Kyrgyzská politička Roza Otunabejevová byla oficiálně uvedena do prezidentského úřadu (3. 7. 2010)

Kyrgyzská politička Roza Otunabejevová byla oficiálně uvedena do prezidentského úřadu (3. 7. 2010) | foto: AP

V čele Kyrgyzstánu stojí prezidentka, poprvé v historii států Střední Asie

  • 0
Předsedkyně prozatímní vlády Roza Otunbajevová byla inaugurována prezidentkou, do čela státu ji zvolili lidé v nedávném referendu. V něm také odhlasovali změnu prezidentského systému v parlamentní. Jako první ve Střední Asii, kde zbylé státy ovládají autoritativní režimy se silným prezidentem v čele.

"Naším hlavním úkolem je postarat se o stovky rodin, které přišly o přístřeší při nedávných etnických nepokojích na jihu země, " řekla při inauguračním projevu kyrgyzská politička povede nepokoji zmítanou zemi do konce příštího roku.

Nebude to lehký úkol. Krvavé etnické střety mezi Kyrgyzy a Uzbeky vyhnaly z domovů na půl milionu lidí, kteří se uchýlili do sousedního Uzbekistánu a teď se vracejí. Obnova poničených měst Oše a Džalalabadu si údajně vyžádá až 450 milionů dolarů (přes devět miliard korun) a potrvá nejméně deset let.

Kyrgyzská politička Roza Otunabejevová byla oficiálně uvedena do prezidentského úřadu (3. 7. 2010)Kyrgyzská politička Roza Otunabejevová byla oficiálně uvedena do prezidentského úřadu (3. 7. 2010)

Z odpovědnosti za incidenty, při kterých podle oficiálních údajů zemřelo kolem tří set lidí, podle neoficiálních až desetkrát víc, obvinila Otunbejavová "temné síly", klanové a politické struktury blízké svrženému prezidentovi Kurmanbekovi Bakijevovi. Ten na jaře uprchl do běloruského exilu, odtud podle kyrgyzských médií spolu se svými syny financuje protivládní odpor a provokuje etnické nepokoje.(přečtěte si o útěky prezidenta)

OTÁZKY A ODPOVĚDI:

Na kyrgyzské nepokoje zadělali již Sověti

První ženou v čele neklidného středoasijského státu se politička stala díky referendu, jehož hlavním smyslem ale bylo odhlasovat oslabení prezidenta ve prospěch parlamentu. (více o referendu zde)

"Země přijetím parlamentního systému vstupuje do nové politické fáze," konstatovala Otunbajevová. "Režim je připraven prosazovat ideje svobody a demokracie, respektovat svobodu slova a řídit se zásadami liberální ekonomiky a tržních hospodářských vztahů," dodala.

Zbylé státy Střední Asie mají prezidentský systém

Kyrgyzstán se tak stal nejen první středoasijskou zemí, v jejímž čele stojí žena, ale i prvním státem s demokratickou politickou strukturou západního typu. Všechny ostatní středoasijské státy ovládají autoritativní režimy v čele se silným prezidentem, který má v některých případech až diktátorské pravomoci.

Kyrgyzstán nyní čekají parlamentní volby; mají se uskutečnit letos v říjnu, ale přesné datum zatím není jasné. Členové prozatímní kyrgyzské vlády, v jejímž čele stojí také Otunbajevová, se už dříve dohodli, že pokud budou v říjnových volbách kandidovat, z prozatímní vlády odstoupí. Podle kyrgyzských médií má Otunbajevová v příští dnech v úmyslu sestavit novou vládu.

ROZA OTUNBAJEVOVÁ

Šedesátiletá Roza Otunbajevová je zkušená politička. Vysoké státní funkce zastávala už v éře bývalého SSSR. V letech 1986-89 byla ministryní zahraničí a vicepremiérkou Kyrgyzské SSR, stejné funkce zastávala v roce 1992 i po vyhlášení samostatnosti Kyrgyzstánu. V letech 1997-2002 byla velvyslankyní své země v Británii. Do dubnového převratu, kdy se stala prozatímní hlavou státu, byla členkou sociálně demokratické strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video