V čihošťském případu padl rozsudek

P r a h a - Po téměř padesáti letech justice odsoudila vyšetřovatele faráře Josefa Toufara. Ten v roce 1950 zemřel na následky bití a mučení při vyšetřování takzvaného čihošťského zázraku. Tento případ později posloužil komunistické moci jako záminka k tažení proti římskokatolické církvi.

Mužem, který podle výroku soudu nese za farářovu smrt vinu, je dnes pětasedmdesátiletý Ladislav Mácha - někdejší šéf skupiny vyšetřovatelů StB, kteří na případu pracovali. Soud jej za mříže poslal na pět let. I přesto, že státní zástupce pro Máchu požadoval jen podmíněný trest. Výši trestu soud odůvodnil vysokou amorálností postupu vyšetřovatele. „Jen tak pachatel pochopí, že takové jednání musí být a bude v právním státě důrazně potrestáno,“ prohlásila soudkyně Naděžda Bětčáková.
Opačně rozsudek vidí Máchův obhájce Kolja Kubíček: „Je nespravedlivý. Soud neprokázal, že to udělal Mácha, a i kdyby, tak pět let je pro tak starého člověka nepřiměřený trest.“ Mácha se na místě proti rozsudku odvolal. Jinak se k němu nevyjádřil.
Máchovi soud prokázal, že se počátkem roku 1950 sám aktivně podílel na mučení faráře Toufara. Vyšetřovatelé StB tehdy do-stali pokyn, aby jakýmikoli pro-středky vynutili na Toufarovi přiznání, že pomocí důmyslného mechanismu pohnul při svém adventním kázání v Čihošti poblíž Ledče nad Sázavou křížem na oltáři. Toufar strávil na Máchů v rozkaz několik dnů v zimě, bez jídla a pití ve sklepní cele valdické věznice. Vyšetřovatelé - včetně Máchy - bili kněze obušky po těle a přes chodidla. Toufar zemřel po měsíci mučení na prasklý žaludeční vřed. „Znalci došli k závěru, že šlo o stresové vředy způsobené nelidským zacházením. Před zatčením farář žaludeční problémy neměl,“ uvedla v odůvodnění rozsudku soudkyně.
Soud vyvrátil i tvrzení obhajoby, že trestné činy byly již promlčeny, protože Mácha už stanul před soudem v roce 1968. Tehdy totiž zůstal případ nedořešen - soudy v období normalizace případ pouze odložily. Při líčení se soud zabýval také údajným Toufarovým doznáním, kterým pak operovala komunistická moc. Znalkyně prokázala, že to nebylo Toufarovo doznání, ale sepsal je někdo jiný.
Kuriózní byl v celém případě zákon, podle něhož soud postupoval. Mácha byl obžalován z těžkého poškození na těle a zneužití úřední nebo služební moci podle vojenského trestního zákona z roku 1855, který byl platný v době Toufarovy smrti. „Tento zákon je k obžalovanému ještě mírnější než současná právní úprava,“ konstatovala soudkyně.
Případem se nyní, po odvolání odsouzeného Máchy a jeho advokáta, bude zabývat Městský soud v Praze. Pokud i ten uloží Ladislavu Máchovi nepodmíněný trest, lze očekávat, že Mácha požádá o odklad trestu ze zdravotních důvodů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video