Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

V Česku se objevil další případ BSE, tentokrát na Teplicku

  17:48aktualizováno  19:33
V Ústeckém kraji se vůbec poprvé objevila nemoc šílených krav (BSE). Veterinářům to potvrdily výsledky testů uhynulé krávy z Fojtovic na Teplicku. Poprvé se nemoc v Česku vyskytla v roce 2001. Od té doby se objevilo osmadvacet případů.
kráva, skot, BSE

kráva, skot, BSE | foto: Profimedia.cz

"Jednalo se o kus, který byl starý 119 měsíců. Kráva byla součástí stáda patřícího firmě TEP-AGRO Fojtovice. Uhynula zřejmě v úterý," uvedl ředitel Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem Petr Pilous.

Protože se od výskytu BSE v Čechách povinně posílá na vyšetření mozek uhynulých krav starších jednoho roku, museli veterináři postupovat stejně i v tomto případě. "Nevíme, jestli zemřela přímo na BSE, nebo něco jiného. Každopádně jsme rádi, že se nám podařilo tento případ odhalit," dodal Pilous.

Veterináři ještě dnes vyčlenili z fojtovického stáda dalších třiadvacet kusů skotu mladších jednoho roku, které s uhynulou krávou přišly do styku. V nejbližších dnech budou utraceny, od ostatního stáda jsou izolovány.

"V kafilérii navíc skončí i dva potomci zemřelé krávy. Jednoho jsme našli v Lounsku, druhého v Jihočeském kraji," vysvětlil Pilous.

Stejně jako uhynulá kráva, projde i poražený dobytek veterinárním vyšetřením. "Je totiž předpoklad, že tyto krávy mohly být krmeny stejnou stravou jako uhynulý kus, a tudíž v sobě mohou BSE také nést. Výsledky bychom měli mít v lednu. Ale ze zkušenosti ostatních veterinárních stanic v republice si nemyslím, že bychom narazili na další případ," objasňuje Pilous.

Vyjádření fojtovické firmy k výskytu BSE v jejich stádu se zatím nepodařilo získat.

Původcem nemoci šílených krav je prion - jakýsi stavební materiál bílkovin. Ten způsobuje chorobné změny mozku hovězího dobytka.

Při pozření nakažené části zvířete se onemocnění může přenést i na člověka, u kterého se pak rozvine Creutzfeldt-Jakobova choroba. V Česku se zatím nic takového nestalo. Ve Velké Británii, kde byla BSE objevena poprvé, zemřelo v minulých letech devadesát lidí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

V hořícím hotelu jsme byli za tři minuty, řekl hasič v Rozstřelu

Mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka (vlevo) a Jiří Španer z...

Situace v hořícím hotelu Eurostars David byla dramatická, uvedli v Rozstřelu mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Najdete na iDNES.cz