynález barevného televizoru," radoval se z objevu paleontolog Luis Chiappe z národního přírodovědeckého muzea v Los Angeles.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Motorový člun rozdrtil loďku, rybáři vyskočili na poslední chvíli

Dramatická srážka. Loď najela do rybářského člunu

Tři rybáři v americkém Oregonu museli vyskočit z loďky do studené řeky, aby se zachránili před motorovým člunem, který...

Spor s „Rakeťákem“ i covfefe. Donald Trump slaví rok ve funkci

Donald Trump

Donald Trump slaví rok ve funkci prezidenta Spojených států. V čele světové velmoci byl výrazný především na poli...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz