Ganaton

Ganaton | foto: abbott.cz

V Česku končí lék na dobré trávení. Byl moc levný

  • 398
Česká republika má už první potvrzený případ léku, který u nás bude nedostupný, protože je příliš levný. Jedná se o ganaton, který napomáhá zpomalenému trávení. Kvůli obrovskému snížení úhrady se ho farmaceutické firmě nevyplatí prodávat. Lék nabízí za výrobní náklady.

Jeden z léků, který ovlivňuje pohyblivost trávicího traktu, u nás končí. "Důvodem je drastické snížení úhrady, tedy toho, co za lék platí pojišťovny, z května loňského roku. Abychom udrželi minimální doplatek pro pacienty, což je 31 korun, prodáváme lék od té doby téměř za výrobní náklady,“ uvedl Petr Machalík z firmy Abbott.

Lék proti plýtvání

Heger chce prodávat přesný počet pilulek

A to se nevyplatí. Česko je příliš malý trh. Doprodávají se proto skladové zásoby a další várky už do země výrobce nedodá. Měsíčně se přitom prodalo deset až dvanáct tisíc balení léku, což znamená ne úplně zanedbatelné množství pacientů, kterým sloužil.

Problém s levnými léky

ČR nastavuje ceny léků podle nejnižších cen v ostatních státech EU. Léky jsou tedy u nás oproti jiným státům za velice příznivou cenu. "Této situace nezřídka využívají držitelé povolení k distribuci, kteří léčivé přípravky vyvážejí do zahraničí. Léky určené pro české pacienty tak mizí za hranice naší republiky a pro české pacienty se stávají nedostatkovými," připustila Lucie Šustková ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Pro distributory léků je to výhodné, protože vývozem do zahraničí více vydělají. Podle Šustkové tak často jednají i samotné lékárny, které mají povolení k distribuci léků. Pro Česko léky za levno nakoupí, ale nepřijmou je do lékárny, nýbrž na distribuční sklad. Odtud je prodávají za vyšší ceny do zahraničí.

Je možné, že právě toto je cena za snahu českých úřadů a politiků, aby u nás byly nejlevnější léky v Evropě: některé léky u nás nebudou dostupné. "Každý rok se rozhodne řada firem stáhnout z prodeje nějaký svůj lék, ale důvody jsou různé a nám je neříkají, takže nevím, zda jsou další takové případy," říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Ganaton není lék, na němž by závisely životy, ale zlepšoval jejich kvalitu. "Teoreticky se nic nestane, když zmizí z trhu. Ovšem je pravda, že za něj není žádná náhrada," říká gastroenterolog Jan Martínek.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv ale zůstane na trhu lék s podobnou funkcí. Prokinetikum Itoprid vyrábí česká firma PMCS a má stejnou účinnou látku jako ganaton. Pacienti by si na něj rovněž měli doplácet podobnou sumu.

Nevýhoda levných léků

O tom, že z Česka mohou začít firmy stahovat léky právě proto, že patříme k zemím s nejlevnějšími léky, se mluví už dlouho. Zatím však docházelo spíš k tomu, že se výrobci rozhodli nový lék ani nezaregistrovat a neprodávat.

Nebo se děje to, že levné léky z Česka mizí do zahraničních lékáren, kde se prodávají dráž. "Problém je, když zmizí léky na rakovinu, jako se to teď stalo s chemoterapeutikem cisplatina a fluorouacil. (Více o problému čtěte zde) Ty zmizely na osm týdnů z trhu, a to byl veliký průšvih. To jsou zcela zásadní, nenahraditelné a život zachraňující léky," říká ostravský onkolog David Feltl.

"Rozumné vysvětlení jsem neslyšel. Ale myslím, že nízká cena v tom sehrála velkou roli."

Podle farmakoekonoma Tomáše Doležala patříme k zemím, kde se sice ještě dá ušetřit v některých skupinách léků, ale ve většině případů patří ceny léků k nejnižším v Evropě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video