V Česku přibývá mladých sebevrahů

  • 17
Tlak na školní úspěch a výkon, polarizace společnosti a drogy - to jsou důvody, proč se v České republice stávají problémem sebevraždy mladých lidí. Zatímco sebevražednost dospělých patří s 15,8 případu na sto tisíc obyvatel k evropskému průměru a dlouhodobě klesá, sebevražd dospívajících přibývá.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel stoupla za posledních deset let sebevražednost lidí do 18 let z 2,7 na 6,8 úmrtí.
 
V publikaci Sebevražedné chování mapují Jiří Koutek a Jana Kocourková z motolské dětské psychiatrické kliniky poznatky o sebevražedném chování a jeho specifikách u dětí a dospívajících.
 
Kniha je určena lékařům, psychologům, učitelům i laické veřejnosti. Autoři chtějí přispět k léčbě a zejména prevenci sebevražd a sebevražedných pokusů.

Upozorňují na omyly spojené s hodnocením sebevražedného chování. Není prý například pravda, že když někdo o sebevraždě mluví, nespáchá ji. Naopak, je-li sebevražda námětem jeho myšlenek, je jí více ohrožen.

Není ani pravda, že sebevražda přichází bez varování. U ohrožených lidí lze dlouho před činem pozorovat psychické napětí, poruchy spánku a tělesné obtíže. Je úkolem odborníků tyto známky rozpoznat a těmto lidem pomoci.
 
Sebevraždu volí častěji muži
Podle odhadu odborníků je sebevražedných pokusů až dvacetkrát více než dokonaných sebevražd. Ženy mají více pokusů, kdy si nechávají cestu k záchraně otevřenou, muži častěji přistupují k sebevraždě jako definitivnímu řešení.
 
V České republice zemře vlastní rukou více lidí než je obětí dopravních nehod. V roce 2000 spáchalo sebevraždu 1649 lidí, zatímco dopravní nehody jich připravily o život 1572.

V Evropě je nejvíce sebevražd v Maďarsku, Rusku a pobaltských republikách, obecně převažují muži, s výjimkou Číny, kde je více sebevražd žen než mužů.

,

Video