Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku by mohla vzniknout technická superškola, jednají o tom dvě univerzity

  • 263
Rektoři Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické jednají o sloučení. V Praze by tak mohla vzniknout technická superškola s dvanácti fakultami. Školy by tak lépe obstály v konkurenci, a to jak v Česku, tak i v zahraničí.

"V řadě věcí už jsme s rektorem VŠCHT našli společnou řeč," řekl rektor ČVUT Václav Havlíček serveru Česká pozice, který o sloučení informoval jako první. Podle rektora by ke sloučení, pokud půjde vše dobře, mohlo dojít do roka.

"Domnívám se, že se jedná o aktivitu, která by měla pomoci oběma školám rozšířit jejich možnosti, ušetřit trochu peněz, ale zejména dosáhnout určité komplexnosti výuky, protože VŠCHT byla od ČVUT rozhodnutím komunistické vlády v roce 1952 oddělena, čímž došlo k určité anomálii. Pravděpodobně jsme jedinou technickou univerzitou na světě, která nemá chemické obory," řekl iDNES.cz Havlíček.

Havlíček připomněl, že chemici jsou v rámci České republiky jednoznačně nejlepší z hlediska vědecké úrovně na jednoho studenta, ale ze světového pohledu jsou malou školou.

"ČVUT se pravidelně umisťuje v zahraničních žebříčcích, za poslední čtyři roky jsme se dostali z 250. na 125. místo mezi technickými univerzitami. Spolu s chemiky bychom se ale dostali určitě do první stovky," věří rektor.  

Důvodem sloučení je i reforma vysokých škol

Důvodem, proč univerzity jednají o sloučení, je i fakt, že se chystá reforma vysokých škol. Jedním z výstupů reformy by mělo být rozdělení škol, některé by byly výzkumné, jiné orientované na profesní vzdělávání, kde by studenti získávali pouze titul Bc.

Koncem loňského roku se premiér Petr Nečas na zasedání Akademického sněmu AV ČR zmínil o tom, že Česko má mít asi pět výzkumných univerzit.  "Neumím si představit, že by Praha měla mezi pěticí budoucích výzkumných univerzit v Česku hned trojí zastoupení. To je asi politicky neudržitelné," zmiňuje Havlíček jeden z důvodů sloučení.

S tím souvisí i změna financování. "Do doktorských studijních programů mohou přijímat jen školy, které mají solidní vědu a výzkum," cituje ČTK náměstka pro vysoké školství a výzkum Jana Kouckého, který to uvedl po jednání školského sněmovního výboru.

Univerzity sice budou moci od září přijmout víc studentů, než kolik jim určí ministerstvo školství, nedostanou však na jejich výuku peníze. Od roku 2012 by se pak mělo financování ještě více odvíjet podle kvality vysokých škol, ne podle počtu přijímaných studentů.

Stát může fúzi ČVUT a VŠCHT výrazně podpořit

Dnes má ČVUT osm fakult. VŠCHT čtyři, ale daleko méně studentů. Splynutím by v pražských Dejvicích vznikl univerzitní kampus s dvanácti fakultami a s více než 25 tisíci studenty.

Ministerstvo školství potvrdilo, že o jednání mezi vysokými školami ví. Zasahovat do jednání ale kvůli jejich autonomii nemůže. "Je tedy věcí jejich shody a iniciativy, zda navrhnou státu provedení fúze. Stát je v tom ovšem může výrazně podpořit," cituje Česká pozice náměstka Kouckého.

Pokud by se vysoké školy rozhodly sloučit, musely by s tím souhlasit akademické senáty obou univerzit, následně by pak návrh na sloučení zamířil do Parlamentu ČR.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video