Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V českých zákonech se poprvé objeví pojistka proti eutanazii

  15:31aktualizováno  15:31
Eutanazii sice zakazuje mezinárodní Úmluva o lidských právech a biomedicíně, která platí i pro Českou republiku, naše legislativa ji ale dosud nezahrnuje. Pojistku proti eutanazii přinese až reformní úprava zákona o zdravotních službách, která nyní prošla prvním čtením ve Sněmovně.
Eutanazie v české legislativě chyběla. pojistku proti ní přinese novela zákona o zdravotních službách.

Eutanazie v české legislativě chyběla. pojistku proti ní přinese novela zákona o zdravotních službách. | foto: Profimedia.cz

Novelu zákona nyní čeká projednávání ve zdravotním výboru. Nová norma upravuje práva pacienta, včetně dříve vyslovených přání. Může dopředu stanovit, jak mají lékaři postupovat při léčbě, když pacient nebude schopen o sobě rozhodovat, například bude v bezvědomí, uvedl legislativní náměstek ministerstva zdravotnictví Martin Plíšek.

Přání platí pět let, pak se musí obnovit. "Nová je pojistka proti eutanazii, protože je tam jasně uvedeno, že dříve vyslovenému přání nelze vyhovět, pokud by směřovalo k aktivnímu ukončení života," upřesnil náměstek.

Přání pacienta musí být podle připraveného zákona buď na notářsky ověřené listině, kterou by měl mít pacient u sebe, nebo se zapíše do jeho zdravotní dokumentace. Zápis v dokumentaci podepíše ošetřující lékař, pacient a svědek. Přání se použije při přijetí do péče nebo kdykoli v průběhu hospitalizace.

Rodit v utajení budou jen Češky

Norma potvrzuje například i utajené porody. Ty už na rozdíl od eutanazie v dosud platném zákoně o zdraví lidu jsou, nic se na dosavadní úpravě nemění.

Utajený porod mohou zdravotnická zařízení poskytnout jen ženám s trvalým pobytem v Česku. Nemocnice sice zjistí totožnost ženy, aby mohla péči vykázat zdravotní pojišťovně, data ženy ale musí ochránit tak, aby se nedostala k nikomu nepovolanému.

Cizinky na utajený porod placený pojišťovnou podle připravené normy nárok nemají. Podle názoru Legislativní rady vlády se tím cizinky nediskriminují. Utajený porod nepatří do harmonizační sféry s EU, a proto je možné pravidla upravit po svém. "Mluví se o obdobném zacházení, ne že by podmínky měly být stejné ve všech státech," shrnul Plíšek.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz