„Několikrát se stalo, že reportáž byla vedením označena za výbornou a za dva dny byla najednou z nějakých důvodů naprosto špatná,“ říká místopředseda televizních odborů Adam Komers. Ilustrační foto.

„Několikrát se stalo, že reportáž byla vedením označena za výbornou a za dva dny byla najednou z nějakých důvodů naprosto špatná,“ říká místopředseda televizních odborů Adam Komers. Ilustrační foto. | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

V České televizi vládne cenzura, stěžují si redaktoři

  • 49
V České televizi je po letech velké dusno, nápadně připomínající situaci před velkou krizí z přelomu let 2000 a 2001. Reportéři a zpravodajové opět veřejně hovoří o tom, že vedení na politickou objednávku ovlivňuje jejich práci.

Vyvrcholilo to minulý týden, kdy Rada ČT dostala stížnost dvou novinářů na šéfredaktora zpravodajství Michala Petrova.

Redaktor zpravodajství Michael Fiala a reportér publicistiky David Havlík se ohrazují proti tomu, že Petrov zastavil vysílání reportáže o podnikání lidí napojených na premiéra Mirka Topolánka ve zprávách ČT24 a Událostech. Tam měla být původně zkrácená verze, ale Petrov to nedovolil.

Šéfredaktorovi publicistiky Jiřímu Vondráčkovi to zdůvodnil tím, že kolem reportáže je "hodně dusno". Nakonec byla plná verze odvysílána v pořadu Reportéři ČT, který ale běží až pozdě večer a zdaleka nemá takovou sledovanost.

Havlík s Fialou označili Petrova za cenzora a naznačili, že zdaleka nejde o první politicky motivovaný zásah do jejich práce. O konkrétních případech jsou však zatím ochotni mluvit jen před radními. Ti je však minulý týden odmítli pozvat.

Místopředseda televizních odborů a šéf regionálního zpravodajství Adam Komers dává kolegům za pravdu.

"Ta střelba od politiků a lobbistů je naprosto evidentní a vedení ji naprosto nekryje. Dokonce se několikrát stalo, že reportáž byla vedením označena za výbornou a za dva dny byla najednou z nějakých důvodů naprosto špatná," říká Komers.

Ani on nechtěl zmínit konkrétní kauzy, protože tlaky prý nelze dokázat.

Management zpravodajství i generální ředitel ČT Jiří Janeček jakékoli cenzurní zásahy na nátlak politiků odmítají. Nový ředitel zpravodajství Milan Fridrich připouští, že politici si často stěžují na různé reportáže.

"Důležité je, že na objednávku reportáž netočíme ani nezastavíme. Přes to vlak nejede," říká. A trvá na tom, že reportáž Fialy s Havlíkem byla ze zpráv vypuštěna čistě z technických důvodů.

Za Petrova se postavil také generální ředitel ČT Jiří Janeček, podle něhož cenzura ve veřejnoprávní televizi neexistuje.

Tak ideální to přece jen není. Už před půl rokem docílili reportéři publicistiky odstavení tehdejšího šéfa vnější komunikace ČT a bývalého elitního normalizačního novináře Martina Švehly.

Švehla skrze etický panel ČT kritizoval podobu jejich reportáží. Nedlouho poté, co na to reportéři upozornili, televizi opustil. Koncem roku odchází i někdejší vrchní ředitel ČT František Lambert, a to kvůli své milicionářské minulosti. - více zde

Odchod oznámil také ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal. Bude šéfovat novému internetovému portálu Novy. Nečekaný přesun ke konkurenci zdůvodnil tím, že ho láká nová práce, kde se bude mít co učit. - více zde

Neoficiálně se v ČT hovoří i o tom, že se velice ochladily jeho vztahy s Janečkem. Pravda je, že Šámala si velmi chválil Lambert a v soukromí o něm hovořil jako o možném Janečkově nástupci.

Janeček se mezitím začal obklopovat svými věrnými. A jsou to lidé, kteří opět vyvolávají pochybnosti. Personálním šéfem se v červnu stal Jan Mrzena, bývalý předseda Rady České televize, která Janečka v roce 2003 zvolila do čela ČT.

A do nově vytvořené pozice provozního ředitele dosadil Janeček Vladimíra Karmazína. Ten byl, stejně jako Janeček, před rokem 1989 členem KSČ. A od roku 1986 pracoval pro komunistickou policii SNB.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video