Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku zemřou ročně stovky lidí bez dědiců, státu věnují desítky milionů

  2:34aktualizováno  2:34
Před čtyřmi lety v Česku zemřelo 104,4 tisíce lidí, 2 168 z nich neuzavřelo závěť, ani po sobě nezanechali žádného dědice. Jejich majetek proto po smrti připadl státu. Ten je dokázal prodat za 140 milionů korun.
Ne každého při umírání někdo drží za ruku. Pokud umírající nemá závěť ani příbuzné, jeho majetek putuje státu. Ilustrační foto.

Ne každého při umírání někdo drží za ruku. Pokud umírající nemá závěť ani příbuzné, jeho majetek putuje státu. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

O takových číslech hovoří alespoň statistika, kterou má k dispozici Nadace Via. Ta pomáhá obnovovat zpřetrhané tradice dárcovství. A to třeba i po smrti. Letos poprvé ve své historii ocenila im memoriam českobudějovického učitele Lubomíra Kohouta. Odkázal více než dva miliony korun dvěma organizacím. (více o činu Lubomíra Kohouta čtěte tady)

Lubomír Kohout je v menšině. Pokud někdo neuzavře závěť a nemá dědice, jeho peníze putují nikoliv na dobročinné účely, ale do rozpočtu státu.

Po smrti

Po úmrtí se vyhotovuje nejprve úmrtní list, trvá to zhruba 14 dnů. Jeho kopii obdrží soud a zahájí dědické řízení. O tom, komu majetek připadne, ale nerozhoduje soudce, nýbrž notář. Soud ho pověří do funkce takzvaného soudního komisaře. Než rozhodne, mohou uplynout měsíce. Některá řízení se táhnou ale i léta.

Na konci června evidoval Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) 2 558 dědických řízení. Odhadoval, že část z třetiny těchto případů se nakonec dostane do takzvaného režimu odúmrtě, tedy do majetku člověka, který neměl ani závěť, ani dědice, nebo se ho všichni dědicové zřekli. V takovém případě majetek "zdědí" stát. Kolik případů odúmrtě evidoval třeba loni, není jasné. ÚZSVM si statistiku nevede, protože mu to nenařizuje zákon.

O případy odúmrtě se stará ÚZSVM. Majetek nabízí dalším státním institucím. Umělecká díla si mohou převzít muzea a galerie, šperky úřad bezúplatně převádí puncovnímu úřadu. Pokud ho nepotřebují, stát ho prodá ve výběrových řízeních. Výnos z nich je příjem státního rozpočtu.

Byty v dezolátním stavu i dědictví za 35 milionů

Státu připadají nejrůznější druhy majetku. "Od drobných uměleckých předmětů až po byty a domy. Velmi časté jsou případy příbytků, které jsou ve špatném technickém a hygienickém stavu," popsala mluvčí ÚZSVM Jana Rennerová. Vybavení takových bytů pak končí většinou na skládkách, samotný byt je po vyklizení, desinfekci a deratizaci k prodeji.

I takto vypadá nechtěné dědictví, které se dostává do rukou státu.

I takto vypadá nechtěné dědictví, které se dostává do rukou státu.

Ne vždy ale je dědictví v dezolátním stavu. Rekordem, který stát eviduje, je dědické řízení, v němž připadl státu majetek za více než 35 milionů korun. Takový případ se stal před pěti lety, soudní tahanice trvaly tři roky, poté majetek připadl státu. Ten zdědil například cennné papíry v hodnotě více než 11 milionů, zůstatky na účtech v součtu za více než 8 milionů, zemědělské usedlosti, rekreační chatu na Dobříšsku nebo obytný dům s pozemky.

Závěť

Upravuje okruh dědiců. Je zbytečná, pokud vyjmenovává například nejbližší příbuzné. Ti totiž mají na dědictví nárok ze zákona.

"Pokud v ní napíšu, že odkazuji polovinu majetku někomu nepříbuznému a druhou třeba synovi, pak dědí oba společně," vysvětlil prezident Notářské komory ČR Martin Foukal.

Stát také zdědil cennou sbírku za 29 milionů. Byl v ní mimo jiné soubor soch s názvem Getsemanská zahrada. V roce 1829 ho vytvořil Ignác Martinec. Sochy a další předměty stát bezúplatně převedl na Muzeum Českého ráje v Turnově.

Proč ale takový majetek končí v rukách státu? Podle Nadace Via a těch, kteří peníze sbírají pro jiné, lidé bez dědiců nejsou v Česku zvyklí psát závěti, v nichž by majetek odkazovali nadacím, občanským sdružením nebo třeba univerzitám.

"Odkaz v závěti je pro nás mimořádnou událostí. Za 10 let fungování jsme se s ní setkali poprvé," řekla před časem iDNES.cz Olga Vilímková, zakladatelka Nadačního fondu INKA. Lubomír Kohout mu odkázal více než jeden milion korun.

Podle Rennerové ale existuje i zcela prozaický důvod, proč majetek končí v odúmrti. "Přibývá dědických řízení, u nichž se dědicové postupně majetku zříkají. Důvodem toho je, že zůstavitel po sobě zanechal více dluhů než majetku."Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

„Zeman drsný kantor, Drahoš školený žák.“ Redaktoři glosovali první debatu

Kandidát Jiří Drahoš v prezidentském duelu TV Prima, který moderuje Karel...

Tři dny před začátkem druhého kola prezidentských voleb se Miloš Zeman s Jiřím Drahošem poprvé setkali tváří v tvář v...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Další z rubriky

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Na zdravotnické škole v Brně vládne strach, potvrdila také inspekce

Atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici kritizuje...

Klima nedůvěry a strachu. Tak označuje atmosféru na Střední zdravotnické škole v brněnské Jaselské ulici část ze šesti...

Najdete na iDNES.cz