Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku žije 555 stoletých a starších lidí

  21:23aktualizováno  21:23
V Česku žije 555 stoletých a starších lidí. Česká správa sociálního zabezpečení v září evidovala celkem 272 lidí, kteří letos oslavili sté narozeniny. Dalším 283 lidem je více než sto let, informoval mluvčí správy Kamil Vařeka.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Mezi dlouho žijícími převažují ženy. Bylo jich 468, zatímco stoletých a starších mužů žilo v ČR 87.

Stoletých a starších lidí přibývá. Loni v říjnu v ČR žilo 199 stoletých lidí, věk vyjádřený trojcifernou číslicí mělo 467 lidí. Délka života se v Česku podobně jako v západních zemích prodlužuje kvůli zlepšující se kvalitě lékařské péče, zdravější stravě i životnímu stylu.

Nejstarší důchodce v evidenci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) je muž narozený v roce 1902. Nejstarší ženy, jimž ČSSZ vyplácí důchod, se narodily o rok později, a je jich šest.

Nejvíce stoletých a starších žilo v Praze. Správa jich zde evidovala 92, v Jihomoravském kraji 76. Na druhém konci žebříčku se umístil Karlovarský kraj, kde lidí starších sta let žilo jen pět.

Ke stým narozeninám se seniorům zvyšuje důchod o dva tisíce korun. Důchody se stoletým zvyšují pravidelně od roku 1969, původně se zvyšovaly jen o tisíc korun. O navýšení důchodci nemusejí žádat, správa je připočítá automaticky.

Století dostávají rozhodnutí ČSSZ a osobní dopis ministra práce a sociálních věcí. Mezi lidmi, kteří letos slaví stovku, je 224 žen a 48 mužů.

K poslednímu červenci letošního roku ČSSZ evidovala celkem 2 091 202 starobních důchodců. To bylo více než 75 procent z celkového počtu důchodců. Všech důchodců, tedy lidí pobírajících od ČSSZ důchody starobní, invalidní a pozůstalostní, bylo ke konci července 2 776 903.

Podle projekce Českého statistického úřadu zveřejněné v květnu v Česku do roku 2 065 výrazně vzroste počet lidí nad 65 let. Zatímco nyní senioři tvoří zhruba 15 procent populace, poté jich podle demografů bude 32 procent, tedy asi 3,41 milionu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz