Kozačky, s nimiž měla nepříjemnou zkušenost Simona Šoganová z Chomutova.

Kozačky, s nimiž měla nepříjemnou zkušenost Simona Šoganová z Chomutova.

V Česku se prodávají jedovaté boty

  • 187
Stovky svědivých puchýřků na nateklém chodidle. I tak může skončit koupě laciných bot neznámého původu. MF DNES zjistila, že v Česku se prodávají boty napuštěné dimethylfumarátem (DMF). Tato v Evropě zakázaná chemická látka se používá v některých asijských zemích proti plísním.

Zkušenost z takovým nákupem má Simona Šoganová z Chomutova. V obchodě s názvem Style in Italy v pražské Jindřišské ulici se nechala zlákat nízkou cenou – kožené kozačky za tři stovky vskutku jen tak nekoupíte.

"Po týdnu se mi objevily spousty krvavých puchýřků po celém chodidle a noha mi opuchla. S něčím takovým jsem se v životě nesetkala," říká žena. "Dva měsíce trvalo, než jsem se jich zbavila."

Boty byly napuštěny dimethylfumarátem (DMF). Ukázaly to analýzy, jež nechala MF DNES udělat v Institutu pro testování a certifikaci ve Zlíně.

Látka chrání proti plísni

V Evropě je tato látka zakázaná, protože je vážným rizikem pro zdraví. Kontakt s ní může způsobit nejen bolestivé záněty kůže, ale i akutní dýchací potíže. Studie prokázaly, že silnou reakci může vyvolat již koncentrace jediného miligramu na kilogram materiálu. V botách bylo látky dvěstěkrát více.

"Koncentrace byla tak vysoká, že to spíš ukazuje na to, že boty byly prostředkem vystříkány," říká Jiří Samsonek ze zlínské zkušebny.

"Možná to tak v Asii dělají, aby měli jistotu, že zboží cestou po moři nezplesniví," míní.

Jisté je, že takové boty nemají na trhu co dělat, protože ohrožují zdraví. Stejnou látkou byly napuštěny i další boty, které redakce MF DNES ve stejném obchodě koupila.

"O tom nic nevím. Já ty boty normálně nosím a nic se mi nestalo. Dovážíme je z Maďarska, Polska, Turecka a Číny," reagovala prodavačka v obchodě.

Kontakt na majitele prodejny však redaktorce neposkytla a ani z vývěsky na dveřích se nedá vyčíst, komu obchod patří, a kdo tudíž za zboží zodpovídá. V prodejně to tak silně páchne po chemii, že zápach až dráždí oči.

Podle Jiřího Samsonka jde pro zákazníka zpravidla o první signál, že je něco špatně. "Určitě to bude z dimethylfumarátu. Látka se uvolňuje a dráždí sliznice," upozorňuje.

Nebezpečí je i na sedačkách

Dimethylfumarát (DMF) sice ochrání kůži na botách, kabelkách či pohovkách proti plísni, ale škodí lidské kůži. Paní Šoganová není jediná, kdo si to ověřil. V Evropě jsou od poloviny loňska zaznamenány desítky podobných případů.

Evropská databáze nebezpečných výrobků (viz fotografie vpravo) se plní hlášeními o nebezpečných botách ze Španělska, Polska, Belgie, Finska i Velké Británie. DMF se objevil už i na čínských kožených sedačkách, z nichž zákazníci dostali také alergie.

Situací se začala zabývat Evropská komise a v březnu nařídila členským státům postarat se, aby se výrobky obsahující tuto látku nedostaly na trh a ty, které jsou v prodeji, byly staženy z obchodů. Směrnice platí od 1. května. Nařizuje také informovat spotřebitele o vážném zdravotním riziku.

Nic z toho se zatím v Česku nestalo. České úřady se na kontroly v obchodech a na celnicích teprve připravují. Podle Jitky Sosnovcové ze Státního zdravotního ústavu totiž dosud neměli k dispozici metodu, která má stanovit množství této látky.

"Teď se o tom jedná v Bruselu. Máme připravenou laboratoř, která to bude dělat, a čeká se jen na sjednocení metody," slibuje.

Jak se nesplést

Rady pro bezpečný nákup a používání nových bot
- Vyhněte se obchodům, které nemají na dveřích název majitele nebo firmy, která je provozuje.
- Boty nekupujte v prodejně, kde to výrazně páchne po chemii.
- Než si boty koupíte, prohlédněte si, zda v nich není (třeba ve špičce) sáček s "dezinfekcí". Pokud ano, raději je nekupujte – sáček by měl být v krabici, nikoli přímo uvnitř boty.
- Nekupujte boty, které páchnou po chemii.
- Když si chcete doma "rozšlápnout" nové boty, nenoste je nikdy naboso.
- Objeví-li se jakákoliv kožní reakce (zarudnutí, svědění, puchýřky) boty dál nenoste a okamžitě jděte k lékaři.

- Pokud vám obuv způsobí problémy, reklamujte ji. Jestliže neuspějete, obraťte se na Českou obchodní inspekci. Reklamaci za vás sice nevyřeší, ale problémem se musí zabývat a může obchodníka přimět, aby dodržoval zákony.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video