Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Antisemitismus na webu vzrostl kvůli kandidatuře Fischera i restitucím

  13:41aktualizováno  13:41
V Česku se loni na internetu objevilo třikrát víc projevů antisemitismu než o rok dříve. Nárůst souvisí s kandidaturou Jana Fischera na prezidenta či církevními restitucemi. Informuje o tom výroční zpráva o projevech antisemitismu, kterou vydává Židovská obec v Praze. Ve srovnání se zahraničím však míra antisemitismu zůstává v Česku nízká.

V Česku loni vzrostl počet antisemitských projevů na internetu (ilustrační snímek). | foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Zatímco za rok 2011 židovská obec zjistila 26 antisemitských článků, videí a obrázků, loni jejich počet vzrostl na 82. "Tyto projevy se ve valné většině objevovaly na anonymních serverech, extremistických webech anebo sociálních sítích," zmiňuje zpráva.

Jedním z důvodů je prezidentská kandidatura Jana Fischera, který se hlásí k židovskému původu. Expremiér byl na některých webech označován za židobolševika a loutku, kterou využijí USA a Izrael k uplatnění svých zájmů v Česku.

"Prezidentská volba odhalila určitou míru latentního antisemitismu u některých skupin obyvatel, rozhodně však neodhalila antisemitismus přítomný ve většinové společnosti nebo jako obecně akceptovaný politický projev," uvádějí autoři zprávy.

K nárůstu přispěly i církevní restituce

K dalším příčinám nárůstu antisemitismu na internetu podle židovské obce patří snížení počtu demonstrací a akcí pravicovými extremisty a přesunutí jejich aktivit na web, eskalace izraelsko-palestinského konfliktu či proizraelská politika české vlády.

"V tomto kontextu hrály roli také církevní restituce, které byly důvodem k projevům nenávisti vůči církvím a současně v určité míře i vůči židovské komunitě," říká předseda pražské židovské obce Jan Munk. Hlavní vlna antisemitských jevů v souvislosti s restitucemi se však podle autorů zprávy objevila až letos.

Výroční zprávu o projevech antisemitismu v Česku připravuje Středisko bezpečnosti Židovské obce v Praze. Autoři zprávy upozorňují, že hodnotí incidenty podle definice antisemitismu Agentury Evropské unie pro základní práva. Jejich statistiky se tak liší od údajů policejního prezidia, které počítá pouze incidenty splňující skutkovou podstatu trestného činu.

Extremisté nepředstavují pro komunitu reálný problém

Navzdory negativním číslům Česko nadále patří ke státům s nejnižším počtem antisemitských incidentů v Evropě. "Stále se počtem incidentů i jejich charakterem řadíme k zemím, kde je situace velmi dobrá. Například v porovnání s Maďarskem či Řeckem, kde nenávistné projevy vůči Židům prosakují i do veřejného života. Antisemitismus je v ČR stále vnímán společensky jako nelegitimní projev nenávisti," říká Munk.

Velmi nízký zůstává počet ostatních antisemitských incidentů. Židovská obec nezaznamenala žádný fyzický útok na člověka ani vyhrožování. Monitoruje šest útoků na majetek (například poškození plzeňské synagogy či jednoho židovského hřbitova na Táborsku) a deset obtěžování (zejména prostřednictvím e-mailu).

"Středisko bezpečnosti se domnívá, že extremistické skupiny v ČR ani jiné částečně organizované skupiny nepředstavují pro židovskou komunitu v současnosti reálný bezpečnostní problém," píše se ve zprávě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Najdete na iDNES.cz